• Start
 • Wiadomości
 • 26. finał WOŚP. Oj, będzie się działo i dzieje od 25 lat w gdańskich dzielnicach

26. finał WOŚP. Oj, będzie się działo i dzieje od 25 lat w gdańskich dzielnicach

Epicentrum finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku to oczywiście Główne Miasto i Targ Węglowy, ale w niedzielę, 14 stycznia, dziać się będzie dużo więcej. W naszym mieście oprócz sztabu głównego, zlokalizowanego w Zbrojowni, jest jeszcze 12 sztabów dzielnicowych. Zobacz, co przygotowały na niedzielny finał WOŚP.
11.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

IX finał WOŚP w jednym z najstarszych sztabów w Gdańsku, szczepu ZHP im. Szarych Szeregów przy Szkole Podstawowej nr 49

 

W Gdańsku główny ciężar organizacji finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy spoczywa na sztabie WOŚP przy Regionalnym Centrum Wolontariatu (na co dzień przy pl. Solidarności, w niedzielę, 14 stycznia, w Zbrojowni). To Centrum przygotowuje m.in koncerty i licytacje na Targu Węglowym i wieńczące całodzienne granie światełko do nieba. W nim skupionych jest także przeszło 700 gdańskich wolontariuszy, tych kwestujących na ulicach i tych, którzy przygotowują całą uroczystość i dbają o to, żeby wolontariusze zbierający pieniądze na ulicach mogli zjeść i wypić coś ciepłego.

Ale w naszym mieście jest jeszcze 12 sztabów, z których najstarsze istnieją nieprzerwanie nieomal od zarania dziejów Orkiestry! Zobacz, co przygotowały na niedzielny finał.

 

W Szkole Podstawowej nr 8 w Gdańsku działa najstarszy sztab WOŚP w naszym mieście. Nz. ubiegłoroczny szkolny finał

 

Chełm

Drugi największy i najstarszy, bo funkcjonujący nieprzerwanie od 25 lat, sztab w Gdańsku działa przy Szkole Podstawowej nr 8 na Chełmie.

- Gramy dokładnie tyle lat, ile istnieje nasza szkoła - mówi Katarzyna Kędzioł z SP nr 8. - Kwestuje u nas już drugie pokolenie. Orkiestra ma naprawdę wielki edukacyjny wymiar! Dzieci w sobotę przychodzą do szkoły, żeby przygotować nasz finał i nikt nie musi ich do tego namawiać. Po prostu cieszą się, że pomagają i to jest wspaniałe. Trzydziestu ze 180 naszych wolontariuszy to obecni uczniowie, pozostali to absolwenci i osoby, które od lat zżyły się z naszym sztabem. Kwestują w różnych miejscach, najmłodsi na terenie dzielnicy, pozostali tam, gdzie chcą.

 

Historyczny pierwszy dowód wpłaty na WOŚP z SP nr 8, kiedyś pieniądze na Orkiestrę szły w miliony!

 

Szkolny finał w najstarszym sztabie Gdańska to klasyka: licytacja, kiermasz, pokazy pierwszej pomocy, kawiarenka... a na koniec własne światełko do nieba.

Co ciekawe, pod egidą SP nr 8 swoje finały WOŚP organizują także inne szkoły, m.in SP nr 85 i Przedszkole Diamenciki.

Informacje na temat wydarzeń związanych z WOŚP w SP nr 8 na Chełmie znaleźć można na fanpage`u szkoły na Fb.

W zeszłym roku Ósemkę odwiedził sam Jurek Owsiak - uczniowie wybrali go na przyjaciela szkoły i zaprosili na spotkanie.

 

Wizyta Jurka Owsiaka w SP nr 8 w 2017 r. Gość otrzymał statuetkę Przyjaciela Szkoły z rąk dyrektor Marii Rudnickiej i Katarzyny Kędzioł

 

Osowa

Zaledwie o jeden rok krócej działa sztab przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 na Osowej. 90 skupionych w nim wolontariuszy to nie tylko uczniowie tutejszego gimnazjum, ale także osoby od początku wierne osowskiemu sztabowi.

- Zaczynali z nami jako dzieci, a teraz kontynuują jako dorośli, często już w duecie ze swoim potomstwem uczącym się w naszej szkole - opowiada Aleksandra Ślusarczyk, szefowa sztabu na Osowej.

