• Start
  • Wiadomości
  • 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego od piątku. „Realizujemy ideę prof. Jerzego Limona”

25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego od piątku. „Realizujemy ideę prof. Jerzego Limona”

Tegoroczna edycja Festiwalu Szekspirowskiego, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w dniach 30 lipca - 8 sierpnia, będzie szczególna z wielu powodów. Inaczej niż w ubiegłym roku, wszystkie spektakle odbywają się stacjonarnie, z udziałem publiczności. Wydarzenia swoim zasięgiem obejmą zarówno Główne Miasto, jak i Wrzeszcz czy Aniołki. Spektaklom towarzyszyć będzie specjalne wydarzenie upamiętniające prof. Jerzego Limona.
26.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja prasowa 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku odbyła się w poniedziałek, 26 lipca. Nz. Maciej Sowiński - p.o. Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, i Joanna Śnieżko-Misterek - koordynatorka festiwalu
Konferencja prasowa 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku odbyła się w poniedziałek, 26 lipca. Nz. Maciej Sowiński - p.o. Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, i Joanna Śnieżko-Misterek - koordynatorka festiwalu
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- 25. edycja to wyjątkowe wydarzenie. Po pierwsze ze względu na jubileusz - to już ćwierć wieku. Ale to też pierwszy Festiwal Szekspirowski bez jego twórcy, prof. Jerzego Limona. A zarazem ostatni, który pan profesor zaprojektował - mówił pełniący obowiązki dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Maciej Sowiński podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek, 26 lipca. - To również wyjątkowe wydarzenie dlatego, że po rocznej przerwie wracamy do tradycyjnej formuły, jaką jest bezpośredni kontakt z widzem. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, województwa pomorskiego i gminie Miasta Gdańsk. Dziękujemy też naszym sponsorom i partnerom.

Zespół Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego podkreślał, że dokłada wszelkich starań, by tegoroczna edycja była godna swoich poprzedniczek. - Pandemia zabrała nam kapitana, budowniczego okrętu, nieustraszonego odkrywcę, ale wszystkie ręce są na pokładzie. Realizujemy jego ideę i misję, kontynuując to święto teatru - bo tym właśnie jest Festiwal Szekspirowski - dodała Magdalena Hajdysz, rzecznik instytucji.

 

Zespół Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został bez kapitana, ale płynie dalej. Program tegorocznego festiwalu jest realizowany zgodnie z wytycznymi profesora Limona
Zespół Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został bez kapitana, ale płynie dalej. Program tegorocznego festiwalu jest realizowany zgodnie z wytycznymi profesora Limona
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Przypomniano, że pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się jeszcze w 1997 roku - od tego czasu w Gdańsku wystąpiło ponad 220 zespołów teatralnych, które przygotowały ponad 800 wydarzeń. Festiwal Szekspirowski cieszy się popularnością i sławą nie tylko w Polsce, ale i zagranicą - jako jedyny festiwal w Polsce i jeden z pięciu w Europie - otrzymał prestiżową EFFE Award 2017-2018, obok Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu, Fringe Festival w Edynburgu czy włoskiego festiwalu Altofest International Contemporary Live Arts.

- Musimy to dzieło profesora Limona kontynuować. Festiwal Szekspirowski wymaga rozwijania - podkreśliła koordynatorka festiwalu Joanna Śnieżko-Misterek. - Zależało nam,, żeby program zbudować tak, jak życzył sobie tego pan Profesor. Czujemy dużą radość, bo udało nam się zaprosić spektakle tych twórców, na których nam ogromnie zależało.

Będą to m.in. spektakle z Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Stanów Zjednoczonych oraz z Polski. W programie głównym 25. Festiwalu Szekspirowskiego, który rozpoczyna się w sobotę, 30 lipca, i potrwa do niedzieli, 8 sierpnia, zobaczymy 9 spektakli, zaś w nurcie SzekspirOFF - 13 wydarzeń teatralnych. Bogaty program wydarzeń stacjonarnych, odbywających się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Operze Bałtyckiej i Teatrze Miniatura, uzupełnią prezentacje spektakli na dużym ekranie i online.

- Po pierwsze wracamy do Konkursu o Złotego Yoricka, na najlepsze wystawienie polskiej sztuki, udało nam się zgromadzić wszystkich naszych dotychczasowych selekcjonerów - mówiła Joanna Śnieżko-Misterek. - Budowanie programu zagranicznego było szczególnie trudne i obarczone niepewnością, ale wszyscy zaproszeni przez nas twórcy zgodzili się na udział. Będziemy mieli okazję zobaczyć dzieło Tiago Rodrigues, który został właśnie nominowany dyrektorem artystycznym Festiwalu Teatralnego w Awinionie, będącego jedną z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Będzie to „Antoniusz i Kleopatra” - sztukę wspólnie z Władysławem Zawistowskim tłumaczył prof. Limon. Kolejny wybitny twórca, Oskaras Koršunovas, gościł wielokrotnie na naszym festiwalu - tym razem zaprezentujemy jego najnowszy spektakl „Otello”, którego premiera odbyła się w Wilnie 20 lipca, więc jest to międzynarodowa premiera. Nie możemy zapomnieć o zaprzyjaźnionych z nami tancerzach z grupy ImPerfect Dancers - w Operze Bałtyckiej zaprezentujemy światową premierę tego zespołu, specjalnie dla nas przygotowaną.

 

Małgorzata Limon, gdańska malarka, bratanica śp. prof. Jerzego Limona przygotowała wydarzenie upamiętniające postać dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pomysłodawcy i twórcy Festiwalu Szekspirowskiego
Małgorzata Limon, gdańska malarka, bratanica śp. prof. Jerzego Limona przygotowała wydarzenie upamiętniające postać dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pomysłodawcy i twórcy Festiwalu Szekspirowskiego
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Podczas festiwalu odbędą się także wydarzenia bezpośrednio poświęcone zmarłemu w marcu 2021 roku prof. Jerzemu Limonowi: promocja zawierającej wspomnienia m.in. Krystyny Jandy i Jana Englerta jubileuszowej publikacji „Z pomocą Muz. 25 lat Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku” oraz spotkanie w ramach cyklu „Bezradność filozofa”. Szczególnym wydarzeniem będzie performatywny wernisaż wystawy ShakeART!, której pomysłodawczynią jest bratanica śp. dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdańska malarka Małgorzata Limon.

- Do tego szczególnego projektu zaproszonych zostało 15 artystów wizualnych z Pomorza, Warszawy i Bydgoszczy, którzy stworzyli łącznie 30 prac inspirowanych twórczością Szekspira. Artyści zaprezentują zarówno swoje obrazy, jak i samodzielnie zaprojektowane oraz wykonane z pomocą Alicji Grucy kostiumy - zdradziła Małgorzata Limon. - Wydarzenie to jest dedykowane mojemu stryjowi. Moją ideą było też wyjście z mroku pandemii. Dlatego będzie wesoło. Myślę, że stryj by tego chciał.

Szczegółowe informacje odnośnie repertuaru 25. Festiwalu Szekspirowskiego i biletów dostępne są na stronie: www.festiwalszekspirowski.pl.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1