• Start
  • Wiadomości
  • 25 par z receptą na miłość. Małżeńskie jubileusze w Dworze Artusa

25 par z receptą na miłość. Długoletnie małżeńskie jubileusze w Dworze Artusa

W poniedziałek, 30 stycznia, w Dworze Artusa 25 gdańskich małżeństw obchodziło jubileusze - Złote Gody, a także rocznice: platynową, diamentową i żelazną. Wszystkie pary otrzymały odznaczenia „za miłość” od prezydent Aleksandry Dulkiewicz: Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie - przyznawane przez prezydenta RP, i Medale Prezydenta Miasta Gdańska.
30.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie zbiorowe jubilatów
W poniedziałek, 30 stycznia, w Dworze Artusa odbyły się uroczystości jubileuszowe par małżeńskich obchodzących pięćdziesięcio-, pięćdziesięciopięcio-, sześćdziesięcio- i sześćdziesięciopięciolecie pożycia małżeńskiego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Trzydzieści par świętowało imponujące rocznice małżeństwa. Wśród jubilatów znany żeglarz

65-lecie, 60-lecie, 55-lecie, 50-lecie obchodziły gdańskie pary w poniedziałek, 30 stycznia, podczas pierwszej w nowym roku uroczystości jubileuszy par małżeńskich w Dworze Artusa (wydarzenie organizowane jest przez Urząd Stanu Cywilnego w Gdańsku cyklicznie, ostatni jubileusz odbył się przed przerwą świąteczną).

- Mówią, że 50 lat razem to wielki wyczyn, ale w pierwszym rzędzie siedzą pary z 60-letnim i 65-letnim stażem, więc macie trochę do nadrobienia - zażartowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz witając małżonków i przypomniała: - Odznaczenie państwowe przyznawane za 50 lat wspólnego życia. Ale my, w Gdańsku, cieszymy się z tego, że jesteście i dłużej razem - czasami nawet zdarzają się małżonkowie, którzy świętują 70. rocznicę ślubu. Dlatego wręczamy także Medale Prezydenta Miasta Gdańska, najwyższe odznaczenie, jakie może przyznać prezydent miasta.

25 par w Dworze Artusa świętowało miłość trwającą dekady. Rekordziści z 70-letnim stażem

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane przez prezydenta RP otrzymało tego dnia 15 par celebrujących 50 lat razem. Jest to jedyne odznaczenie przyznawane przez głowę państwa za staż małżeński. Trzy pary uhonorowano z okazji platynowej rocznicy (55 małżeństwa), sześć par z okazji diamentowej rocznicy (60 lat), i jedną z okazji rocznicy żelaznej (65 lat). Wszyscy odznaczeni otrzymali kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki, a prezydent Gdańska podziękowała im za trwanie w miłości.

- Cieszę się z waszej miłości. Myślę, że sami dobrze wiecie, że to jest ciężka praca dwojga, żeby razem być. Widzimy, jak często dziś ludzie się rozstają. Dla mnie jesteście bohaterami - nie kryła wzruszenia. - Dziękuję wam za wasz wkład w to, jak nasze miasto wygląda, za mieszkające tu wasze dzieci, wnuki, a nawet prawnuki. Gratuluję wam i już zapraszam za kolejne pięć lat - powitamy was z dużą radością. Życzę wam zdrowia, radości i pokoju, szczególnie w tych trudnych czasach. I żebyście zawsze mogli liczyć na najbliższą rodzinę.

uśmiechnięta kobieta patrzy w obiektyw, prezydent przypina jej order
Podczas jubileuszu parom zostały wręczone medale za długoletnie pożycie małżeńskie, a także kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

6 dekad razem? To proste

Wśród par, które tego dnia świętowały 60. rocznicę ślubu byli Jolanta i Stanisław Wlazłowie, którym towarzyszyły dzieci i wnuki, a nawet pięcioletni prawnuk. Poznali się, gdy oboje się uczyli - ona w szkole pielęgniarskiej w Warszawie, on w szkole oficerskiej w Zegrzu. Choć początkowo na ich drodze stała odległość, pokonali przeciwności, i dziś widać, że bardzo dobrze się dobrali. Tak, że nie wyobrażają sobie życia bez siebie.

- W naszym wieku nie wiadomo, czy się cieszyć, czy nie cieszyć. Bo z jednej strony przeżyliśmy tyle lat razem w zdrowiu, ale z drugiej strony... coraz mniej już nam czasu razem zostało - mówi ostrożnie pani Jolanta.

Dlatego oboje podkreślają, że ten czas, który mają przed sobą wykorzystują jak najlepiej - prawie zawsze będąc razem. Dużo czasu spędzają wspólnie choćby na działce.

- Był w naszym życiu taki okres, kiedy mąż dużo wyjeżdżał, był wojskowym. Musiał być więc na poligonie, na ćwiczeniach... Przez pewien czas ja mieszkałam w Warszawie, a mąż w Gdańsku. Ale dziś jesteśmy razem, i to najważniejsze - dodaje jubilatka.

Oboje też przyznają, że nie zawsze bywa idealnie i tak jak w każdym związku, także u nich zdarzają się gorsze momenty. Jakie mają na to sposoby?

- Trzeba starać się patrzeć na drugą osobę przez różowe okulary - mówi pan Stanisław. - Nie można być drażliwym, uszczypliwym, a się ułoży.

- Trzeba trochę pomilczeć, przemyśleć i na nowo pomału dochodzić do porozumienia. Wtedy wszystko będzie dobrze - dodaje jego żona.

 

para na krzesłach tronowych otoczona rodziną i z prezydent Gdańska
Jolanta i Stanisław Wlazłowie w otoczeniu rodziny pozują do zdjęcia pamiątkowego z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pary, które w poniedziałek, 30 stycznia, obchodziły małżeńskie jubileusze:

  • 65-lecie

1. Zofia i Stanisław Żuchowscy

  • 60-lecie

2. Stanisława i Roman Buchholzowie 

3. Gertruda i Zygfryd Grzędziccy

4. Ewa i Roman Muszyńscy

5. Teresa Radecka-Kozłowska i Antoni Kozłowski

6. Agnieszka i Edward Szankowie

7. Jolanta i Stanisław Wlazłowie

  • 55-lecie

8. Ewa i Kazimierz Paszkowscy

9. Mirosława i Józef Platowie 

10. Gertruda i Kazimierz Samerekowie 

  • 50-lecie 

11. Krystyna i Ryszard Góralscy

12. Danuta i Ludwik Kiełpinowie

13. Barbara i Bogdan Kolmasowie 

14. Krystyna i Jerzy Kreftowie

15. Magdalena i Janusz Kubańscy

16. Mirosława i Stanisław Litwinowie

17. Małgorzata i Stanisław Łopatniukowie

18. Czesława i Józef Mieszczakowie

19. Stanisława i Helmut Nogieciowie

20. Grażyna i Stefan Piersiakowie

21. Bożena i Józef Polińscy

22. Ewa i Kazimierz Potokowie

23. Danuta i Józef Reszkowie

24. Wanda i Zenon Salamonikowie

25.  Zofia i Wacław Wilkowie

Zobacz fotorelację z uroczystości:

Powiedzieli „tak” 50, 60, a nawet 70 lat temu. Ci gdańscy małżonkowie świętowali jubileusz. LISTA

TV

Mevo się kręci!