• Start
  • Wiadomości
  • 30 par świętowało imponujące rocznice małżeństwa. Wśród jubilatów znany żeglarz

Trzydzieści par świętowało imponujące rocznice małżeństwa. Wśród jubilatów znany żeglarz

W poniedziałek, 21 listopada, w Dworze Artusa przy Długim Targu odbyły się uroczystości jubileuszowe par małżeńskich, obchodzących sześćdziesięciopięcio-, sześćdziesięcio-, pięćdziesięciopięcio- i  pięćdziesięciolecie pożycia małżeńskiego. Podczas cyklicznie organizowanego dla gdańskich par wydarzenia prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczyła parom medale.
21.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
21 listopada w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa odbyły się ostatnie w tym roku „złote gody”, czyli uroczystość przeznaczona dla par małżeńskich z co najmniej 50-letnim stażem
21 listopada w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa odbyły się ostatnie w tym roku „złote gody”, czyli uroczystość przeznaczona dla par małżeńskich z co najmniej 50-letnim stażem
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Do wspólnego świętowania jubileuszu w poniedziałek, 21 listopada, zaproszono 30 gdańskich par. Gratulacje małżonkom z imponującym stażem złożyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

- Wszystkiego najlepszego dla was, dostojni jubilaci, dziękuję za wszystkie miłe słowa pod adresem naszego miasta, szczególnie, że to przecież wy i wasze dzieci, wnuki o prawnuki, budujecie naszą gdańską wspólnotę - powitała przybyłych prezydent. - Szczególnie w tych trudnych czasach dobrze jest widzieć, że miłość trwa. Nie bez wyrzeczeń - często mówicie, że musieliście się „podocierać”. Ale myślę, że skoro jesteście ze sobą 50 lat i nawet wiele dłużej, musieliście sobie jakoś poradzić. Podziwiam was za to.

Małżonkowie celebrujący 50 lat razem z rąk prezydent Aleksandy Dulkiewicz odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane przez prezydenta RP. Jest to jedyne odznaczenie przyznawane przez głowę państwa za staż małżeński. Natomiast pary świętujące sześćdziesięciopięciolecie, sześćdziesięciolecie i pięćdziesięciopięciolecie otrzymały Medale Prezydenta Gdańska. Dodatkowo, wszyscy odznaczeni otrzymali kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki.

Wyjątkowych jubilatów przywitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która gratulowała bycia ze sobą „na dobre i na złe”, tradycyjnie odznaczyła także małżonków medalami
Wyjątkowych jubilatów przywitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która gratulowała bycia ze sobą „na dobre i na złe”, tradycyjnie odznaczyła także małżonków medalami
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jednym z jubilatów - zasłużony żeglarz

Wśród gdańskich par świętujących tego dnia 55. rocznicę ślubu byli państwo Edyta i Jerzy Kulińscy. Jeśli komuś to nazwisko wydaje się znajome - słusznie. Jerzy Kuliński jest pionierem nurkowania swobodnego w Polsce (od 1956 roku!) i instruktorem nurkowania, a także kapitanem jachtowym i byłym wiceprezesem Polskiego Związku Żeglarskiego ds. morskich.

Zawdzięczamy mu pierwszy na Wybrzeżu Gdańskim klub płetwonurków - jest jego współzałożycielem. Jest także współzałożycielem Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych, a ponadto przewodniczył komisji badań podwodnych Komitetu Naukowego CMAS. Lista jego zasług jest o wiele większa - podobnie jak odznaczeń, wśród których są m.in. Medale Prezydenta Gdańska, odznaka „Zasłużony Ziemi Gdańskiej” i Srebrny Krzyż Zasługi.

- Mąż najpierw nurkował, teraz żegluje, właśnie odebrał Krzyż Orderu Odrodzenia Polski (przyp. red. za wybitne zasługi w promowaniu żeglarstwa i turystyki wodnej) - mówi żona pana Jerzego, Edyta - emerytowana nauczycielka. Ze śmiechem dodaje: - Dla mnie to jest bardzo ważne, że mąż ma zainteresowania. W domu ma całą ścianę żeglarskich medali.

NASZA FOTOGALERIA Z UROCZYSTOŚCI:

Poznali się 58 lat temu, dochowali się dwojga dzieci, czworga wnucząt i dwojga prawnucząt. W małżeństwie trwają do dziś, dzięki - jak mówią - wyrozumiałości, która przydaje się nie tylko, gdy trzeba zaakceptować pasję małżonka.

- Mój przyjaciel, profesor Akademii Sztuki Wojennej, pułkownik powiedział: odznaczenie za wieloletnie, zgodne pożycie małżeńskie jest absolutnie równe Krzyżowi Virtuti Militari. Bo Krzyż Virtuti Militari można dostać za pięć minut bohaterstwa, a Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie - za 50 lat razem - żartuje Jerzy Kuliński.

Jubileusz w Dworze Artusa był dla niego nie tylko okazją do odebrania „nagrody” za małżeński wysiłek, ale i do odświeżenia wspomnień. Urodził się w Warszawie, ale prawie całe życie spędził w Gdańsku - przyjechał tu w czerwcu 1945 roku.

- Sortowałem cegły, wysyłaliśmy je z Gdańska do Warszawy. Wybieraliśmy z gruzu, czyściliśmy z zaprawy i układaliśmy w sztaby, które następnie jechały pociągiem. Wtedy, w czerwcu, pierwszy raz byłem w Dworze Artusa... - mówi wzruszony.

20221121154942_IMG_5691_2.JPG
Tego dnia, wraz z żoną świętował także znany polski nurek i żeglarz, Jerzy Wojciech Kuliński. Wcześniej, za zasługi, dostał m.in. Medal Prezydenta Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pary, które w poniedziałek, 21 listopada, świętowały małżeński jubileusz w Dworze Artusa:

  • 65-lecie

Elżbieta i Mirosław Bereszczyńscy

Czesława i Jan Jaszkowie

Zofia i Stanisław Żuchowscy

  • 60-lecie

Adela i Jan Kręczkowscy

Władysława i Zygfryd Machowie

Maria i Tadeusz Pankaninowie

Lidia i Jan Popadiukowie

Władysława i Stanisław Szabłowscy

Agnieszka i Edward Szankowie

  • 55-lecie

Beata i Jerzy Banieccy

Edyta i Jerzy Kulińscy

Mirosława i Roman Michalakowie

Brygida i Karol Pajewscy

Janina i Włodzimierz Skrzypińscy

Janina i Krzysztof Świeczkowscy

  • 50-lecie 

Krystyna i Edward Danieccy

Janina i Edmund Doboszowie

Aleksandra i Eugeniusz Gabiecowie

Anna i Leszek Kalszteinowie

Janina i Stefan Kuchtowie

Danuta i Stanisław Kulińscy

Czesława i Józef Mieszczakowie 

Aleksandra i Adam Nowakowscy

Regina i Tadeusz Piechowscy

Zdzisława i Stanisław Pupaczowie

Bernardyna i Czesław Raczkowscy

Maria i Emil Solarzowie

Danuta i Bolesław Sosnowscy

Teresa i Kazimierz Weissowie

Anna i Waldemar Wilkowie

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej