• Start
  • Wiadomości
  • 25 par w Dworze Artusa świętowało miłość trwającą dekady. Poznaj ślubnych jubilatów

25 par w Dworze Artusa świętowało miłość trwającą dekady. Rekordziści z 70-letnim stażem

W bardzo mroźny poniedziałek, 14 listopada, gorące uczucie świętowało 25 gdańskich par małżeńskich z imponującym stażem. Rekordziści celebrowali Kamienną Rocznicę - 70-lecie ślubu, a towarzyszyły im pary obchodzące 60., 55. i 50. rocznicę.
14.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jubileusz Par Małżeńskich to gdańska tradycja, podczas której małżonkowie z imponującym stażem są doceniani za bycie razem na dobre i na złe. Nz. pary, które wzięły udział w uroczystości 14 listopada
Jubileusz Par Małżeńskich to gdańska tradycja, podczas której małżonkowie z imponującym stażem są doceniani za bycie razem na dobre i na złe. Nz. pary, które wzięły udział w uroczystości 14 listopada
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Powiedzieli „tak” 50, 60, a nawet 70 lat temu. Ci gdańscy małżonkowie świętowali jubileusz. LISTA

- Trudno mi opanować wzruszenie, gdy widzę Was tutaj. Coraz więcej gdańskich par osiąga imponujące małżeńskie staże - dzisiaj mamy aż dwie pary, które są 70 lat razem. Należą się wam wielkie brawa. I tym, którzy świętują 65, 60 i 50 lat wspólnie, także - przywitała wyjątkowych jubilatów i ich gości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w poniedziałek, 14 listopada, w Dworze Artusa.

Ślubni medaliści

Podczas wydarzenia, pary uhonorowano medalami za długoletnie pożycie małżeńskie, prezydent złożyła także na ich ręce bukiety kwiatów, listy gratulacyjne i drobne upominki. Gospodyni wydarzenia przypomniała, że za 50 lat małżeństwa wręczane są medale prezydenta RP - odznaczenia państwowe. Natomiast Gdańsk przyznaje dodatkowo własne odznaczenia - Medale Prezydenta Gdańska - parom obchodzącym 55-lecie małżeństwa i kolejne, okrągłe jubileusze. Tradycję tę zapoczątkował jeszcze śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a małżonkowie ochoczo ją podjęli.

- Te odznaczenia państwowe są bardzo ważne, nie tylko dla państwa, ale i dla waszych bliskich. Jednak my, w Gdańsku, mamy coraz więcej osób, które świętują więcej niż 50 lat, dlatego pielęgnujemy tradycję, by także i co pięć lat zapraszać małżonków. Nie mieliśmy jeszcze może tylko okazji, by uczcić wspólnie z Wami 75. rocznicę ślubu - przynajmniej w tym roku jeszcze takiej nie było - ale kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego pamięta, że raz się i taka wyjątkowa para zdarzyła - dodała prezydent.

Podczas uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręcza medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Nz. odznaczani państwo Brygida i Zbigniew Kalinowscy
Podczas uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręcza medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Nz. odznaczani państwo Brygida i Zbigniew Kalinowscy
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Małżonkowie jak królowie

Tego dnia małżeńskie jubileusze świętowało 25 par, obchodzących sześćdziesięcio-, pięćdziesięciopięcio- i pięćdziesięciolecie pożycia. Wraz z bliskimi - dziećmi, wnukami, prawnukami, i przyjaciółmi, celebrowali wspólne chwile w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa, który zawsze był miejscem wyjątkowych uroczystości.

- Tu przyjmowane były rodziny królewskie, premierzy, koronowane głowy i honorowi obywatele. I wy jesteście dzisiaj tutaj, bo jesteście tymi obywatelami, którzy przez lata tworzyli i tworzą nasze miasto, i wychowywali tutaj kolejne pokolenia. Wystarczy spojrzeć - dostawiamy już krzesła, żeby rodzina się zmieściła - zażartowała prezydent Gdańska i dodała: - Macie wielki wkład w to, jak nasze miasto wygląda i się rozwija. Za to właśnie, i za to, że tutaj razem z waszymi bliskimi i przyjaciółmi mimo różnych trudności jesteście tyle lat razem. 

Wszyscy odznaczeni otrzymują także kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki, mają też okazję zapozować do pamiątkowych zdjęć
Wszyscy odznaczeni otrzymują także kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki, mają też okazję zapozować do pamiątkowych zdjęć
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Miłość ci wszystko wybaczy

- W zasadzie praktycznie zawsze jesteśmy zgodni. Jak zdarzają nam się sporne kwestie, to wiemy, że trzeba rozmawiać. Nigdy nie mamy cichych dni. Co mamy do siebie, to sobie powiemy, i już na drugi dzień jest wszystko w porządku - mówi Brygida Kalinowska, która z powodu pandemii świętowała z mężem Zbigniewem, z pewnym przesunięciem - dzień wcześniej, 13 listopada, obchodzili 51. rocznicę ślubu.

Tym, którym w związkach zdarza się kłócić, albo nie daj Boże, nawet niebezpiecznie zbliżać do rozstania, podpowiada: - Trzeba być wyrozumiałym, wzajemnie sobie wybaczać.

Ale oboje nie ukrywają, że mieli łatwiej niż niektóre pary. Oni od razu wiedzieli, że będą ze sobą na dobre i na złe - poczuli tę iskrę, która towarzyszy ich związkowi do dziś.

- To było takie spięcie - śmieje się pani Brygida. - Poznaliśmy się na towarzyskim spotkaniu. Miałam przyprowadzić koleżankę i poznać ją z, jak się okazało, moim przyszłym mężem. Wystarczyło nam spojrzenie. On się mną zainteresował, a ja nim. I tak jesteśmy razem tyle lat. Mam nadzieję, że za cztery lata się spotkamy tutaj znowu - mówi szczęśliwa jubilatka.


ZOBACZ FOTORELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI

Lista par, które świętowały małżeński jubileusz w poniedziałek, 14 listopada:

  • 70-lecie

1. Urszula i Zdzisław Szegdowie

2. Halina i Zygmunt Trzeciakowie

  • 60-lecie

3. Krystyna i Edward Michałkowie

4. Wisława i Romuald Rogoniowie 

5. Jadwiga i Roman Sowińscy

6. Albina i Marian Woźniakowie

  • 55-lecie

7. Barbara i Zygmunt Piegatowie

8. Lidia i Edmund Plutowscy

9. Maria i Idzi Stefańscy

10. Gertruda i Jerzy Arentowie

  • 50-lecie

11. Bożena i Jerzy Andrzejewscy

12. Teresa i Jan Barszczewscy

13. Gabriela i Wiesław Dziurlikowscy

14. Alicja i Lech Głowaczowie

15. Brygida i Zbigniew Kalinowscy

16. Krystyna i Andrzej Malinowscy

17. Elżbieta i Wiesław Nichnerowiczowie

18. Julita i Jerzy Olszewscy

19. Teresa i Roman Rokiccy

20. Ewa i Stefan Sawiakowie

21. Elżbieta i Stefan Słowakowie

22. Teresa i Andrzej Sołtysowie

23. Teresa i Jan Wilczkowie

24. Elżbieta i Eugeniusz Wojdyńscy

25. Elżbieta i Andrzej Zdunkowie

Ponad pół wieku razem. Ślubni rekordziści świętowali w Dworze Artusa