• Start
  • Wiadomości
  • 21. Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Znamy laureatów

21. Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Znamy laureatów

Graficzka i ilustratorka Joanna Czaplewska, malarz i reżyser Filip Ignatowicz, kompozytor i dyrygent Szymon Sutor otrzymali w piątek, 27 listopada 2020 r., Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Szymon Sutor odebrał również Nagrodę Publiczności przyznawaną głosami internautów Gazety Wyborczej Trójmiasto.
27.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tym roku Gala Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury odbyła się zdalnie
W tym roku Gala Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury odbyła się zdalnie. Prowadziła ją Anna Umięcka, dziennikarka portalu gdansk.pl


W Klubie Żak, jak zawsze w Sali Suwnicowej, ale bez publiczności i łącząc się z nominowanymi i gośćmi online, ogłoszono wyniki 21. edycji konkursu o Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.


Prezydent Gdańska na początku gali mówiła, że nagroda jest wyrazem wdzięczności, przyznawaną w imieniu gdańszczanek i gdańszczan, za to że wybrali sztukę jako drogę swojego życia.

- To jest taki moment, że należą się podziękowania przede wszystkim wam, ale też waszym bliskim za to, że są z wami w tej trudnej drodze, waszym nauczycielom i wychowawcom, dzięki którym jesteście dzisiaj tu, gdzie jesteście. Dołączacie do grona stu nagrodzonych już młodych artystów, młodych twórców. Rozsławiajcie nasze miasto swoim talentem! W tym szczególnym czasie jesteście nam bardzo, bardzo potrzebni. Wasze nazywanie świata, opisywanie świata pomaga nam przetrwać trudne chwile. Nie ustawajcie, wszystkiego najlepszego – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


Kapituła plebiscytu oceniła dokonania dziesięciorga nominowanych, spośród których pięcioro zajmowało się muzyką: komponowaniem i dyrygenturą, jak Krzysztof Falkowski i Szymon Sutor; grą na organach - jak Maciej Zakrzewski. Hanna Pozorstka jest skrzypaczką, a Bartłomiej Sutt perkusistą. Pozostali nominowani wybrali inne artystyczne drogi - Marta Kacprzak to reżyserka poruszająca się w obszarze animacji, teledysków, wizualizacji i intermediów, Patryk Zimny jest poetą, Michał Wirtel - malarzem. Joanna Czaplewska - graficzka i ilustratorka książek pracuje na ASP, a Filip Ignatowicz to “człowiek - orkiestra”: malarz, akademicki wykładowca (ASP) i absolwent reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

 

Kapituła przyznała nagrody trzem twórcom.

202011160251
Joanna Czaplewska
fot. Jakub Swerpe

 

Joanna Czaplewska - projektantka graficzna i ilustratorka, autorka ilustracji do książek „Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga” wydanej w 2017 roku, „Gdyńskie wędrówki Kota Antoniego”, czy „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Na co dzień współpracuje m.in. z Teatrem Miniatura, dla którego projektuje plakaty, z Muzeum Gdańska czy Muzeum Miasta Gdyni. W 2019 roku uczestniczyła w międzynarodowej wystawie ilustratorów „Water – life, myth, movement” w Budapeszcie.

Nominowana została za ilustracje do serii książek dla dzieci o gdańskich założeniach parkowych, których wydawcą jest Muzeum Gdańska, a także za projekt plansz wystawy plenerowej o historii Wielkiej Alei, która odbyła się jesienią 2020 roku, oraz za projekty książek dla dzieci: „Historia kobiet”, „Dobra robota”, „Jak zwyciężać mamy”.
- Robię dużo projektów dla dzieci wychodząc z założenia, że dzieci należy traktować “po dorosłemu”, w żaden sposób nie infantylizować tematów. Zgodnie z założeniami Korczaka, że dzieci mają głos i należy podejmować z nimi różne ważne tematy. Zgadzam się z tą tezą.

202011160249
Filip Ignatowicz
fot. Andrzej Świetlik

 


Filip Ignatowicz to absolwent Wydziału Malarstwa ASP Gdańsk oraz Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. W 2018 roku indywidualną wystawą FESTYN SZTUKI/ART BAZAAR obronił pracę doktorską zatytułowaną „Festyn sztuki. Konsument versus kultura – czyli o fake’u, lovebranding’u i autoutowarowieniu”. Jest autorem stale rozwijanego projektu FIGNACY&co (ostatnio prezentowanego jako FIGNACY FREEDOM STORE na Stoczni w ramach wydarzenia NIEFESTIWAL, MIASTO I SZTUKA) oraz projektu artUNBOXING - prezentowanego na indywidualnej wystawie w CSW ŁAŹNIA, podczas festiwalu ARS ELECTRONICA w Linz w Austrii i w ramach Digitial Cultures w sekcji BEST OF POLAND. Ignatowicz jest też autorem video scenografii i wizualizacji do koncertów w ramach festiwalu NeoArte Syntezator Sztuki 2020. Wyreżyserował i oprawił wizualnie koncert NeoQuartetu w ramach międzynarodowego wydarzenia muzycznego „Classical:NEXT Rotterdam” w 2020 roku oraz wziął udział w wystawie „Transformation. From The Bucharest to Gdansk/From Gdansk to Bucharest”.

Nominowany za krótkometrażowy film fabularny „Nowy Bronx” o młodzieży z Nowego Portu. Film zakwalifikował się do ponad 50 międzynarodowych festiwali filmowych, zdobywając 8 nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix na International Festival of Social Cinema “Social World Film Festival” w Vico Equense pod Neapolem.

Marta Wróblewska, współpracująca z artystą, kuratorka z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku mówi o nim: “niebywale intensywny, zaraża entuzjazmem, ma pęd silnika nie do wygaszenia”. Sam artysta potwierdza: - Zdarza mi się być upartym. Nie w sensie zamykania się w poglądach na świat, ale jeśli jestem pewien jakiegoś efektu, to chcę się z tym podzielić ze światem. Często mówię to studentom, którzy na zajęciach pokazują swoje prace, a wypowiedź zaczynają od: ”to mi nie wyszło”, “tu źle”... A ja im tłumaczę: “jeśli nie jesteście pewni swego, to nie znajdziecie nikogo kto uwierzy w to, co robicie.”  

202011160247
Szymon Sutor
fot. Paulina Wyszyńska

 

Szymon Sutor to urodzony w Kościerzynie kompozytor, aranżer i dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest zaliczany do grona najlepszych dyplomantów w roku akademickim 2016/2017. Łączy jazz z muzyką poważną. Objął kierownictwo muzyczne oraz dyrygenturę koncertu „Świat Mistrza Beksińskiego”, wykonanego premierowo w 2019 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest laureatem IX i X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa  Komedy. Jego kompozycja „Mirage” została wykonana przez orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Maestro George Tchitchinadze podczas koncertu „Pomorskie Talenty 2017”. 

Sutor właśnie odebrał nagrodę FRYDERYKA w kategorii „Fonograficzny debiut roku - jazz” za album „Jazz Septet & String Orchestra” z autorskimi kompozycjami. Jest też współautorem, z producentem muzycznym Szymonem Weissem, kompozycji „The Lost Season” inspirowanej „Czterema Porami Roku” Antonio Vivaldiego, która powstała w ramach kampanii społecznej #iCO2dalej organizowanej przez międzynarodową Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Kompozycja została wykonana podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach w 2018 roku.

Posłuchaj o "The Lost Season"

Jego udział w #iCO2dalej był jak najbardziej świadomy, nie tylko powodowany artystycznie. A zadanie było trudne, bo polegało na twórczym zaangażowaniu “Czterech pór roku” Vivaldiego. 

- Przy takich okazjach nigdy nie jestem obojętny - mówi Sutor. - Kiedy tylko mogliśmy przekazać to, co czujemy widząc co się dzieje wokół z przyrodą, jak daleko to zaszło i nie wiadomo czy jest szansa na jakikolwiek zwrot, to nie było już wymówek i uznaliśmy, że przefiltrowanie przez siebie tych nut z poprzedniej epoki jest konieczne.  

Artysta ma już pomysł na następną płytę - mocniejszą i perkusyjną. 

- Pierwsza płyta była bardziej delikatna, subtelna, a kolejną chciałbym się przeciwstawić gatunkowo i charakterystycznie, czyli bardziej orkiestra klasyczna jazzowa, czyli big band - mocne trąby i “groźniejszy” jazz. Ale zobaczymy, jestem dopiero na etapie tworzenia - mówi kompozytor.


Szymon Sutor otrzymał tego wieczora nagrodę podwójną, bo również Nagroda Publiczności trafiła do jego rąk. Czytelnicy Gazety Wyborczej Trójmiasto zadecydowali o tym w głosowaniu internetowym.

 

 

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury jest wyróżnieniem, które ma podkreślić działalność artystów młodego pokolenia, zarówno tych, którzy już zostali zauważeni, jak i tych, którzy tego wyróżnienia potrzebują. To nagroda dla młodych talentów tworzących kulturę i sztukę w Gdańsku, młodych artystów do 35. roku życia, którzy w ostatnich trzech latach szczególnie zapadli w pamięć widzów dzięki swoim osiągnięciom. Trzech laureatów wskazuje Kapituła złożona z przedstawicieli Rady Miasta Gdańska, gdańskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawicieli mediów i zeszłorocznych laureatów. Czwartego - w drodze głosowania internetowego - wybierają czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto”. To nagroda publiczności.

Kto może zgłaszać:

1) radni Miasta Gdańska;

2) szkoły artystyczne działające na terenie Gdańska;

3) instytucje kultury i kulturalno – oświatowe działające na terenie Gdańska;

4) stowarzyszenia i związki twórcze działające na terenie Gdańska;

5) organizacje oraz przedsiębiorstwa działające w dziedzinie kultury i sztuki;

6) Prezydent Miasta Gdańska;

7) organy administracji publicznej;

8) przedstawiciele działów kultury mediów działających na terenie Gdańska;

9) dotychczasowi laureaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury;

10) indywidualni twórcy;

11) radni Dzielnic Miasta Gdańska. 

Wśród laureatów są m.in.: Grzegorz Kwiatkowski, Katarzyna Krakowiak, Natalia Cyrzan, Anna Miler, Maciej Moskwa, Kamil Piotrowicz, Elżbieta Benkowska, Maciej Salamon, Mariusz Waras, Adam Nergal Darski, Tadeusz Dąbrowski, Barbara Piórkowska czy Wojtek Mazolewski.

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie