• Start
  • Wiadomości
  • 30 lat Gazety Wyborczej: specjalna nagroda dla Pawła Adamowicza “Za Gdańsk, za serce, za odwagę”

30 lat Gazety Wyborczej: specjalna nagroda dla Pawła Adamowicza “Za Gdańsk, za serce, za odwagę”

Paweł Adamowicz został pośmiertnie laureatem specjalnej nagrody na 30-lecie Gazety Wyborczej. Odebrała ją wdowa po prezydencie Gdańska, Magdalena Adamowicz. Człowiekiem Roku “GW” został Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.
11.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gala 30-lecia Gazety Wyborczej w Warszawie. Nadaną pośmiertnie nagrodę specjalną dla prezydenta Pawła Adamowicza odbiera Magdalena Adamowicz
Siedziba Agory w Warszawie, Gala 30-lecia Gazety Wyborczej. Nadaną pośmiertnie nagrodę specjalną dla prezydenta Pawła Adamowicza odbiera Magdalena Adamowicz
Fb Aleksandry Dulkiewicz

 

Gala 30-lecia Gazety Wyborczej odbyła się w piątek 10 maja wieczorem, w warszawskiej siedzibie koncernu medialnego Agora przy ul. Czerskiej. Miała bardzo uroczysty charakter.

Nagrodę Specjalną Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej dla Pawła Adamowicza wręczył Piotr Stasiński, zastępca redaktora naczelnego GW.

Wdowa po prezydencie mówiła do zebranych: - Dla mnie przede wszystkim to mój kochany i cudowny mąż. Dla innych: po prostu Paweł. Dla gdańszczan: prezydent. Tak jak wspomniał Piotr Stasiński, Gdańsk miał szczęście, że miał takiego prezydenta, a ja miałam szczęście, że miałam takiego męża. Paweł łączył wielką odwagę z wielkim sercem. Na nienawiść reagował uśmiechem. Mogę powiedzieć dzisiaj, że uśmiech był jego znakiem firmowym. Dziś za jego uśmiech oddałabym wszystko. Ja zrobię dziś wszystko i was wszystkich też o to proszę, żeby świat, o którym marzył Paweł i który budował z zapałem w Gdańsku, stał się naszym wspólnym marzeniem. Żebyśmy poczuli, że jedynym ratunkiem dla Polski, Europy jest zatrzymanie fali nienawiści. To jest także tam u góry marzenie Pawła.

Donald Tusk, odebrając nagrodę Gazety Wyborczej dla Człowieka Roku, dedykował ją pamięci Pawła Adamowicza: - Był też dla mnie bardzo ważną osobą w życiu prywatnym gdańszczanina.

Przewodniczący Rady Europejskiej w trakcie przemówienia nawiązał do Pawła Adsamowicza jeszcze raz: - Dużo zawdzięczamy filozofii politycznej Adama Michnika, która uratowała Polskę przed ostrym konfliktem w czasach przełomu - powiedział Tusk. - A wtedy trudniej było w sobie znaleźć wyrozumiałość niż dziś. To udaje się świetnie na poziomie samorządu. Wyborcy PiS-u i PO żyją razem w tych samych miastach i problemy rozwiązują wspólnie. To była filozofia Pawła Adamowicza. Można zbudować most, przedszkole, stadion, nie wikłając w to emocji politycznych (...) Wszyscy stracimy na konflikcie i od nas zależy, czy wyprowadzimy Polskę z politycznego zakrętu. Nie stać nas dzisiaj na to, w tym roztrzęsionym świecie, by przedłużać ten konflikt.

Nagrodę specjalną na gali 30-lecia Gazety Wyboczej otrzymał też Jerzy Owsiak, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku