Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przedostatni pokaz w Kuźni Wodnej w Oliwie

W niedzielę, 7 października, odbędzie się przedostatni pokaz kucia na Kuźni Wodnej w Oliwie. Przez 4 godziny, poza działaniami kowali, będzie można zobaczyć zabytkowy motocykl Sokół 1000.

A
A

W związku z ogłoszonym 3 października br. przetargiem na wykonanie tymczasowego zabezpieczenia budynku Kuźni Wodnej w Oliwie w oddziale Muzeum Gdańska odbędą dwa ostatnie pokazy pracy kowali. Pierwszy z nich odbędzie się już w najbliższą niedzielę, a kolejny – dwudniowy - 13-14 października 2018 r. Szczególnie ciekawie zapowiada się pierwszy z nich.

Poza pokazami kucia przy Kuźni Wodnej będzie można podziwiać Sokoła 1000. Motocykl – legenda polskiej motoryzacji był wzorowany na amerykańskich motocyklach Harley Davidson i Indian. Jednoślad produkowany był w Centralnych Warsztatach Samochodowych wchodzących w skład przedwojennego koncernu Państwowych Zakładów Inżynierii.

-  W Kuźni Wodnej zobaczymy w pełni sprawny egzemplarz z 1935 r. zbudowany dla Wojska Polskiego. Z wyprodukowanych przed wojną ok. 3500 egzemplarzy do naszych czasów zachowało się ok. 50 sprawnych motocykli. Oprócz Sokoła 1000 zobaczyć będzie można przedwojenne polskie rowery wojskowe pochodzące z tej samej toruńskiej kolekcji co Sokół 1000 - mówi Lech Trawicki z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Pokaz kucia kowali odbędzie się 7 października 2018 r. w godz. 12:00-16:00. Wstęp jest bezpłatny.

Andrzej Gierszewski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Muzeum Gdańska