WOŚP w tej dzielnicy łączy się z utartymi od lat zwyczajami. Co roku przed budynkiem szkoły ok. godz. 20 - 20.30 wypuszczane jest “światełko do nieba” (jak zapewnia szefowa sztabu, w tym roku będzie wyjątkowo efektowne, bo udało się zaangażować hojnego sponsora), a pierwsza grupa wolontariuszy już o 4 rano w niedzielę kwestuje wśród pasażerów pierwszego samolotu na gdańskim lotnisku.

- Naszych wolontariuszy spotkać będzie można oczywiście także w dzielnicy, np. pod kościołami i w Centrum Handlowym Osowa, które rozpoczęło z nami współpracę w tym roku. Na pewno będą też pod halą Olivia. W Sopocie i na Głównym Mieście pojawią się nasi rekonstruktorzy, fani amerykańskiej armii - wylicza Aleksandra Ślusarczyk.

Więcej Informacji na profilu osowskiego sztabu na Fb.

 

Harcerze ze szczepu ZHP przy SP nr 49 podczas III finału WOŚP w 1995 r.

 

Wrzeszcz Dolny

Sztab przy Szkole nr 49 działa także od 24 lat. Organizuje go przyszkolny szczep ZHP im. Szarych Szeregów, a dokładnie komendant szczepu Mariusz Dobrowolski.

- O pierwszym finale Orkiestry dowiedziałem się w dniu, w którym się odbywał, przy drugim zgłosiłem się za późno, ale od trzeciego działamy już non stop, zawsze jest to sztab harcerski, ponieważ jako nieliczni z całej Chorągwi Gdańskiej ZHP bierzemy udział w zbiórce - podkreśla Mariusz Dobrowolski. - Co roku pytamy naszych harcerzy i zuchów, czy chcą przyłączyć się do WOŚP. Przez tyle lat nie zdarzyło się, żeby dzieci i ich rodzice, których wsparcie przy zbiórce jest niezbędne, nie chciały być wolontariuszami Orkiestry. To wspaniała okazja, by pokazać dzieciom, że w życiu nie tylko się bierze, ale że można dać coś od siebie. Wielkie podziękowania należą się Renacie Jurkiewicz, dyrektor SP nr 49 za użyczenie pomieszczeń w szkole, w której zawsze mieści się nasz sztab.

W sztabie jest 60 wolontariuszy, około 45 z nich to harcerze i zuchy. Pozostali to doświadczeni, kwestujący już wcześniej młodzi ludzie z okolicznych szkół. Wolontariusze z tego sztabu pojawią się we Wrzeszczu, na Zaspie, na Głównym Mieście, a także na trasie nadmorskiej między Brzeźnem a molo w Sopocie.

 

Osowski sztab WOŚP ma w swoim gronie wolontariuszy - fascynatów amerykańskiej armii

 

Wrzeszcz Górny

Szkoła Podstawowa nr 45 prowadzi własny sztab od siedemnastu lat, ale tradycja grania w orkiestrze, początkowo w budynku szkoły, sięga czasów, gdy Bursztynowe Oko pod wodzą zmarłych niedawno Magdy i Yacha Paszkiewiczów było główną siłą orkiestry w Gdańsku.

Szkolny finał nabrał rozmachu od kiedy Czterdziesta Piąta nawiązała współpracę z handlowym sąsiadem - Manhattanem i w jego murach organizuje orkiestrowe wydarzenie już jako sztab, w tym roku we współpracy z działającą tutaj Gdańską Szkołą Artystyczną. W godz. 10 - 17 zaplanowano liczne występy uczniów i uczestników zajęć w GSA.

Ciekawostką szkolnego finału w centrum handlowym jest udział Macieja Kosycarza, który od pięciu lat licytuje podczas tego wydarzenia nie tylko swoje albumy (autografy gwarantowane!).

 

Podczas finału WOŚP organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 45 w Gdańsku, od lat występuje Maciej Kosycarz, licytując i podpisując swoje albumy...

 

W kwestowaniu udział weźmie 25 osób, uczniów najłatwiej będzie spotkać w Manhattanie i okolicach, absolwenci i sympatycy od lat udzielający się w sztabie, pojawią się ze swoimi skarbonkami m. in. we Wrzeszczu.

- W gronie wolontariuszy zadebiutuje nasz uczeń, który jako wcześniak leżał w orkiestrowym inkubatorze. Jego rodzice powiedzieli, że są bardzo szczęśliwi, że w tym roku będą mogli wrzucić pieniądze do jego orkiestrowej puszki - mówi Ewa Kulińska, szefowa sztabu przy SP nr 45.

Więcej informacji o wydarzeniu na profilu SP nr 45 na Fb.


Szkoła Podstawowa nr 27 debiutuje jako organizator sztabu. Będzie tu działać 20 wolontariuszy, 14 to uczniowie Dwudziestej Siódmej, pozostała szóstka to gimnazjaliści i licealiści z okolicznych szkół.

- Zdecydowaliśmy się założyć sztab, bo jako szkoła mamy duże możliwości, których szkoda byłoby nie wykorzystać - mówi Aneta Wieczorek, szefowa sztabu. - Nie mówię tu tylko o dobrej bazie sportowej, ale także o wspaniałych rodzicach naszych uczniów. Większość z warsztatów, które w ramach finału odbędą się w naszej szkole, prowadzą właśnie rodzice.

SP nr 27 do udziału w swoim finale zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko z dzielnicy.

Informacje na temat finału w SP nr 27 znaleźć można na fanpage`u szkoły.


Orunia - Lipce - Św. Wojciech

Trudno co do roku określić, który tu już finał w historii sztabu przy Szkole Podstawowej nr 56, ale na pewno było ich już kilkanaście.

- Sztab oparty jest na naszych uczniach, którzy zbierają pieniądze do puszek razem z nauczycielami, bardzo chcemy ich wciągać w wolontariat na rzecz Orkiestry - mówi Karolina Mielewska, szefowa sztabu. - W tym roku będziemy mieć 45 wolontariuszy z naszej szkoły i 10 z sąsiedniej Gdańskiej Szkoły Podstawowej, którą po raz pierwszy zaprosiliśmy do współpracy. Nie robimy żadnej imprezy, skupiamy się na kwestowaniu na zewnątrz.

Uczniów z puszkami spotkać będzie można nie tylko w okolicach szkoły (przy ul. Małomiejskiej), ale także na Górnej Oruni i Chełmie. Datek można będzie pozostawić także w szkole (od godz. 10 do 17).

- W zeszłym roku zebraliśmy rekordowe 15 tys. zł i zamierzamy pobić ten wynik - zapowiada szefowa sztabu z Pięćdziesiątej Szóstej.

 

Clue szkolnego finału w Manhattanie są występy uczniów SP nr 45, przygotowywane pod kierunkiem nauczycieli

 

Śródmieście

Strategia orkiestrowego sztabu działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym od 2005 r. jest podobna - 40 młodych wolontariuszy skupi się na ulicznym kwestowaniu.

- Nie zdradzę, gdzie będzie można spotkać naszych wolontariuszy, bo tak jak grzybiarze, tak i my mamy swoje sprawdzone miejsca - śmieje się Bożena Lewandowicz, szefowa sztabu. - W poprzednich latach, w nieco tylko większej grupie, udało nam się zebrać więcej niż w pewnym mieście na północy Polski. Generalnie skupiamy się na Starówce.

Orkiestrowy sztab działający w Pałacu Młodzieży od siedmiu lat grać będzie tylko w godz. 12 - 14, ale za to intensywnie. Zaplanowano koncerty w wykonaniu młodych muzyków uczęszczających na zajęcia do pałacu - repertuar sięga od muzyki dawnej po rocka. Seniorki z zaprzyjaźnionego Klubu Seniora Motława upieką ciasta, podobnie rodzice małych artystów. Będzie można polepić w glinie i kupić ciekawe wyroby plastyczne powstałe podczas pałacowych zajęć. Kwestowaniem zajmie się tu pięcioro wolontariuszy. Więcej informacji na profilu PM na Fb.


Strzyża

W tej dzielnicy sztab WOŚP istnieje od trzech lat i jest raczej nietypowy, jak uważa jego szefowa Anita Płonowska, która zanim wzięłą organizację w swoje ręce, przez siedem lat była wolontariuszką Orkiestry: - Jestem mieszkanką Strzyży, sztab organizuję przy współpracy z radą dzielnicy, ale nie działamy ściśle na terenie Strzyży.

Część z tutejszych 45 wolontariuszy to członkowie Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego lub wielbiciele zabytkowych pojazdów. Kwestować będą w zabytkowych tramwajach, trolejbusach i autobusie, które podczas 26. finału wyjadą na ulice Trójmiasta, kursując po specjalnie wyznaczonych trasach (w Gdańsku okolicznościowe tramwaje jeździć będą między Oliwą a Siedlcami).

- Trasy są pomyślane w taki sposób, by można było, przesiadając się z jednego zabytkowego pojazdu na drugi, dojechać z Gdańska do Gdyni - tłumaczy Anita Płonowska, która na co dzień pełni funkcję prezesa PSSTM. - Wstęp na przejazd jest bezpłatny, ale wpłaty do “konduktorskiej” skarbonki na rzecz Orkiestry są mile widziane.

Tutaj znaleźć można rozkład jazdy wośpowych linii i informacje o zabytkowych pojazdach, którymi będzie można się przejechać tego wyjątkowego dnia.

Partnerzy akcji: ZTM w Gdańsku, GAiT, ZKM w Gdyni, PKT w Gdyni, MZKZG.

Pozostali wolontariusze ze strzyżowego sztabu kwestować będą na terenie dzielnicy i w jej okolicach, także w najbliższych centrach handlowych.

 

Transportowa podróż w przeszłość podczas WOŚP`2017, sztab przy Radzie Dzielnicy Strzyża zaprosi na nią także w tym roku

 

Przymorze Wielkie

Sztab przy Radzie Dzielnicy Przymorze Wielkie powstał po raz pierwszy. Jego szefem jest Mateusz Janota, jeden z dzielnicowych radnych.

- Cześć z 20 wolontariuszy z pewnością kwestować będzie w dzielnicy, reszta w wybranych przez siebie lokalizacjach - informuje Mateusz Janota - Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w Gimnazjum nr 19, w którym mieści się również siedziba rady, startujemy o godz. 14.30. Przygotowaliśmy atrakcje sportowe, kulinarne, plastyczne i oczywiście, licytację.

Więcej szczegółow na profilu sztabu na Fb.

 

Rock`roll waszych serc - pisał Jurek Owsiak w podziękowaniach dla sztabów WOŚP w 1997 r...

 

Oni grają już w piątek

Sztab przy Szkole Podstawowej nr 48 z klasami gimnazjalnymi na Zaspie jest raczej nietypowy. Zbiórkę funduszy na WOŚP organizuje bowiem wyłącznie na imprezie zamkniętej w szkole, w dodatku już w piątek.

Każda klasa przygotowuje gadżety na licytację, odbywa się także m.in kiermasz i koncert szkolnych gwiazd.

- Dzieci bardzo chcą w jakiś sposób wziąć udział w WOŚP, zawsze bardzo się starają przygotowując nasze wydarzenie - mówi Edyta Misztal, szefowa sztabu. - Integrują się wokół szczytnego celu, a przy okazji mają okazję, by zaprezentować swoje talenty i umiejętności.

Nie jest to jednak zupełnie wyjątkowy sztab, ponieważ w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 na Oruni udział w orkiestrze wygląda podobnie. Tutaj także gra już w piątek, a główny ciężar przygotowania fantów na WOŚP spoczywa na przyszłych piekarzach i cukiernikach, którzy uczą się w Centrum zawodu. Na finał przygotowują swoje popisowe wyroby i sprzedają je nauczycielom i kolegom na kiermaszu.

 

Podczas WOŚP liczy się nie tylko zaangażowanie młodych wolontariuszy, ale także ich rodziców - podkreśla Mariusz Dobrowolski, szef sztabu szczepu ZHP przy SP nr 49

 

To jeszcze nie wszystko

Nie sposób opisać wszystkich miejsc (głównie szkół), które biorą udział w XXVI finale WOŚP w Gdańsku. Fundacja ogranicza poszczególnym miastom liczbę sztabów mogących powstać na ich terenie ze względów organizacyjnych i zachęca, by łączyć się w większe grupy, bo tak jest wygodniej. Każdy sztab rozlicza się z Fundacją WOŚP osobno, tymczasem w kraju i na świecie funkcjonuje ich ponad 1700.

Przy największym sztabie w Gdańsku (Regionalnego Centrum Wolontariatu) działać będą następujące szkoły/grupy zorganizowane, część z nich także w dzielnicach, w których mają swoją siedzibę. Warto zajrzeć na ich strony internetowe i profile na Fb, by przekonać się co szykują.

 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2
 • GAK Wyspa Skarbów
 • Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa
 • III Szkoła Podstawowa STO
 • Politechnika Gdańska
 • Pozytywna Szkoła Podstawowa
 • Szkoła Podstawowa nr 3 (ZSO nr 7),11, 19, 58, 70 i Gimnazjum nr 46, SP nr 89
 • VII LO, VIII LO, XV LO
 • Wyższa Szkoła Bankowa
 • Zespół Szkół Łączności
 • Zespół Szkół Sportowych i Ogólnoształcących
 • Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego
 • Gimnazjum im Jana De La Sallle
 • Ochotnicza Straż Pożarna ŚwibnoTV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy