• Start
  • Wiadomości
  • 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku

Zbliża się 31. finał WOŚP, w Gdańsku tysiąc wolontariuszy i miasteczko przy Elektryków

Już po raz 31 na ulice Gdańska wyjdą wolontariusze, którzy kwestować będą pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”. Finał 2023 odbędzie się w niedzielę, 29 stycznia, a blisko 1000 osób z 10 sztabów zbierać będzie pieniądze do specjalnie przygotowanych puszek. W programie: koncerty, miasteczko WOŚP i aukcje.
( 10.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak wyglądają puszki 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Tak wyglądają puszki 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jaki jest cel 31. finału WOŚP?

Poinformowała o tym Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podczas konferencji zapowiadającej program tegorocznego finału (odbyła się 10 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności).

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to dzieło, które trwa już 31 lat. Dzieło, które łączy, a nie dzieli. Zbiórka odbywa się co roku na wyjątkowy cel. Coraz częściej słyszymy o różnych zakażeniach, powikłaniach i niestety także śmierci związanej z sepsą. Na ten cel będziemy zbierać pieniądze w tym roku. Ja także będę wolontariuszką i będę zbierała pieniądze na ulicach naszego miasta - powiedziała prezydent. - W ramach aukcji zachęcam do wspólnego gotowania ze mną. Okazja jest szczególna, bo pod koniec ubiegłego roku opublikowaliśmy książkę „Smaki Gdańska” z wyjątkowymi recepturami. Właśnie jeden z przepisów będzie można ugotować wspólnie. Drugą atrakcją będzie wizyta ze mną i z moimi współpracownikami na jednej z gdańskich inwestycji np. na budowie Termicznego Zakładu Przetwarzania Odpadów, czyli po prostu spalarni.

Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska prezentuje identyfikator wolontariuszki WOŚP, z lewej - Dawid Jastrzębski prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, z prawej - Karol Gzyl, wiceprezes Fundacji Gdańskiej
Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska prezentuje identyfikator wolontariuszki WOŚP, z lewej - Dawid Jastrzębski prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, z prawej - Karol Gzyl, wiceprezes Fundacji Gdańskiej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Miasteczko WOŚP 2023 w Gdańsku

W tym roku zostanie ono zlokalizowane na ulicy Elektryków. Na miejscu każdy będzie mógł wziąć udział w loterii, zakupić pamiątki orkiestrowe w sklepiku czy wziąć udział w pokazach ratowniczych.

- Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku to największy sztab na Pomorzu. Po raz kolejny wolontariusze w Gdańsku pokazali, że pomoc jest w ich sercach mocno zapisana, bo już pięć dni od startu rekrutacji, cała lista została wypełniona po brzegi - podkreślił Dawid Jastrzębski prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Co ciekawe, najstarszym wolontariuszem w naszym sztabie jest pan Henryk, który całkiem niedawno przeprowadził się do Gdańska i ma 74 lata. Najmłodszymi natomiast są Jędrek i Amelia, którzy niedawno przyszli na świat.

Dawid Jastrzębski poinformował także, że w niedzielę, 29 stycznia na ulice miasta ze sztabu RCW wyjdzie 500 wolontariuszy, a łącznie będzie można spotkać ich prawie tysiąc.

- W Gdańsku jest 10 sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wszyscy gramy do jednej puszki, dlatego tego dnia miejmy lekkie, ale pełne puszki - żartował prezes RCW w Gdańsku.

Oj będzie się działo i dzieje się w sztabach WOŚP w gdańskich dzielnicach

Wolontariusze kwestujący z puszkami - bez nich WOŚP by nie istniało. W Gdańsku rokrocznie kwestuje tysiąc osób. Ta wesoła grupa zachęcała do wsparcia orkiestry w 2022 roku
Wolontariusze kwestujący z puszkami - bez nich WOŚP by nie istniało. W Gdańsku rokrocznie kwestuje tysiąc osób. Ta wesoła grupa zachęcała do wsparcia orkiestry w 2022 roku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Koncerty w B90

Tegoroczna scena ustawiona zostanie w sąsiedztwie miasteczka WOŚP. Podczas największej imprezy orkiestrowej w naszym regionie wystąpią polscy artyści: Kasia Kowalska, Julia Żugaj, Jan Elf Czerwiński, 1One no i Nieznany Wykonawca.

- Ponownie ulica Elektryków, ponownie B90. WOŚPowe serce w dzień finału będzie biło właśnie tam. W niedzielę 29 stycznia od godziny 16.00 do godziny 21.00 zapraszamy do miasteczka wolontariuszy. Tradycyjnie, po godz. 20.00, wypuścimy symboliczne światełko do nieba. Gramy odpowiedzialnie i bezpiecznie. Mamy także udogodnienie dla wolontariuszy, którzy będą rozliczali swoje puszki w Europejskim Centrum Solidarności. Właśnie z tego miejsca do miasteczka WOŚP będą kursowały mikrobusy, które umożliwi wolontariuszom skorzystanie z niesamowitej energii i atmosfery finału 31. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy -opowiadał Karol Gzyl, wiceprezes Fundacji Gdańskiej. 

Wylicytuj unikatowe przedmioty

- Jak co roku, tegorocznemu finałowi będą towarzyszyć aukcje allegro. Wyjątkową aukcją będzie możliwość nadania imion gdańskim kotom, czterem samiczkom i jednemu samcowi gepardów przekazanego przez gdańskie zoo. Zachęcam firmy, instytucje i osoby indywidualne, które posiadają ciekawe rzeczy w swoich zbiorach do tego, żeby przekazać je w tym roku na aukcje - dodał Dawid Jastrzębski. 

Wszystkie aukcje dostępne będą na stronie Allegro Gdańsk dla WOŚP.

e-skarbonka i iluminacje  

W poniedziałek, 16 stycznia przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza, podobnie jak w ubiegłym roku stanie e-puszka. Zostanie zamontowana na wyjątkowej podświetlanej instalacji przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP. Umieszczony zostanie na niej panel z kodem QR linkującym do e-skarbonki WOŚP, którą prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu. Rozświetlona puszka będzie miała 3 m wysokości i ponad 1,5 m szerokości.

To nie jedyna iluminacja, nawiązująca do akcji Jurka Owsiaka, która zostanie zaprezentowana tego dnia w Gdańsku. Tuż obok budynku Nowego Ratusza, przy ulicy Wały Jagiellońskie stanie ogromnych rozmiarów, rozświetlone serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Instalacja ma wysokość 3,35 m, a jej szerokość to ponad 3 m.

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022!

oprac. IB

TV

Jestem z Gdańska. O śmiertelnym ataku na prezydenta Adamowicza