• Start
  • Wiadomości
  • 13. Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan za nami. "Niech 2019 będzie rokiem uśmiechniętych gdańszczan"

13. Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan za nami. "Niech 2019 będzie rokiem uśmiechniętych gdańszczan"

W środowe popołudnie, 12 grudnia, w gmachu gdańskiej filharmonii na Ołowiance odbyło się 13. już Doroczne Spotkanie Obywatelskie aktywnych mieszkańców Gdańska. Wzięło w nim udział około tysiąca gdańszczan, w tym radnych Miasta i dzielnic, społeczników, członków klubów senioralnych, lokalnych przedsiębiorców i wielu innych. Były zapowiedzi planowanych inwestycji, ale też dużo życzeń, życzliwości i... nowe znajomości wśród przybyłych.
12.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie odbyło się w gmachu filharmonii
Spotkanie odbyło się w gmachu filharmonii
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Na uroczystość, która organizowana jest zawsze w grudniu, zapraszani są każdego roku mieszkańcy aktywnie działający na rzecz miasta i innych gdańszczan. To okazja, by spotkać się przed świętami, podzielić opłatkiem, wymienić doświadczeniami i... poznać nowych aktywistów.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, opowiadał w trakcie środowego spotkania m.in. o planach inwestycyjnych, i tym wszystkim, co szykuje się w naszym mieście w przyszłym roku.

Na wstępie prezydent Adamowicz podziękował obecnym za udział w tegorocznych wyborach samorządowych.

- Dziękuję, że zaufaliście mi, a także członkom mojego komitetu Wszystko Dla Gdańska, i ponownie wybraliście mnie na urząd Prezydenta Gdańska. Te wybory były wyjątkowe. Decydowano w nich nie tylko o wyborze konkretnego kandydata, ale chodziło o to, czy Polacy opowiedzą się za Polską otwartą, samorządową czy scentralizowaną, gdzie rząd centralny wie lepiej, jak powinny funkcjonować samorządy - przypominał prezydent Adamowicz. - Gremialnie poszliśmy do urn. Ponad 60 proc. mieszkańców Gdańska wzięło udział w pierwszej turze wyborów. To cieszy, ale u naszych sąsiadów za Morzem Bałtyckiem frekwencja w wyborach wynosi 84 proc. Musimy się więc jeszcze dużo nauczyć, i wiele wspólnie zrobić, by i nas osiągac takie frekwencje.

W trakcie swojego wystąpienia prezydent przypomniał, że w przyszłym roku przypada 30 rocznica pierwszych wolnych wyborów w Polsce, a także obrad przy Okrągłym Stole.

- To będzie 30 lat od czasu trudnej rozmowy, trudnego dialogu przy Okrągłym Stole, a nie rozlewu krwi. Jesteśmy z tego dumni. Nie sztuką jest bowiem, by każde pokolenie Polaków rozlewało krew – zaznaczył Adamowicz.

Przypominał on także, że rok 2019 będzie też rokiem wyborów do Europarlamentu, a także do Rad Dzielnic w Gdańsku, które zajmują się drobnymi, ale ważnymi sprawami dziejącymi się w dzielnicach. Paweł Adamowicz zapowiedział więc, że w przyszłym roku w Gdańsku dużo będzie mówić się o frekwencji w wyborach.


ZOBACZ TRANSMISJĘ Z 13. SPOTKANIA OBYWATELSKIEGO GDAŃSZCZAN

Rada Miasta Gdańska uchwaliła we wtorek budżet Gdańska na 2019 rok. Wyniesie on ponad 3,3 mld złotych.

- 15 lat temu, kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, budżet Gdańska wynosił 1,2 mld złotych. To pokazuje ogromny skok, jaki zrobiliśmy będąc we wspólnocie UE – zauważył prezydent Gdańska.

Poinformował on obecnych, że ponad 1 mld złotych w przyszłorocznym budżecie przeznaczone zostanie na gdańską oświatę, w tym unowocześnianie warsztatów i pracowni w technikach i szkołach zawodowych. Gdańsk ma być bowiem miastem zawodowców, z usług których będa mogli korzystać mieszkańcy. Większe środki zabezpieczono tez w miejskeij kasie na działania kulturalne.

- Edukacja w Gdańsku ma wyrównywać szanse, nie każdy bowiem rodzi się w zamożnej czy dobrze wykształconej rodzinie. Uważamy, że edukacja i kulktura to klucz do sukcesu i dobrobytu miasta – stwierdził prezydent Adamowicz.

Przypomniał on też, że wkrótce w naszym mieście ruszy system roweru metropolitalnego.

- Wiem, jak ważny jest ruch, zwłaszcza w naszej cywilizacji, gdzie jesteśmy zbyt osiedziali. Brak ruchu powoduje m.in. wysokie ciśnienie krwi i otyłość. Chcemy, by gdańszczanie... ruszali się, by Gdańsk był miastem ludzi pieszych i poruszających się na rowerach - stwierdził.

Zapowiedział on też, że w kwietniu 2019 r. montowana będzie druga kładka nad Motławą, która połączy lądową część Głównego Miasta, na wysokości ul. Św. Ducha, z Wyspą Spichrzów. Przypomniał on, że obiekt powstanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Inwestycji będzie więcej. W przyszłym roku, o tej porze, będziemy oddawać do użytku tzw. Nową Bulońską Północną – podkreślił. - W przyszłym roku będziemy mieć także decyzję środowiskową dotycząca połączenia tramwajowego Piecek-Migowa z Wrzeszczem.

Gdańsk, jako jedno z nielicznych polskich miast, ma dodatni przyrost ludności. Ambicją władz naszego miasta jest, by był on nadal magnesem, który przyciąga nowych mieszkańców.

- Nowi mieszkańcy to też nowi podatnicy, a miasta będą rywalizowały o nowych mieszkańców i nowe talenty. Już dziś w Gdańsku mamy problem z brakiem rąk do pracy – przypomniał prezydent Adamowicz.

Gdańsk, w ocenie prezydenta, to miasto ludzi otwartych, uśmiechniętych, obdarzających się szacunkiem.

- Chciałbym, żebyśmy częściej się uśmiechali, by rok 2019 był rokiem uśmiechniętych gdańszczanek i gdańszczan. Uśmiech powoduje, że każda cząstka naszego ciała rozgrzewa się, uwalniają się hormony szczęścia i bez używek możemy wejść w dobre samopoczucie – powiedział na koniec. - Życzę Wam uśmiechniętych, radosnych świąt Bożego Narodzenia. Obchodzimy narodziny Boga, a On przychodzi do każdego i on mówi "Przyjmijcie mnie. Nic od was nie chcę, jedynie tego, żebyście się wzajemnie miłowali". Ważne, żeby przenieść to na życie codzienne.


Częścią spotkania był koncert Anny Wyszkoni
Częścią spotkania był koncert Anny Wyszkoni
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Po części oficjalnej, tradycyjnie już odbył się koncert kolęd w nietypowym wykonaniu. W tym roku ze świątecznym repertuarem wystąpiła Anna Wyszkoni z zespołem. Po występie, w przyjemnie przedświątecznej atmosferze można było jeszcze podzielić się opłatkiem, spróbowac wigilijnych potraw i złożyć życzenia – znajomym i nieznajomym.


TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim