• Start
  • Wiadomości
  • 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022!

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022!

W niedzielę, 30 stycznia 2022 roku, Letnia Zadyma w Środku Zimy już po raz 30. rozgrzała serca gdańszczan. Scenę koncertową, miasteczko wolontariuszy, siedzibę sztabu i miejsce rozliczeń ulokowano w halach przy ulicy Elektryków. Jubileuszowa zbiórka odbywała się pod hasłem "Przejrzyj na oczy", jej celem było wsparcie okulistyki dziecięcej. Wg nieoficjalnych jeszcze danych, w Gdańsku zebrano ponad 300 tysięcy złotych, ale wciąż można wziąć udział w licytacjach internetowych. 
30.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młody mężczyzna w zielonej koszulce, ma na twarzy maseczkę, wznosi na głową duży klucz, na scenie towarzyszy mu kilka innych osób
Klucze do miasta już w rękach wolontariuszy. Na cały rok!
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA GODZ. 20.30

Aleksandra Dulkiewicz i Monika Chabior przekazały klucze do miasta wolontariuszom
Naszedł czas na Finał i Światełko do Nieba. - Zostaliśmy Europejską Stolicą Wolontariatu, wielka radość! - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

finał, na scenie stoi kilka osób
Gościem specjalnym wieczoru była Gabriela Civico, dyrektorka Europejskiego Centrum Wolontariatu

fot. gdansk.pl

 

Jak zawsze od 30 lat, kulminacyjnym momentem Finału WOŚP jest "Światełko do Nieba". Zaraz po koncertach - wystąpili Majka Jeżowska, Artur Kłusowski, Jary Oddział Zamknięty i Anita Lipnicka - ale zanim rozpoczął się pokaz laserów w hali W4, odbyła się uroczystość przekazania kluczy do miasta wolontariuszom. Na scenie o godz. 20 pojawili się: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Monika Chabior, z-ca prezydent Gdańska, którym towarzyszyła Gabriela Civico, dyrektorka Europejskiego Centrum Wolontariatu oraz Piotr Adamowicz, poseł RP i Agata Biały z WOŚP. 

- Zostaliśmy Europejską Stolicą Wolontariatu, wielka radość! - zwróciła się do zebranych pod sceną Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jesteśmy miejscem szczególnym. Wy to wiecie, wasza obecność tutaj o tym świadczy, a ja was po prostu najnormalniej w świecie kocham. Tyle ile życzliwości, serdeczności, uśmiechu umiemy stworzyć tego jednego dnia w roku! Myślę, że umiemy to robić każdego dnia. I bardzo sobie i nam wszystkim tego życzę, żebyśmy umieli być serdeczni, życzliwi, dzielić się uśmiechem, czasem, drobnym gestem. Naprawdę drobnym gestem, ale róbmy to codziennie. I wierzę, że wtedy nie tylko Gdańsk, nie tylko Pomorze, ale nasza Polska - po prostu będą lepsze.

Piotr Adamowicz: - Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu, jako pierwsze polskie miasto. Jest to rodzaj zobowiązania dla was, a także dla nas
Piotr Adamowicz: - Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu jako pierwsze polskie miasto. Jest to rodzaj zobowiązania dla was, a także dla nas
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl- Szanowni Państwo, drodzy przyjaciele… Tak się złożyło, że trzy lata temu Paweł powiedział: “Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem” - wspominał Piotr Adamowicz. - Tak, Gdańsk jest szczodry, umie i chce dzielić się dobrem. I to jest wasza zasługa tu obecni, nieobecni, że Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu, jako pierwsze polskie miasto. Jest to rodzaj zobowiązania dla was, a także dla nas. Dzielcie się i dzielmy się tym dobrem, bo na tym właśnie polega też wolontariat. Dzięki wolontariatowi tworzymy tę lepszą, dobrą naszą wspólnotę. Powodzenia, ale pamiętajmy, że jest to zobowiązanie. Dzielmy się dobrem.

Do osób na scenie dołączyła również Anita Lipnicka, zaproszona przez Monikę Chabior. Zastępczyni prezydent Gdańska zdradziła bowiem, że obie prezydentki Gdańska są fankami artystki.

- Każdy moment, w którym wychodzimy z domu po to, żeby zrobić coś dobrego dla wspólnoty jest tym momentem, kiedy jesteśmy wolontariuszami - tłumaczyła Monika Chabior. - Aktywistami, wolontariuszami czy po prostu dobrymi sąsiadami. Każda z tych chwil jest ważna, o tym jest cała Europejska Stolica Wolontariatu. A dodatkowo, ponieważ jesteśmy super, to - mam nadzieję - jesteśmy stolicą wolontariuszy i będą przyjeżdżać do nas ludzie, będziemy im opowiadać, będziemy z nimi rozmawiać, inspirować się wzajemnie. To jest niesamowicie ważny dzień, dlatego też jest z nami dzisiaj wyjątkowy gość Gabriela Civico.

Gabriela Civico, dyrektorka programu Europejska Stolica Wolontariatu, złożyła gratulacje Miastu i wolontariuszom z powodu zdobytego tutułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. Podziękowała też w imieniu ESW, za wcielanie w życie europejskich wartości.

Następnie prezydentki Gdańska wręczyły klucze do bram miasta przedstawicielom wolontariuszy.

- Jeszcze nikt nie dostał kluczy do bram miasta na tak długo - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. - Wielkim zaufaniem obdarzamy was wolontariusze. Dzielcie i rządźcie naszym miastem w drodze współpracy, i pamiętajcie: “Bez nas nie działa” - to hasło naszej Stolicy Wolontariatu.

2022-01-30_30_wosp_final_012.JPG
Symboliczne Klucze do Miasta będą w rękach wolontariuszy przez cały rok. Czy i jak zmieni to Gdańsk?
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Nadszedł czas na odliczanie i symboliczne Światełko powędrowało do nieba.

- Zebraliśmy w Gdańsku blisko 300 tysięcy zł, a w Polsce ponad 81 mln 720 tysięcy zł. To znów więcej niż rok temu - oznajmiła na koniec ze sceny Katarzyna Figura, współprowadząca koncert w zastępstwie zapowiadanej Doroty Wellman. Drugim prowadzącym scenę koncertową był Andrzej Stawicki.  

Każdy, kto chce wspomóc orkiestrowe dzieło, a nie miał jeszcze okazji, wciąż może to zrobić - biorąc udział w otwartych do 3 lutego 2022 licytacjach internetowych na stronie gdanskdlaorkiestry.pl.   

 

AKTUALIZACJA GODZ. 17

Gdańszczanom zła pogoda nie straszna. Mali, duzi, psy, koty, a nawet prezydenci miast - wszyscy dziś zbieramy dla Orkiestry!
Gdańszczanom zła pogoda nie straszna. Mali, duzi, psy, koty, a nawet prezydenci miast - wszyscy dziś zbieramy dla Orkiestry!
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Na koncie eSkarbonki #6066 Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku jest już 50 938 złotych.

Przypominamy, że od godziny 16 trwa w B90 koncert. Teraz, po Majce Jeżowskiej na scenę wszedł Arek Kłusowski. T

Finał to przede wszystkim zbiórka na szczytny cel, ale nie zapominajmy o uśmiechu i dobrej zabawie. Wraz z tysiącem wolontariuszy na ulice miasta wyruszyła też prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz z Piotrem Adamowiczem, posłem RP i bratem św. pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Neptun nam pokazuje co potrafi, ale wolontariuszy nie przeraża pogoda - mówiła ze sceny gdańskiego miejskiego sztabu WOŚP, który znajduje się w hali W4 na ul. Elektryków Agata Biały z WOŚP.

Nasz reproterka spotkała też na ulicach kolorowe członkinie Fundacji Dr Clown: - Hojność gdańszczan jest ogromna - zapewniały.  

Zobacz, kogo jeszcze spotkał dziś na swojej drodze nasz fotoreporter Grzegorz Mehring.

 

AKTUALIZACJA, godz. 12.30

Do eSkarbonki #6066 Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku wpłynęło już (dane z godz. 12.30) 40 260 złotych.

- Cel jest jeden – wsparcie okulistyki w Polsce – mówi Dawid Jastrzębski z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Gramy z hasłem „Przejrzyj na oczy” i jesteśmy pewni, że niezależnie od zmiany lokalizacji, w Gdańsku w tym roku padnie kolejny rekord i gdańszczanki oraz gdańszczanie będą grać razem z nami - czy to na Elektryków, czy też oglądając transmisję w internecie. 

grupa młodych przebranych osób kuca pod pomnikiem Neptuna
Trudna pogoda nie zniechęca wolontariuszy WOŚP. Tych dzielnych młodych ludzi spotkał nasz fotoreporter przed południem na Długim Targu
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

W poprzednich latach gdańskie kwesty na rzecz WOŚP przekraczały barierę miliona złotych. Rok temu, pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do przeniesienia terminu Finału na koniec stycznia, ale pomimo ograniczeń epidemiologicznych i mniejszej liczby wolontariuszy na ulicach, zebrano ponad ponad 840 tysięcy złotych: z kwesty ulicznej ponad 580 tys. zł, do e-skarbonek wpłynęło prawie 170 tys. zł. (łącznie 755 675 zł), a z aukcji internetowych Regionalnego Centrum Wolontariatu na Allegro zebrano 87 257 zł 35 gr. WOŚP grał wtedy dla dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Dziś na ulice Gdańska ma wyruszyć około tysiąca wolontariuszy, w tym o godz. 14 na ulicy Długiej kwestować będzie prezydent Gdańska. 

Wolontariusze wyruszyli na ulice Gdańska wszystkimi środkami lokomocji
Wolontariusze wyruszyli na ulice Gdańska wszystkimi środkami lokomocji
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.plPogoda nas nie rozpieszcza, ale przypomnijmy, że wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogą również zbierać wpłaty do e-puszek.

Działają też licytacje internetowe stronie gdanskdlaorkiestry.pl

 

Do eSkarbonki #6066 Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku wpłynęło do godziny 10 - 32 807 złotych.

Serce gdańskiego WOŚP bije dziś na ulicy Elektryków. Planowany program pozostaje bez zmian. Koncert poprowadzą Dorota Wellman i Andrzej Stawicki, a wystąpią Majka Jeżowska, Artur Kłusowski, Jary Oddział Zamknięty i Anita Lipnicka.

Tuż przed godziną 20.00 z Europejskiej Stolicy Wolontariatu - taki dumny tytuł nosi miasto Gdańsk w tym roku - zostanie wypuszczone światełko do nieba, a Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przekaże wolontariuszom klucze do miasta. Na zakończenie będziemy podziwiać specjalnie na tę okazję przygotowany pokaz laserowy.

- Cała ulica Elektryków zaświeci się na kolor czerwony, podświetlony będzie także jeden ze stoczniowych dźwigów. W przestrzeni W4, pod dachem będą czekały atrakcje miasteczka wolontariuszy i przestrzeń gastronomiczna. Zapraszamy w maseczkach i z paszportami covidowymi - mówił Karol Gzyl, wiceprezes Fundacji Gdańskiej podczas wczorajszej konferencji.

Dochód z tegorocznej zbiórki zostanie przeznaczony na oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej w kraju.

Ze względu na organizację wydarzenia w przestrzeni zamkniętej, zapraszamy z paszportami COVID-19. 

Transmisja z XXX Finału WOŚP w Gdańsku na gdansk.pl rozpocznie się od godziny 16.

TV

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE