Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Pożegnaj lato w Twierdzy Wisłoujście!

30 września 2018 r. to ostatni dzień na zwiedzenie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Muzeum Gdańska wespół z gdańskimi grupami rekonstrukcyjnymi przygotowało szereg atrakcji nawiązujących do historii średniowiecza aż po XIX w. Do zabytkowej fortyfikacji będzie można się dostać promem z Nowego Portu.

A
A

Zabytkowa morska fortyfikacja w Gdańsku niebawem zamknie swoje wrota przed turystami. Ostatni dzień na zwiedzanie przypadnie w niedzielę 30 września 2018 r.

- Twierdza Wisłoujście, jeden z najmłodszych pomników historii, od 2009 r. otwierana jest dla zwiedzających tylko w okresie od maja do września. W pozostałych miesiącach pełni ona rolę siedliska dla nietoperzy gatunków objętych ochroną na terenie całego kraju. Nasi najmniejsi mieszkańcy zapadają w hibernację na terenie fortu, w związku z tym, w miesiącach zimowych konieczne jest jego zamykanie i ograniczenie dostępu. Następne zwiedzanie fortyfikacji będzie możliwe dopiero w maju 2019 r. – mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Historia od średniowiecza po XIX w.

W ostatnią niedzielę września, od godziny 10:00 do godz. 16:00 na zwiedzających czeka szereg atrakcji. Do Twierdzy Wisłoujście przybędą cztery lokalne grupy rekonstrukcji historycznych. Średniowieczne dzieje przybliżą Gdańska Rota Mieszczańska oraz Chorągiew Ziemi Gdańskiej, okres XVII w. - Kompania Kaperska oraz Garnizon Gdańsk, który przygotował program dla XVIII- pocz. XIX w. Wiedzę będzie można uzupełnić dzięki przewodnikom. O historii fortyfikacji będzie można się dowiedzieć w wybranych punktach np. na wieży, bądź w kazamatach bastionów, czy na dziedzińcu fortu.

- Każdy kto przyjdzie na pożegnanie lata do Twierdzy Wisłoujście będzie mógł zobaczyć wziąć udział w kursie artyleryjskim oraz warsztatach z zakresu umiejętności żeglarskich. Odbędą się także pokazy musztry, w których będzie można wziąć aktywny udział. Rekonstruktorzy pokażą także modę damską oraz męską, a także zaprezentują XVII-wieczną muzykę. Dowiemy się także o średniowiecznej pracy szewca oraz zobaczymy pokazy walk rycerskich. Wszystkie atrakcje będą się odbywały na bieżąco. Podczas 1,5 godzinnej wizyty zdążymy wziąć udział we wszystkich z nich, a także ogrzać się przy ognisku – mówi Maciej Flis.

Przy ognisku, zgodnie z tradycją, będzie można przygotować własny prowiant, albo zakupić u operatora obsługującego muzealną kasę.

Pożegnaj lato w Twierdzy Wisłoujście
Pożegnaj lato w Twierdzy Wisłoujście
mat. profil FB Twierdzy Wisłoujście

Do Twierdzy przez Wisłę. Także z rowerem!

Podobnie, jak w majówkę i Noc Muzeów będzie kursował pomiędzy przystankami tramwaju wodnego: "Twierdza Wisłoujście" oraz "Nabrzeże Zbożowe" w Nowym Porcie. Do przystani dotrzemy dzięki komunikacji miejskich oraz na rowerach.

- Żaglowiec Baltic Star odpływać będzie co 30 min z przystanków tramwaju wodnego Nowy Port (nabrzeże zbożowe) - Twierdza Wisłoujście, w przypadku większej ilości chętnych niż miejsc na pokładzie kursy odbywać się ze zwiększoną częstotliwością – dodaje Maciej Flis.

Informacje porządkowe:

Kiedy?: 30 września 2018 r. (niedziela), godz. 10:00-16:00 (15:30 zamknięcie kasy)

Gdzie?: Twierdza Wisłoujście, oddział Muzeum Gdańska, ul. Stara Twierdza

Wstęp: 15 zł normalny, 7 zł ulgowy, 35 zł bilet rodzinny, 14 zł normalny grupowy, 6 zł ulgowy grupowy

Jak dotrzeć:

zmotoryzowani turyści mają do dyspozycji parking przed Twierdzą Wisłoujście, oraz przed mostem wiodącym na Szaniec Wschodni

Rozkłady jazdy tramwajów (nr 10 z Dworca Głównego ku Nowemu Portowi) oraz autobusów (106, 138, 606) na http://www.ztm.gda.pl/rozklady/

Korzystając z linii tramwajowej nr 10 należy skorzystać z przeprawy promowej z Nowego Portu!

Koszt przeprawy żaglowcem Baltic Star

w obie strony:

normalny 10 zł

ulgowy 5 zł

przewóz roweru 5 zł/szt.

w jedną stronę

normalny 6 zł

ulgowy 3 zł

przewóz roweru 3 zł/szt.

Istnieje możliwość zapłaty za przeprawę kartą płatniczą na pokładzie.

Andrzej Gierszewski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Muzeum Gdańska