Czy gdańskie drzewa są zdrowe i silne? Dendrolodzy zbadają je tomografem

Rozpoczęły się kontrolne badania wybranych drzew rosnących w parkach i pasach drogowych w Gdańsku. To kolejny etap działań rozpoczętych w ubiegłym roku przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Chodzi o to, by jak najdłużej zachować żyjące gatunki, ale też o bezpieczeństwo w czasie wichur. W tym roku przebadane zostaną m.in. 100-letnie drzewa rosnące w popularnym wśród mieszkańców i turystów Parku Oliwskim.
13.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu żółty prostokątny znak drogowy z czarnym napisem badanie drzew
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni bada stan gdańskich drzew
Fot. Alicja Chrzanowska/GZDiZ

Tomograf dźwiękowy zbada wnętrze drzew

Aż 17 spośród 50 szczegółowo diagnozowanych w ubiegłym roku drzew, które przeszły tomografię dźwiękową i próby obciążeniowe, otrzymało zalecenie kolejnych tego typu testów. W przygotowanej dokumentacji znalazły się informacje o ich stanie zdrowotnym i technicznym, wymiarach oraz przybliżonym wieku. Oprócz tego, w opiniach dendrologicznych wskazano konieczne zabiegi pielęgnacyjne. W zeszłym roku, zgodnie z wytycznymi GZDiZ, wykonano też cięcia formujące korony - chodziło o poprawienie stabilności drzew. 

Pierwszym etapem tegorocznych działań będzie badanie przeprowadzane przy pomocy tomografu dźwiękowego, który przekazuje graficzny obraz budowy pnia ze wskazaniem stopnia jego wewnętrznego rozkładu. Drugi typ badania to próby obciążeniowe - przy pomocy specjalnych czujników oraz programu komputerowego sprawdza się, jak zachowują się pnie i korzenie po redukcji koron przy różnych prędkościach wiatru. W bezpiecznych, kontrolowanych warunkach drzewa poddane zostaną siłom równym podmuchom wiatru wiejącego z prędkością do 140 km/h!

na zdjęciu dwóch mężczyzn z kamizelkami odblaskowymi, kucają przy pniu dużego drzewa
Przebadane zostaną tylko wytypowane drzewa, rosnące zarówno przy ulicach jak i w miejskich parkach
Fot. Alicja Chrzanowska/GZDiZ
 

Które gdańskie drzewa zostaną zbadane?

Badania rozpoczęto od szczególnie cennych, liczących ponad sto lat, drzew rosnących w Parku Oliwskim: lipy drobnolistnej oraz dwóch buków zwyczajnych, których ubiegłoroczna tomografia wykazała spore ubytki wewnątrz pni. Powtórnie zbadane zostaną również drzewa w kilku innych parkach. Są to:

  • buk zwyczajny w Parku Oruńskim
  • lipa szerokolistna w Parku de Gaulle’a
  • dąb szypułkowy w Parku Przymorze
  • leszczyna turecka w Parku przy ul. Hallera

Kolejne badanie przejdą także: trzy kasztanowce zwyczajne - okaz, który znajduje się przy ul. Cystersów oraz dwa rosnące wzdłuż ul. Szarej i Krasickiego, dwie lipy szerokolistne z ul. Poczty Gdańskiej oraz ul. Sochaczewskiej, a także: dąb szypułkowy rosnący na Placu Obrońców Poczty Polskiej, buk zwyczajny z ul. Kampinoskiej, lipa drobnolistna ze skweru Świętopełka, klon zwyczajny z Traktu Konnego oraz dąb rosnący na Cmentarzu Oliwskim.

Przy Parku Oruńskim powstaną miejsca postojowe dla samochodów

na zdjęciu drzewa, wokół jednego z nich owinięte kable i materiały
Do badania drzew używa się tomografu dźwiękowego
Fot. Alicja Chrzanowska/GZDiZ

Oprócz powtórzonej diagnostyki wymienionych drzew, przeprowadzone zostaną także badania kilkudziesięciu egzemplarzy, których stan techniczny wymaga weryfikacji. Ich ewentualny upadek byłby groźny dla bezpieczeństwa pieszych i kierowców, dlatego pracownicy GZDiZ wytypowali je do szczegółowej analizy. Będzie to m.in. lipa drobnolistna rosnąca przy ul. Sobótki oraz jesion wyniosły, który rośnie przy ul. Kaczeńce.

Badania zakończą się w grudniu, a ich koszt to 77,5 tys. złotych.

Oprac. KG

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury