• Start
  • Wiadomości
  • Ponad pół wieku razem. Ślubni rekordziści świętowali w Dworze Artusa

Ponad pół wieku razem. Ślubni rekordziści świętowali w Dworze Artusa

W poniedziałek, 3 października, w Dworze Artusa odbyła się uroczystość jubileuszy par małżeńskich z imponującym stażem. Tego dnia Złote Gody - 50. rocznicę ślubu - świętowało 15 małżeństw, medale i gratulacje odebrali także ci, którzy ślub wzięli 55, a nawet 60 lat temu.
03.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jubileusz par małżeńskich w Dworze Artusa to uroczystość z długą tradycją, która honoruje gdańskie pary za imponujące staże
Jubileusz par małżeńskich w Dworze Artusa to uroczystość z długą tradycją, która honoruje gdańskie pary za imponujące staże
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Przeżyli wspólnie 50, a niektórzy i 60 lat. Stażu małżeńskiego gratulowała prezydent Gdańska

W zdrowiu i chorobie, w szczęściu i nieszczęściu, na dobre i na złe - w poniedziałek, 3 października, kolejne gdańskie pary udowodniły moc przysięgi. W zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa 25 par świętowało imponujące małżeńskie rocznice. Najmłodsze stażem pary mogły się pochwalić „zaledwie” półwieczem, a rekordziści tego dnia świętowali Diamentową Rocznicę - aż 60 lat w małżeństwie.

- Bardzo się cieszę, że na uroczystość świętowania Waszej miłości możemy Was zaprosić do najbardziej reprezentacyjnego miejsca w naszym mieście - do Dworu Artusa. Tu odbywają się ważne dla miasta wydarzenia, tu honorujemy zasłużonych obywateli dla naszego miasta. A dzisiaj honorujemy Was - dziękując Wam za lata wzajemnej miłości, i ciężkiej pracy, dzięki której nasze miasto wygląda dzisiaj tak, a nie inaczej - gratulowała jubilatom prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Czasy są bardzo niepewne i szczególnie dziś potrzebujemy wskazań, jak żyć, jak być razem i jak kochać bez konfliktów. Jesteście dla nas tego przykładem.

 

Podczas uroczystości życzenia jubilatom składa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która wręcza także medale za długoletnie pożycie małżeńskie
Podczas uroczystości życzenia jubilatom składa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która wręcza także medale za długoletnie pożycie małżeńskie
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Miłość, która przetrwała lata i pokonała kilometry

Wśród par, które tego dnia obchodziły 60-lecie małżeństwa byli państwo Kosminscy, którzy do Gdańska na jubileusz przyjechali specjalnie aż... z Niemiec. Na co dzień mieszkają we Frankfurcie, ale w Gdańsku oprócz rodziny mają swoje mieszkanie, przyjeżdżają tu więc co jakiś czas - na szczególne okazje.

- Jubileusz małżeński to dla nas bardzo ważna uroczystość, nie wyobrażamy sobie, żeby miało nas tu nie być - mówią Aleksandra i Brunon Kosminscy, którzy pokonali setki kilometrów, by w poniedziałkowe popołudnie znaleźć się w Dworze Artusa.

Pytani o swój sposób na przeżycie wielu lat wspólnie, w szczęściu, odpowiadają: 

- Szczęśliwe pary kochają się i kłócą. I to, i to jest potrzebne. Kłótnia oczyszcza atmosferę, a godzenie się jest przyjemne - śmieją się razem. - Dla nas najważniejsze jest to, że się kochamy, i to się nie zmienia, pomimo upływu lat. Pięć lat temu też tutaj świętowaliśmy nasz jubileusz. Mamy dwie prawnuczki, prześliczne dziewczynki, dają nam dużo radości. Jesteśmy z tego naszego wspólnego życia zadowoleni.

 

Wszystkie pary biorące udział w uroczystości są wyjątkowe, ale to Aleksandra i Brunon Kosminscy szczególnie się wyróżniali - do Gdańska na jubileusz przyjechali specjalnie aż z Frankfurtu
Wszystkie pary biorące udział w uroczystości są wyjątkowe, ale to Aleksandra i Brunon Kosminscy szczególnie się wyróżniali - do Gdańska na jubileusz przyjechali specjalnie aż z Frankfurtu
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Medale za miłość

Podczas jubileuszu prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczyła parom medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Małżonkowie celebrujący 50 lat razem otrzymali Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane przez prezydenta RP. Jest to jedyne odznaczenie przyznawane przez głowę państwa za staż małżeński.

Natomiast pary świętujące 60-i 55-lecie otrzymały Medale Prezydenta Gdańska. Wszystkim odznaczonym wręczono także listy gratulacyjne oraz bukiety kwiatów i drobne upominki, na pamiątkę wyjątkowej rocznicy.

Pary, które w poniedziałek, 3 października, świętowały jubileusz małżeński:

60-lecie

1. Maria i Henryk Ćwikowie

2. Aleksandra i Brunon Kosminscy

3. Wisława i Romuald Rogoniowie

4. Krystyna i Lucjan Wiszowatowie

5. Alicja i Tadeusz Żbikowscy

55-lecie

6. Bronisława i Kazimierz Cichoszowie

7. Krystyna i Edward Danieccy

8. Zofia i Honoriusz Kasperowiczowie

9. Ewa i Ryszard Kwiatkowscy

10. Barbara i Giedymin Orlikowie

50-lecie 

11. Celina i Jan Andryszakowie

12. Aleksandra i Eugeniusz Gabiecowie

13. Zyta i Ryszard Górscy

14. Barbara i Józef Jamowie

15. Maria i Andrzej Ochotowie

16. Regina i Ryszard Paszkowscy

17. Wanda i Marian Pawlakowie

18. Małgorzata i Andrzej Rąccy

19. Barbara i Stanisław Rosenkiewiczowie

20. Czesława i Henryk Strąkowie

21. Jadwiga i Euzebiusz Szepietowscy

22. Kazimiera i Romuald Szkielowie

23. Bogumiła i Marek Werbanowscy

24. Jadwiga i Stanisław Węgrzynowscy

25. Marta Czajka-Zgirska i Andrzej Zgirski


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Dwadzieścia par świętowało imponujące małżeńskie jubileusze w Dzień Kobiet

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta