• Start
  • Wiadomości
  • 10. Afera Kryminalna. Marek Krajewski łagodnieje z wiekiem, a Olga Rudnicka lubi rozśmieszać

10. Afera Kryminalna. Marek Krajewski łagodnieje z wiekiem, Olga Rudnicka lubi rozśmieszać

– Widząc co się dzieje „za oknem” przenieśliśmy festiwal do internetu - mówi Marcin Dybuk z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku i zachęca do wysłuchania ośmiu rozmów z mistrzami polskiego kryminału. Zgodnie z rekomendacjami rządu, od 7 do 29 listopada wszystkie biblioteki są nieczynne, więc spotkania odbywają się on line, na profilach FB i youtube instytucji - w poniedziałki i czwartki. Dziś Marek Krajewski i Olga Rudnicka opowiadają o swej pasji do literatury.
14.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marek Krajewski wraca z nową powieścią o Eberhardzie Mocku - bohater cierpi na bezsenność, dokonuje rozliczeń i rozwiązuje nowe tajemnice
Marek Krajewski wraca z nową powieścią o Eberhardzie Mocku - bohater cierpi na bezsenność, dokonuje rozliczeń i rozwiązuje nowe tajemnice
fot. kadr z filmu

 

Afera Kryminalna 2020. Czy każdy lubi się bać? Posłuchaj rozmów z Magdą Stachulą i Michałem Larkiem

 

On tworzy mroczne opowieści, bo trudno się nie bać, gdy już w pierwszej książce, wydanej w 1999 roku, umieszcza scenę, w której z wnętrza zgwałconej i zamordowanej kobiety wypełzają skorpiony, a w tle lata 30. XX wieku, klimat przedwojennego Wrocławia, arystokracja, SS, SA, “noc długich noży” i splątane losy bohaterów. Śledztwo prowadzi Eberhard Mock – funkcjonariusz wydziału kryminalnego policji w Breslau, który stanie się głównym bohaterem kolejnych 11 powieści autora.

Marek Krajewski (ur. 1966) zanim został autorem książkowych bestsellerów studiował filologię klasyczną i był wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego zdobył wiele prestiżowych nagród literackich i kulturalnych, takich jak choćby Paszport „Polityki", Nagrodę Wielkiego Kalibru, Nagrodę Prezydenta Wrocławia, Śląski Wawrzyn Literacki i „Złoty Pocisk”. Zdobył też niemiecką Nagrodę im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis) za twórczość literacką (w 2016 r.), a jego książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków. 

Autor zwierzył się czytelnikom, że jego pierwszym wspomnieniem literackim były bajki rosyjskie i ukraińskie, najchętniej wraca do “Lalki” Prusa, a jego ulubionym pisarzem jest Raymond Chandler. Wiemy już, że spędza wakacje w kwietniu i we wrześniu i jest eleganckim, łagodnym mężczyzną pomimo wymyślania okropności.

Najnowszą powieścią Krajewskiego jest „Moloch”, który ukazał się 28 października 2020 r. I tu znów Mock mierzy się z tajemnicą, ale pojawia się też, nareszcie, wyrazista postać kobieca, o którą prosiły czytelniczki. Czy jednak kiedykolwiek kobieta stanie się główną bohaterką jego powieści? Autor mówi: “nie”. Dlaczego?


Spotkanie prowadzi Anna Burzyńska.

 

- Nie lubię porównywania do Joanny Chmielewskiej. Wolałabym być po prostu Rudnicką" - mówi z kolei Olga Rudnicka, która lubi takie powieści jak “Dzwonnik z Notre Dame”, “Chirurg” Tess Gerritsen i poleca “Idealne dziecko” Lucindy Berry. Nic dziwnego, ulubionym autorem uśmiechniętej pisarki jest Stephen King, ale również Joanna Chmielewska.
Olga Rudnicka (ur. 1988) jest absolwentką Pedagogiki Specjalnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i autorką powieści: „Martwe Jezioro”, „Czy ten rudy kot to pies?”, „Zacisze 13” i „Zacisze 13 Powrót”. Pracowała jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Kocha jazdę konną i rytmy latynoamerykańskie, zwłaszcza salsę. Jakie sama ma lęki i czy pisanie może być formą autoterapii?

Spotkanie prowadzi Ryszarda Wojciechowska.

 

 10. Afera Kryminalna i spotkania z pisarzami online. Posłuchaj rozmowy z Mariuszem Czubajem

W najbliższy poniedziałek o swojej najnowszej książce pt. „Spica” opowie Tomasz Białkowski. Godz. 18.

 

Konkursy dla Czytelników 

Organizatorzy razem z pisarzami przygotowali jako namiastkę spotkań autorskich - książki z autografami. Aby je otrzymać, warto śledzić Facebooka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz festiwalu Afery Kryminalnej, a także stronę www.wbpg.org.pl

Rozmowy z gośćmi Afery Kryminalnej można obejrzeć (video), posłuchać (podcast) i przeczytać (tekst + zdjęcia) na:

TV

Światowa stolica bursztynu