32. finał WOŚP w niedzielę 28 stycznia

Ponad 1000 wolontariuszy kwestuje w Gdańsku do puszek podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbywa się w niedzielę, 28 stycznia. Cel tegorocznej zbiórki to: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Wśród atrakcji są m.in.: loteria fantowa w orkiestrowym miasteczku przy ul. Elektryków, koncerty, w tym Natalii Przybysz i zespołu De Mono, a także tradycyjne światełko do nieba. Wśród wielu licytacji WOŚP jest m.in. nadanie imienia żyrafie w zoo, mecz tenisa z prezydent Gdańska, Aleksandrą Dulkiewicz oraz podwójne zaproszenie do loży na stadionie na koncert Dawida Podsiadło. 
25.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy kilka stosów pudełek, które znajdują się w jakimś wnętrzu, prawdopodobnie w centrum handlowym. Pudełka są bardzo kolorowe, z dominującymi odcieniami czerni, czerwieni, żółci i niebieskiego. Na każdym z nich widnieje liczba 32  i napisy w języku polskim, które sugerują, że może to być reklama jakiegoś wydarzenia lub produktu związana z finałem czegoś w roku 2024. Pudełka wydają się być wykonane z tektury i są ułożone w kilka wysokich stosów.
"Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!” - to cel tegorocznej zbiórki WOŚP
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

20 marca Jerzy Owsiak w Dworze Artusa przyjmie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska

Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem ...

Tegoroczny finał WOŚP odbywa się pod hasłem ,,Tu wszystko gra OK!".  
 
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podkreśla, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wydarzenie, które pozwala wszystkim poczuć się wspólnotą. 

32. finał WOŚP w niedzielę, 28 stycznia. Gdańsk znów podzieli się dobrem

- W Gdańsku pewnie już zawsze będą wybrzmiewać w uszach ostatnie słowa prezydenta Pawła Adamowicza: „Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem”. Tego też co roku dowodzimy – dodaje Aleksandra Dulkiewicz.

Co będzie się dziać w miasteczku WOŚP?

Na ulicach Gdańska w niedzielę, 28 stycznia, kwestować będzie ponad 1000 wolontariuszy. Każdy z nich będzie miał identyfikator oraz puszkę 32. finału WOŚP. Wielu z nich pomagać będzie w sztabie głównym organizowanym w Europejskim Centrum Solidarności, a także w miasteczku WOŚP, zorganizowanym przy ul. Elektryków.   
 
Relacje wideo z niedzielnych wydarzeń WOŚP w Gdańsku będą dostępne na stronie www.gdansk.pl od godz. 16.00.
 
W orkiestrowym miasteczku od godz. 16.00 do 21.00 zaplanowano liczne atrakcje, w loterie fantowe.  
 
Swoje stoiska ustawią m.in. Chorągiew Gdańska ZHP i Straż Graniczna. Przedstawiciele spółki Copernicus będą wykonywać bezpłatnie drobne badania medyczne.
 
O swych dokonaniach opowiedzą mistrzowie sportów motorowych Gdańskiego Automobilklubu Gepard. Będzie też można sfotografować się w sportowym samochodzie przygotowanym do rajdów off-road czy aucie do driftu.
Na zdjęciu widzimy grupę ludzi, którzy zdają się być w dobrych humorach, świętujących lub uczestniczących w jakimś wydarzeniu. Tłum stoi przed barierkami, a w powietrzu unosi się wiele bąbelków mydlanych, co dodaje scenie atmosfery beztroski i radości. Osoby na zdjęciu są różnych wieków i wydają się być skoncentrowane na tym, co dzieje się przed nimi, być może na scenie, choć nie jest ona widoczna. W tle widoczne są elementy konstrukcyjne hali oraz oświetlenie, co sugeruje, że zdjęcie zostało zrobione w pomieszczeniu przystosowanym do organizacji dużych wydarzeń, jak na przykład hala koncertowa czy centrum wystawiennicze. Ludzie na zdjęciu mają różne ekspresje - niektórzy są uśmiechnięci, inni wyglądają na zaskoczonych lub zainteresowanych. Atmosfera jest żywa i wydaje się, że wszyscy biorą czynny udział w wydarzeniu
Tak wyglądał finał WOŚP w klubie B90 w 2023
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Ratownicy drogowi podzielą się wiedzą i umiejętnościami w ratowaniu ofiar wypadków. W miasteczku będzie można nauczyć się opatrywać rannych oraz dowiedzieć się, jak ewakuować poszkodowanych z pojazdów. Odwiedzający poznają też zasady zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego.
 
W ramach pokazów będzie można zostać świadkiem wybuchu poduszki powietrznej w pojeździe oraz spróbować swoich sił by przeciąć pas bezpieczeństwa, rozbić samochodową szybę czy użyć gaśnicy.
 
W orkiestrowym miasteczku przy ul. Elektryków zaparkują też foodtrucki.

Zmiana nazwy dzielnicy „Orunia Górna - Gdańsk Południe”? Ankiety tylko do niedzieli

O godzinie 20.00, ulica Elektryków zostanie oświetlona iluminacjami, z wielkim orkiestrowym sercem z hasłem „Gdańsk dzieli się dobrem”.

Wydarzenia w klubie B90

WOŚP to co roku także atrakcyjna oferta dla fanów muzyki. 
 
W klubie B90, przy ul. Elektryków 3, wystąpią Natalia Przybysz i zespół De Mono, a także gdańska grupa Majestic i wokalistka Seeme. Na terenie B90 będzie można spotkać się także z twórcami internetowymi, znanym pod pseudonimami „Szumi” i „Glenciu”
 
Program występów:
 
  • 16.30 - Seeme 
  • 17.00 - spotkanie z Szumi i Glencu w Drizzly Grizzly
  • 17.30 - De Mono
  • 18.30 - spotkanie z Szumi i Glencu w Drizzly Grizzly
  • 19.00 - Majestic
  • 20.00 - światełko do nieba i hymn WOŚP wykonany przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
  • 20.05 - Natalia Przybysz

NASZA ROZMOWA O 32. FINALE WOŚP W GDAŃSKU:

Co można wylicytować na aukcjach WOŚP?

Na portalu Allegro w specjalnej zakładce Gdańsk dla WOŚP trwają charytatywne aukcje. 
 
Wylicytować będzie można m.in mecz tenisa z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podwójne zaproszenie do loży miasta na koncert Dawida Podsiadło, a także spacer i zwiedzanie Gdańska w towarzystwie Neptuna. 
 
Na aukcję Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu wystawił także koszulkę i medale reprezentacji siatkarzy z podpisami zawodników.

Trzy atrakcyjne aukcje na WOŚP od prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Licytuj

Na aukcjach można wylicytować także atrakcje związane z Uniwersytetem Gdańskim. Wśród nich rejs statkiem naukowo-badawczym R/V Oceanograf, „sto lat” zaśpiewane przez chór uczelni, wypiekanie pysznej pizzy z Dziekanem Wydziału Nauk Społecznych czy przejażdżka 30-letnim „maluchem” po kampusie uczelni.
 
Nowych właścicieli, w charytatywnym geście szuka także jedwabna apaszka i srebrna broszka z bursztynu od senatora Bogdana Borusewicza
 
Agnieszka Buczyńska, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego, przekazała na aukcję zaproszenie do Sejmu na spotkanie i zwiedzanie oraz wspólny obiad.
Na zdjęciu widzimy zewnętrzne ujęcie nocnego wydarzenia odbywającego się przed dużym ceglanym budynkiem oświetlonym czerwonym światłem. Ludzie są ubrani w ciepłe zimowe ubrania, co wskazuje na chłodną pogodę. Tłum gromadzi się na zewnątrz budynku, co sugeruje, że może to być kolejka lub początek jakiegoś eventu. Widoczne są flagi i banery reklamowe, co może oznaczać, że wydarzenie jest sponsorowane lub ma charakter komercyjny. W tle można dostrzec dźwigi, co wskazuje na możliwy obszar budowy lub przemysłowy. Cała scena jest oświetlona sztucznym światłem, które nadaje atmosferę miejskiego życia nocnego i aktywności społecznej
Tak duża frekwencja w miasteczku WOŚP przy ul. Elektryków była w ubiegłym roku
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku proponuje na licytacji dwa zestawy gadżetów: pierwszy, składający się z kalendarza na 2024 r. oraz dwóch modeli autobusów do samodzielnego sklejenia: Jelcz-Berliet PR110 U oraz Ikarus 260, a także drugi zestaw, zawierający kalendarz na 2024 r., grę ,,Podróżniczek", zeszyt, kolorowankę związaną z savoir - vivrem oraz brelok do kluczy.
 
Muzeum Gdańska wraz z kowalami-artystami w niedzielę 28 stycznia, w godz. 16.00 - 19.00 zaprasza do Kuźni Wodnej w Oliwie na charytatywne kucie metalowych serduszek. Każdy, kto przekaże darowiznę, w formie podziękowania otrzyma nie charakterystyczną naklejkę, a gorące oliwskie serduszko.
Muzeum wystawia także na licytację wyjątkowy przedmiot - niewielkiego kotka wykutego i wypiłowany z fragmentu stalowego kątownika w zabytkowej Kuźni Wodnej w Oliwie w Gdańsku. W pakiecie zwycięzca otrzyma również karnet wolnego wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Gdańska, w tym Kuźni Wodnej w Oliwie dla dwóch osób.
 
Na innych licznych aukcjach wystawionych przez instytucję kultury znaleźć będzie można m.in. godzinę użytkowania lodowiska GAK (na własność lub z grupą 200 znajomych lub nieznajomych), fotografię stoczniową autorstwa Zenona Miroty, aukcję z książką pt. „Wałęsa ’80” z autografem prezydenta oraz 2 zaproszenia na wystawę stalą ECS, voucher rodzinny na premiery Miejskiego Teatru Miniatury w 2024 r. czy performatywne zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego dla 2 osób. 

Wirtualna puszka przy Złotej Bramie

Przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza, podobnie jak w ubiegłych latach, stanie e-puszka.
 
Jest ona zainstalowana na podświetlanej instalacji przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP. Umieszczony jest na niej panel z kodem QR linkującym do e-skarbonki WOŚP, którą prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu.

Darmowe przejazdy historycznymi pojazdami 

Gdańskie Autobusy i Tramwaje z okazji WOŚP uruchomią specjalne bezpłatne linie, obsługiwane przez pojazdy z historycznej floty. Będą to dwie linie autobusowe oraz po jednej - tramwajowej, trolejbusowej i drezynowej. 
 
Na pokładzie pojazdów na rzecz WOŚP kwestować będą wolontariusze. Wszystko to w ramach akcji „Trójmiejska Komunikacja dla Orkiestry”. Ponadto, w aukcjach WOŚP do wylicytowania m.in. podróż kultowym „Ogórkiem” po Gdańsku.
 
Szczegóły dotyczące specjalnych linii GAiT znajdziesz w artykule poniżej: 
Jakie utrudnienia czekają kierowców? 
W związku z 32. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w niedzielę, 28 stycznia, zmieni się organizacja ruchu wokół orkiestrowego miasteczka przy ul. Elektryków. Całkowicie dla ruchu pojazdów zamknięty zostanie odcinek ul. Narzędziowców.
 
Zmiany w organizacji ruchu wprowadzone zostaną w niedzielę, 28 stycznia, o godz. 6.00 rano. Potrwają do poniedziałku, 29 stycznia, do godz. 6.00. Dla ruchu pojazdów zamknięta zostanie ul. Narzędziowców na odcinku od ul. Monterów do ul. Jana z Kolna. Objazd do ul. Popiełuszki oraz Jana z Kolna wyznaczony został przez ul. Nowomiejską.
 
Z wyłączonego fragmentu ul. Narzędziowców korzystać będą mogli piesi, docierający na teren imprezy przy ul. Elektryków. Drogę dojścia wskażą tymczasowe znaki informacyjne.
 
PEŁNY PROGRAM 32. WOŚP W GDAŃSKU jest dostępny na stronie internetowej wydarzenia.
 
 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę