PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wyspa Sobieszewska. 200 rowerzystów na otwarciu nowej trasy, nagrodę zgarnął 11-latek

Wyspa Sobieszewska. 200 rowerzystów na otwarciu nowej trasy, nagrodę zgarnął 11-latek
Na trasę rowerową łączącą Sobieszewo ze Świbnem mieszkańcy i turyści czekali z utęsknieniem. Wiele osób korzystało z niej już od kilku dni, gdy tylko rozeszła się wieść, że jest gotowa. W sobotę, 24 sierpnia, o godz. 9.30, nastąpiło uroczyste otwarcie z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Na miejscu stawiło się ok. 200 rowerzystów, reprezentujących wszystkie grupy wiekowe.
Droga rowerowa Sobieszewo - Świbno już oficjalnie otwarta. Jest szeroka, bezpieczna, oddzielona od ruchliwej drogi samochodowej. Nz. inauguracyjny przejazd z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz i Krzysiem Tomczykiem na czele peletonu
Droga rowerowa Sobieszewo - Świbno już oficjalnie otwarta. Jest szeroka, bezpieczna, oddzielona od ruchliwej szosy samochodowej. Nz. inauguracyjny przejazd z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz i Krzysiem Tomczykiem na czele peletonu
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zanim rowerowa kawalkada ruszyła w kierunku Świbna, prezydent Aleksandra Dulkiewicz i Agnieszka Kapała-Sokalska (członkini zarządu Województwa Pomorskiego) rozstrzygnęły konkurs na najładniej przystrojony rower. Obie panie przeszły się pośród uczestników uroczystości. Było co podziwiać - rowery różnych marek, ale najpiękniejszy był czarny składak, własność 11-letniego Krzysia Tomczyka.

- Toż to przecież chłopak od nas! - stwierdził uradowany Jerzy Petryczko, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie. - On już jest prawie strażak, za rok będzie u nas strażakiem.

Co takiego sprawiło, że spośród około 200 rowerów Aleksandra Dulkiewicz i Agnieszka Kapała-Sokalska wybrały właśnie tego czarnego składaka? Serce, z jakim go przyozdobił Krzyś Tomczyk. Krótko mówiąc, jest to rower strażacki. Przed kierownicą ma zamontowanego prawdziwego koguta, pobłyskującego pomarańczowym światłem. Nad kogutem jest drewniana miniatura drabiny. Przy tylnym kole - zamontowana saperka. Za siodełkiem, na bagażniku - umocowany spory zwój prawdziwego węża strażackiego.

 

Krzyś Tomczyk i jego cudowny strażacki rower, z prawdziwym kogutem, który błyska pomarańczowym światłem
Krzyś Tomczyk i jego strażacki rower, z prawdziwym kogutem, który błyska pomarańczowym światłem
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Krzysiu wyjaśnił zebranym, że tata - strażak OSP w Świbnie pomagał mu tylko w montażu elektrycznego osprzętu koguta. Resztę chłopiec zrobił sam. Podkreślił też, że do wystroju rowera użył elementów zepsutego węża strażackiego.

Za tę pomysłowość i pracę, Krzyś Tomczyk dostał w nagrodę czerwony worek na plecy z napisem Gdańsk i schowane tam drobne upominki.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała do gdańszczan, by jeszcze chętniej niż dotąd korzystali z rowerów jako środka transportu do pracy i szkoły. Ale też, żeby pamiętali, że nie są jedynymi użytkownikami dróg - swoje prawa mają przecież piesi i kierowcy samochodów. Już we wrześniu ruszy nowa edycja dorocznego konkursu dla najbardziej rowerowych szkół i zakładów pracy.

 

Otwarta właśnie droga rowerowa to ważna samorządowa inwestycja dla Wyspy Sobieszewskiej. Za prezydent Dulkiewicz od lewej stoją: Jerzy Petroczko (prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie), a także przedstawiciele Rady Dzielnicy: Ryszard Nowak i Władysław Sidorko
Otwarta właśnie droga rowerowa to ważna samorządowa inwestycja dla Wyspy Sobieszewskiej. Za prezydent Dulkiewicz od lewej stoją: Jerzy Petroczko (prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie), a także przedstawiciele Rady Dzielnicy: Władysław Sidorko i Ryszard Nowak
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Nowa droga rowerowa na wyspie Sobieszewskiej powstała wzdłuż ruchliwej ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, czyli drogi wojewódzkiej nr 501 (na odcinku od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego). Inwestycja uzupełniła istniejącą już trasę wzdłuż całej Wyspy Sobieszewskiej, dzięki czemu rowerzyści w dogodny sposób mogą teraz przemieszczać się między centrum Sobieszewa a Świbnem. Droga rowerowa liczy blisko 4,5 km długości, jest dwukierunkowa, szeroka ma 3 metry. Rowerzyści są zachwyceni tą inwestycją, bo jej realizacja poprawiła nie tylko komfort jazdy na dwóch kołach, ale także, a może przede wszystkim - ich bezpieczeństwo.

 

ZOBACZ, JAK NOWĄ TRASĘ OCENILI ROWERZYŚCI JESZCZE PRZED JEJ OFICJALNYM OTWARCIEM:

 

Poza drogą rowerową - w ramach inwestycji - skrzyżowanie ulic Turystycznej i Przegalińskiej przebudowano na małe rono, zbudowano nowe odcinki chodników, powstała także mała architektura w postaci dodatkowej zieleni, oświetlenia, ławek, stojaków na rowery i koszy na śmieci.

Inwestycję realizowało konsorcjum firm: Kruszywo sp. z o.o. i Bituminium sp. z o.o. Koszt prac to 14,1 mln złotych - ze środków Unii Europejskiej, z budżetu Miasta Gdańska i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Prace nadzorowała Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl