• Start
  • Wiadomości
  • Kto dostanie Nagrodę dla Młodych Twórców Kultury? Zobacz nominacje, zagłosuj w plebiscycie

Kto dostanie Nagrodę dla Młodych Twórców Kultury? Zobacz nominacje, zagłosuj w plebiscycie

Dziesięcioro młodych i zdolnych: artyści sztuk wizualnych, muzycy, reżyserka teledysków i poeta, powalczy w 21. edycji Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Troje laureatów wyłoni kapituła nagrody, czwartego - publiczność w internetowym głosowaniu. Zwycięzców poznamy w piątek, 27 listopada, podczas gali transmitowanej online.
19.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tym roku przypada 21. edycja wręczenia Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury - wyróżnienia, które ma podkreślić działalność artystów młodego pokolenia, zarówno tych, którzy już zostali zauważeni, jak i tych, którzy tego wyróżnienia potrzebują. Nz. ubiegłoroczni laureaci
W tym roku przypada 21. edycja wręczenia Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury - wyróżnienia, które ma podkreślić działalność artystów młodego pokolenia, zarówno tych, którzy już zostali zauważeni, jak i tych, którzy tego wyróżnienia potrzebują. Nz. ubiegłoroczni laureaci
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

W tym roku przypada 21. edycja Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury - wyróżnienie przyznawane jest nieprzerwanie od 2000 roku. Jest wyrazem uznania dla osiągnięć na polu artystycznym (ze szczególnym uwzględnieniem trzyletniego okresu poprzedzającego wręczenie nagrody) wśród młodych i wybitnie zdolnych.

Celem nagrody jest uhonorowanie artystów, którzy w momencie zgłoszenia nie przekroczyli 35. roku życia, reprezentujących wszelkie dziedziny sztuki: od muzyki, przez teatr i taniec, do plastyki. Laureatem może także zostać animator kultury, który zaistniał w świadomości środowiska artystycznego, nie tylko lokalnie, ale również w kraju i za granicą. Dotąd uhonorowano 103 artystów, wśród których znaleźli się między innymi: malarz Marcin Zawicki, reżyserka Elżbieta Benkowska oraz poeta i muzyk Grzegorz Kwiatkowski. Laureatami ubiegłorocznej edycji zostali: grafik i ilustrator Patryk Hardziej, pianista Piotr Pawlak i artystka intermedialna Martyna Jastrzębska, a nagrodę publiczności zdobyła tancerka Julia Ciesielska.

W tym roku nominowanych zostało dziesięcioro młodych i zdolnych twórców w dziedzinie kultury. Troje laureatów, wyłonionych przez kapitułę nagrody, w skład której wchodzą przedstawiciele uczelni wyższych, Urzędu Miasta Gdańska i mediów, a także zeszłoroczni laureaci, otrzyma dyplom, statuetkę i nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł brutto każda.

Czwartego laureata wyłoni publiczność, poprzez oddanie głosu na swojego faworyta w Plebiscycie na Nagrodę Publiczności, organizowanego przez Miasto Gdańsk we współpracy z Gazetą Wyborczą Trójmiasto. Głosować można od środy, 18 listopada, do środy, 25 listopada, do północy, pod tym linkiem: NAGRODA DLA MŁODYCH TWÓRCÓW KULTURY. PLEBISCYT.

Laureaci zostaną ogłoszeni w piątek, 27 listopada, podczas gali transmitowanej online.

 

Nominowani do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2020:

 

Joanna Czaplewska
Joanna Czaplewska
fot. Jakub Swerpel

 

Joanna Czaplewska - graficzka i ilustratorka, autorka ilustracji do książek „Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga” wydanej w 2017 roku, „Gdyńskie wędrówki Kota Antoniego” czy „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Na co dzień współpracuje m.in. z Teatrem Miniatura, dla którego projektuje plakaty, Muzeum Gdańska i Muzeum Miasta Gdyni. W 2019 roku uczestniczyła w międzynarodowej wystawie ilustratorów „Water - life, myth, movement” w Budapeszcie.

Nominowana za ilustracje do serii książek dla dzieci o gdańskich założeniach parkowych, których wydawcą jest Muzeum Gdańska, a także za projekt plansz wystawy plenerowej o historii Wielkiej Alei, która odbyła się jesienią 2020 roku, oraz za projekty książek: „Historia kobiet”, „Dobra robota” i „Jak zwyciężać mamy”.

Krzysztof Falkowski
Krzysztof Falkowski
mat. artysty

 

Krzysztof Falkowski - kompozytor, aranżer i dyrygent, student piątego roku Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie kompozycji dr. Marka Czerniewicza. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego utwory i aranżacje były prezentowane na różnych festiwalach i koncertach, w kraju i za granicą, a jego kompozycje zostały wydane przez Norweskie Wydawnictwo Muzyczne. Jest przewodniczącym Koła Artystyczno-Naukowego Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Nominowany za liczne sukcesy muzyczne: jest laureatem konkursów kompozytorskich, m.in. jego utwór „Z nadzieją na wolność” otrzymał I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Niepodległa” w Gdańsku w 2019 roku, a utwór „Ne Timeas, Maria” zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „John Kuzma Young Composers Award” w Stanach Zjednoczonych - jest pierwszym laureatem nagrody spoza USA w historii tego konkursu.

 

Filip Ignatowicz
Filip Ignatowicz
fot. Andrzej Świetlik

 

Filip Ignatowicz - absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Piękny w Gdańsku oraz Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. W 2018 roku indywidualną wystawą FESTYN SZTUKI/ART BAZAAR w Zbrojowni Sztuki obronił pracę doktorską zatytułowaną „Festyn sztuki. Konsument versus kultura - czyli o fake’u, lovebranding’u i autoutowarowieniu”. Jest autorem stale rozwijanego projektu FIGNACY&co (ostatnio prezentowanego jako Fignacy Freedom Store na 100czni w ramach wydarzenia Niefestiwal Miasto i Sztuka) oraz projektu artUNBOXING- prezentowanego na indywidualnej wystawie w CSW „Łaźnia”, podczas festiwalu Ars Electronica w Linz w Austrii i w ramach Digitial Cultures w sekcji Best of Poland.

Nominowany za krótkometrażowy film fabularny „Nowy Bronx” o młodzieży z Nowego Portu. Film zakwalifikował się do ponad 50. międzynarodowych festiwali filmowych, zdobywając 8 nagród i wyróżnień. Ponadto nominowany za video scenografię i wizualizacje do koncertów w ramach festiwalu NeoArte Syntezator Sztuki 2020, reżyserię i oprawę wizualną koncertu NeoQuartetu w ramach międzynarodowego wydarzenia muzycznego „Classical:NEXT Rotterdam” w 2020 roku, oraz za udział w wystawie „Transformation. From The Bucharest to Gdansk/From Gdansk to Bucharest”.

 

Marta Kacprzak
Marta Kacprzak
fot. Marcin Marzec

 

Marta Kacprzak - reżyserka poruszająca się w obszarze animacji, teledysków, wizualizacji koncertowych i intermediów. Absolwentka wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, o specjalizacji „animacja i efekty specjalne”. Związana z przemysłem muzycznym. Jej teledysk do piosenki „Mississippi w Ogniu” zespołu Organek otrzymał nominację do polskiej nagrody Fryderyk w kategorii „najlepszy teledysk” w 2017 roku. Wśród realizacji zagranicznych znalazł się oficjalny teledysk dla Tricky’ego „Fall Please”.

Nominowana za autorską animację do teledysku Iggy Popa do utworu „Run Like a Villain”, za wizualną oprawę koncertu „ONA” zespołu Organek podczas Festiwalu Góry Literatury w 2020 roku, oraz za animację „Lust for life - A short story from Berlin1977”, która otrzymała nagrodę publiczności na Szczecin Film Festiwal 2019.

 

Hanna Pozorska
Hanna Pozorska
fot. Tomasz Pozorski

 

Hanna Pozorska - najmłodsza nominowana artystka w tegorocznej edycji Nagrody, utalentowana skrzypaczka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka wielu konkursów. Występowała w Norwegii, Niemczech, USA i Rosji. Była koncertmistrzem w Lusławickiej Orkiestrze Talentów w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Jako solistka debiutowała z Polską Filharmonią Bałtycką.

Nominowana za osiągnięcia w konkursach muzycznych - wraz z Kacprem Kuklińskim i Dariuszem Gatza otrzymała Grand Prix na IV International Youth Music Competition w Wilnie w 2018 roku, zajęła I miejsce w Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w 2019 roku, a także I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Nałęczów i Skrzypce w 2018 roku.

 

Szymon Sutor
Szymon Sutor
fot. Paulina Wyszyńska

 

Szymon Sutor - urodzony w Kościerzynie kompozytor, aranżer i dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, zaliczany do grona najlepszych dyplomantów w roku akademickim 2016/2017. Łączy jazz z muzyką poważną. Kierownik muzyczny oraz dyrygent koncertu „Świat Mistrza Beksińskiego” wykonanego premierowo w 2019 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Laureat IX i X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Jego kompozycja „Mirage” została wykonana przez orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją maestro George'a Tchitchinadze podczas koncertu „Pomorskie Talenty 2017”.

Nominowany za muzyczne osiągnięcia - jest tegorocznym Laureatem Fryderyka w kategorii „Fonograficzny debiut roku - jazz” za album „Jazz Septet & String Orchestra” z autorskimi kompozycjami, i współautorstwo kompozycji „The Lost Season” inspirowanej „Czterema Porami Roku” Antonio Vivaldiego, która powstała w ramach kampanii społecznej #iCO2dalej, organizowanej przez międzynarodową Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Kompozycja została wykonana podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach w 2018 roku.

 

Bartłomiej Sutt
Bartłomiej Sutt
fot. Dariusz Gackowski

 

Bartłomiej Sutt - absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz The Royal Danish Academy of Music, którą ukończył z najwyższą oceną. Brał udział w nagraniu VI Symfonii Krzysztofa Pendereckiego z Polską Filharmonią Kameralną Sopot oraz uczestniczył w ponad 10. prapremierowych wykonaniach na licznych festiwalach, m.in. na Contemporary Music Festival Pulsar 2019 w Kopenhadze i na Festiwalu Muzyki Współczesnej Muzyka Nowa 2019 w Bydgoszczy.

Nominowany za osiągnięcia w prestiżowych konkursach muzycznych: za Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym w Odessie w 2019 roku i za I miejsce na Międzynarodowym Kokursie Wibrafonowym w Opolu w 2017 roku, oraz za dotarcie do finału Międzynarodowego Konkursu Wibrafonowego pod patronatem UNESCO i Percussive Arts Society USA we Włoszech w 2018 roku.

 

Michał Wirtel
Michał Wirtel
fot. Michał Wirtel

 

Michał Wirtel - absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w czerwcu 2017 roku obronił dyplom z malarstwa pod opieką prof. Macieja Świeszewskiego. Od ponad 10 lat zajmuje się grafiką projektową - jest autorem m.in. ponad 100 plakatów oraz kilku okładek płyt. Od roku 2015 projektuje oraz realizuje murale. Obecnie zajmuje się pisaniem ikon oraz współczesną chrześcijańską sztuką sakralną, co odzwierciedla jego dyplom z malarstwa, zatytułowany „Kazanie na Górze”.

Nominowany za autorski projekt i realizację fasad 6. kamienic w Gdańsku, w ramach projektu Gdańskie Fasady OdNowa, oraz za rekonstrukcję pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla fresku „Polskie Niebo” z 1938 roku, znajdującego się w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego, którego autorami byli Jan Zamojski i Bolesław Cybis.

 

Maciej Zakrzewski
Maciej Zakrzewski
fot. A. Świeczkowska

 

Maciej Zakrzewski - organista, kompozytor, improwizator, bloger. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest laureatem m.in. I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka oraz IV miejsca na konkursie „Premio Elvira di Renna” we Włoszech. Współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Chórem Kameralnym Discantus i innymi. W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych. Od października 2011 roku związany jest z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Instrumentalnym. Inicjator i dyrektor artystyczny Tczewskich Wieczorów Organowych.

Nominowany za autorską płytę „Time to Time” z muzyką organową, która ukazała się w 2019 roku, a także za album „Naji Hakim - organ works” z 2018 roku i za blog internetowy maciejzakrzewski.pl, na którym pisze m.in. o roli sztuki w czasach pandemii. Także za inne osiągnięcia - w latach 2019-2020 dokonano licznych prawykonań jego kompozycji, m.in. „Psalterium” na organy, oraz „4 pieśni kociewskie” na sopran, fortepian i orkiestrę kameralna.

 

Patryk Zimny
Patryk Zimny
fot. Tadeusz Dąbrowski

 

Patryk Zimny - poeta, autor tomów wierszy: „Uchoko” (2010), „Przejście” (2012), „Mantry” (2015), „Zasiewanie chmur” (2017), „Dłuży się miasto” (2020), i książki dla dzieci: „Alojzy. I kto tu Samorządzi?”, wydanej w 2020 roku na obchody 30. lat samorządu. Autor epitafiów na coroczne Pomorskie Zaduszki Artystyczne, m.in. o Pawle Adamowiczu, Macieju Kosycarzu i Marii Janion. Publikował m.in. w „Autografie”, „Arteriach”, „Blizie”, „Dwutygodniku”, „Fabulariach”, „Kontencie”, „Odrze”, „Przekroju”, „Toposie”, „Rzyradorze”, „Stonerze Polski”. Redaktor kwartalnika literackiego „Strona Czynna”.

Nominowany za osiągnięcia w konkursach - jest laureatem 60. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Laur Czerwonej Róży i finalistą Ogólnopolskiego Konkursu „Wiersz i Opowiadanie doraźne 2020” w ramach Festiwalu Stacja Literatury 25; a także za tom poetycki „Dłuży się Miasto”, opublikowany w 2020 roku.

 

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy