PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

125. urodziny Wyspy Sobieszewskiej - AKTUALNY PROGRAM WYDARZENIA

125. urodziny Wyspy Sobieszewskiej - AKTUALNY PROGRAM WYDARZENIA
W sobotę i niedzielę (5 - 6 września 2020 r.) w Sobieszewie zaplanowano m.in.: festiwal balonów, skoki spadochronowe, wyścigi dronów, konkursy ornitologiczno-przyrodnicze, tworzenie latawców czy muralu. Uroczyste “sto lat” wyspie, które zaśpiewają jej mieszkańcy, goście i Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska oraz festiwal z piknikiem ze względu na deszczową aurę, przeniesiono na niedzielę.
W najbliższy weekend na Wyspie Sobieszewskiej będzie się działo. Nie zabraknie balonów, samolotów, śmigłowców i wielu innych, podniebnych i naziemnych atrakcji
W najbliższy weekend na Wyspie Sobieszewskiej będzie się działo. Nie zabraknie balonów, samolotów, śmigłowców i wielu innych, podniebnych i naziemnych atrakcji
Maciej Kosycarz/KFP


O Wyspie Sobieszewskiej opowiadają jej mieszkańcy. W książce "Wyspa wspomnień"


AKTUALNY PROGRAM BALOON FESTIVAL - NIEDZIELA, 6 WRZEŚNIA

10.00-16.30 FINAŁ WYŚCIGU DRONÓW O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA / STREFA A2

15.00 – OBCHODY 125 LECIA  WYSPY SOBIESZEWSKIEJ - UROCZYSTE STO LAT I TORT DLA WYSPY SOBIESZEWSKIEJ

17.00-19.30 – START BALONÓW / STREFA A0

 

oraz PODNIEBNEGO BAZARU

12.00 - 18.00 - konkursy ornitologiczno - przyrodnicze (strefa M4)

12.00 - 15.00 - familijne przygotowywanie latawców (strefa M4)

12.00 - 18.00 - tworzenie artystycznego muralu (strefa M6)

12.00 - 22.00 - godziny otwarcia strefy food truck (strefa M2)

12.00 - 13.00 - swobodne tworzenie mini form latawcowych (strefa M4)

13.00 - 16.00 - tworzenie i puszczanie latawców, tworzenie muralu (strefa M6)

13.00 - 16.00 - turniej piłki nożnej o puchar Prezesa OSP Świbno (strefa M9)

15.00 - 16.30 - tworzenie mini latawców (strefa M6)

16.00 - 17.00 - ekspozycja latawców (strefa M6)

 

rozmieszczenie stref sprawdzić można na mapie

 

Wydarzenia z okazji 125. urodzin Wyspy Sobieszewskiej odbędą się na polu przy ul. 100-lecia ZHP
Wydarzenia z okazji 125. urodzin Wyspy Sobieszewskiej odbędą się na polu przy ul. 100-lecia ZHP
mat. prasowe

 

 

Z okazji jubileuszu 125-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej w ciągu dwóch weekendowych dni, 5 i 6 września, mieszkańcy i publiczność mają okazję do udziału w wielu interesujących wydarzeniach, które zaplanowano w ramach Podniebnego Bazaru (organizatorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie) oraz Baloon Festivalu (organizatorami są Aeroklub Gdański i firma Dream Baloon).

- W końcu możemy świętować 125-lecie Wyspy Sobieszewskiej, co mieliśmy w planie 31 marca br., ale z powodu pandemii było to niemożliwe - mówi Małgorzata Frańczak z Referatu Aktywności Lokalnej w Wydziale Gospodarki Komunalnej, koordynatorka Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. - Teraz razem z partnerami ze Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Fundacją Family Challenge, OSP Świbno, czyli organizacjami, które działają na Wyspie Sobieszewskiej przygotowaliśmy różne aktywności dla rodzin, m.in. gry na orientację, tworzenie latawców czy konkursy ornitologiczno - przyrodnicze. 

W strefie o nazwie “Podniebny bazar” znajdzie się miejsce na relaks, bańki mydlane, popcorn, watę cukrową czy tort dla gości wydarzenia i uroczyste śpiewanie “sto lat” w towarzystwie zastępcy prezydenta Gdańska Piotra Grzelaka.

CZYTAJ: Wyspa Sobieszewska. 200 rowerzystów na otwarciu nowej trasy, nagrodę zgarnął 11-latek

W najbliższy weekend odbędzie się także Balloon Festival - pierwsze tego typu wydarzenie w Trójmieście. Uczestnicy urodzin będą m.in. świadkami rywalizacji ścigających się balonów. Warto dodać, że wśród 15 zawodników wystartuje dwóch Polaków oraz reprezentanci Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Danii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. 

- Festiwal balonowy to wydarzenie, którego w Polsce nie było - powiedział Bartosz Oberski, dyrektor Zawodów Festiwalu Balonowego na Wyspie Sobieszewskiej. - To na pewno będzie wielka atrakcja dla mieszkańców i gości, bo balony są atrakcją samą w sobie, widoczne z każdego miejsca, lubiane przez wszystkich, dzieci i dorosłych. 

Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych, ale też i starszych uczestników weekendowych wydarzeń będą też skoki spadochronowe i zawody lotniczne. Ewolucje w powietrzu będziemy obserwować z pewnego dystansu. Publiczność tym razem nie będzie miała wstępu do stref dla zawodników. Powodem jest pandemia.  

- Start i lądowanie balonów, samolotów czy skoki spadochronowe nie będą się odbywać w strefie "Podniebnego bazaru" - wyjaśnia Tomasz Motyka z Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Są takie imprezy lotnicze i balonowe, gdzie można mieć kontakt z zawodnikami, wejść do balonu, poprosić o autograf, natomiast z powodu pandemii nie ma teraz takiej możliwości, dlatego strefy zawodników będą wyłączone z udziału publiczności. Balony, które wyjdą 50 metrów nad poziom morza są widoczne z odległości kilku kilometrów, więc ze strefy bazarowej wszystko będzie bardzo dobrze widoczne.

Wśród weekendowych atrakcji przewidziano także zawody dronów, czyli wyścig najnowszych modeli i rodzajów tych sprzętów.Most, który łączy. Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski już otwarty. FILM i ZDJĘCIA

 

Nocna gala balonów odbędzie się w sobotę 5 września o godz. 20.30
Nocny pokaz balonów odbędzie się w sobotę 5 września, o godz. 20.30
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Akrobacje Łukasza Czepieli – Mistrza Świata 2018 Red Bull Air Race w Klasie Challenger będzie można podziwiać na Wyspie Sobieszewskiej w oba weekendowe dni
Akrobacje Łukasza Czepieli – Mistrza Świata 2018 Red Bull Air Race w Klasie Challenger będzie można podziwiać na Wyspie Sobieszewskiej w oba weekendowe dni
Anna Bobrowska/KFP

 

Zmotoryzowani goście weekendowych wydarzeń mogą skorzystać z parkingu. Koszt wjazdu na parking to 25 zł – przy zakupie biletu online. Kupując bilet w dniu wydarzenia, w parkometrze – jego koszt wynosić będzie 30 zł.

Organizatorzy przygotowali także busy, które kursować będą z Dworca Głównego PKP w Gdańsku, od godz. 15.00 do 19.00. Busy z Wyspy Sobieszewskiej do Gdańska kursować będą w godzinach 16.00 - 20.00. Koszt biletu w jedną stronę to 15 zł., w obie strony - 20 zł.

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze