PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

13 tysięcy darmowych e-booków do wypożyczenia

13 tysięcy darmowych e-booków do wypożyczenia
Stephen King, Haruki Murakami, Harlan Coben i Jerzy Pilch ‒ to zaledwie paru autorów z tysięcy, których e-booki można w lipcu wypożyczyć w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku. Instytucja testuje właśnie bezpłatny dla czytelników dostęp do oferty księgarni Legimi.

Stephen King, Haruki Murakami, Harlan Coben i Jerzy Pilch ‒ to zaledwie kilku autorów z tysięcy, których e-booki można w lipcu wypożyczyć w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku. Instytucja testuje właśnie bezpłatny dla czytelników dostęp do oferty księgarni Legimi.

Kody na e-booki czekają w pięciu filiach biblioteki, w tym w Bibliotece pod Żółwiem
Kody na e-booki czekają w pięciu filiach biblioteki, w tym w Bibliotece pod Żółwiem
Jerzy Pinkas / gdansk.pl

E-booki, czyli książki w postaci elektronicznych plików, zdobywają na świecie coraz większą popularność. Można je czytać na specjalnych czytnikach, ale także na domowych komputerach, tabletach czy nawet telefonach z dużym wyświetlaczem. Jest to szczególnie praktyczne w wakacje, gdy na urlop w niewielkim urządzeniu możemy ze sobą zabrać nawet kilkadziesiąt opasłych tomów.

W lipcu Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku testuje bezpłatne dla czytelników wypożyczanie e-booków z oferty księgarni Legimi. W sumie jest to 13 tysięcy tytułów, głównie literatury popularnej: romansów, kryminałów, poradników, książek dla dzieci, science-fiction i horrorów. W ofercie znajdziemy m. in. książki Stephena Kinga, Harlana Cobena, Harukiego Murakamiego, Jerzego Pilcha, liczne biografie (m. in. Steve’a Jobsa), książki Oriany Fallaci czy „Rodzinę” Moniki Jaruzelskiej. Tytuły pochodzą z oferty m. in. takich wydawnictw, jak Świat Książki, Muza, Fabryka Słów, Bellona.

‒ Od kilku lat poszukujemy odpowiedniego dla naszych czytelników systemu bezpłatnego wypożyczania e-booków – opowiada Natalia Gromow, rzeczniczka prasowa WiMBP. ‒ Niestety, w Polsce jest to prawie niemożliwe, nasze prawo, a także rynek wydawniczy, jest ciągle daleko w tyle za ciągle zmieniającą się technologią. Biblioteki ratują się, korzystając z  wirtualnych wypożyczalni i kupując dostęp do baz danych, ale takie rozwiązania nie zawsze są korzystne i satysfakcjonujące. Firma Legimi wystąpiła z propozycją przetestowania ich usług, więc to robimy i zbieramy uwagi od czytelników, jak bardzo ten system im się podoba i czy taki sposób korzystania z wirtualnej wypożyczani jest dla nich odpowiedni. 

Poznańska firma Legimi różni się od typowych księgarń internetowych, w których zazwyczaj – obok książek tradycyjnych – można zakupić e-booki. Legimi oferuje dostęp do całej swojej bazy książek (w tej chwili to około 13 tys. tytułów) w ramach comiesięcznego abonamentu. Jego wysokość uzależniona jest od liczby przeczytanych stron: na przykład za 150 stron zapłacimy 6,99 zł miesięcznie, za 750 – 24,99 zł. Nielimitowany dostęp do książek to koszt 32,99 zł miesięcznie.

– Biblioteka w Gdańsku jest pierwszą w Polsce, z którą podjęliśmy współpracę – mówi Katarzyna Domańska z Legimi. – Ale prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy z innymi bibliotekami, miedzy innymi w Poznaniu i we Wrocławiu.

Natalia Gromow: ‒  Testowanie wypożyczalni e-booków potrwa przez cały lipiec. Od Legimi otrzymaliśmy 500 bezpłatnych kodów, dzięki którym czytelnicy mają dostęp do całej wirtualnej biblioteki Legimi i mogą z niej korzystać bez żadnych ograniczeń. Do 7 lipca rozdysponowaliśmy już 100 z całej puli kodów. Ponieważ jest to testowa wersja wypożyczalni, nie ponosimy w tej chwili żadnych kosztów.

Aby skorzystać z bezpłatnego dostępu do zbiorów Legimi, należy odebrać kod w jednej z filii WiMBP: Bibliotece Manhattan (al. Grunwaldzka 82),

  • Bibliotece Głównej (Targ Rakowy 5/6),
  • Bibliotece Oliwskiej (ul. Opata J. Rybińskiego 9),
  • Bibliotece pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113),
  • Filii Naukowej (ul. Obrońców Wybrzeża 2).

E-booki można wypożyczać na urządzenia z systemami Android, IOS, Windows 8 i Windows Phone. Niestety, wersja testowa nie działa na popularne czytniki Kindle.

Po zakończeniu testów decyzja o ewentualnej stałej współpracy biblioteki z Legimi zapadnie jeszcze w tym roku. –  Pod warunkiem, że czytelnicy będą zainteresowani ofertą i że uda się rozszerzyć dostępność na więcej typów urządzeń – zastrzega Gromow. – W przypadku nawiązania stałej współpracy będziemy płacić abonament, którego wysokość zależy od wielu czynników, między innymi od liczby zarejestrowanych czytelników oraz przeczytanych przez nich stron.

Legimi ma już przygotowany oficjalny cennik dla bibliotek. Opłata roczna za dostęp do książek waha się tu od 20 tys. złotych netto za rok (opcja 500 aktywnych kont czytelników, limit łączny 650 tys. stron do przeczytania) do 50 tys. zł netto (2 tys. kont, limit 2,2 miliona stron). – Warunki współpracy z każdą biblioteką będziemy negocjowali indywidualnie – zaznacza Katarzyna Domańska.

Testowe wypożyczanie e-booków Legimi to już kolejna nowatorska inicjatywa gdańskiej biblioteki. Parę lat temu wprowadziła ona elektroniczną Kartę do kultury, która jest nie tylko kartą biblioteczną ważną we wszystkich filiach, ale też kartą zniżkową m. in. w teatrach, kinach, księgarniach czy muzeach. Trzy lata temu WiMBP otworzyła nowoczesną filię w Centrum Handlowym Manhattan we Wrzeszczu. Można tam wypożyczać nie tylko książki, ale też komiksy, audiobooki, filmy na DVD i muzykę na CD. W Mediatece Manhattan funkcjonuje też stała wypożyczalnia e-booków, licząca prawie 2 tysiące tytułów. – Jest głównie literatura popularnonaukowa i poradniki – zaznacza Gromow. – Oferta Legimi ma szansę zadowolić większą liczbę czytelników.