PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Prelegenci i paneliści konferencji „Przekształcanie miast”

Prelegenci i paneliści konferencji „Przekształcanie miast”
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przedstawiamy prelegentów i panelistów konferencji
Przekształcanie miast. Kształtowanie polityk rozwojowych
(w kolejności alfabetycznej):

Cláudia Naves David Amorim
Janet Askew
Elisabeth Belpaire
Irene Bertolami
Michelle Ball
Justyna Borucka
Łukasz Bugalski
Federico Camerin
Michał Ciesielski
Piotr Czyż

Edyta Damszel-Turek
Frank D’hondt
Aleksandra Dulkiewicz
Adem Erdem Erbas
Zoltán Erő
Anna Fikus-Wójcik
Maros Finka
Niko Gentile
Giulia Guerri
Markus Hedorfer
Sedat İçöz
Dorota Kamrowska-Załuska
Gabor Kovacs
Rajendra Kumar
Piotr Lorens
Tomasz Łapiński
Edmond Manahasa
Tomasz Majda
Justyna Martyniuk-Pęczek
Weronika Mazurkiewicz
Marcin Mędrzecki

Izabela Mironowicz
Celeste Moretto
Monika Nadrowska
Tsz Lok Jeffrey Ng
Oliver Norman
Lucyna Nyka
Ewa Pielak
Luciano Paná Tronca
Antonio Piredda
Silvia Porcu
Magdalena Rembeza
Iris Reuther
Robert Skrzypczyński
Mark Strauss
Rob Wellburn
Agnieszka Zimnicka


amorim

Cláudia Naves David Amorim

Ukończyła Architekturę i Urbanistykę na Uniwersytecie w Brasílii, uzyskała również tytuł magistra na Uniwersytecie w Brasílii i doktorat na Università degli Studi di Roma "La Sapienza", z rozprawą opracowaną na Politechnice w Mediolanie. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie w Brasílii, koordynatorem Laboratorium Kontroli Środowiska i Efektywności Energetycznej oraz badaczem Międzynarodowej Agencji Energii - IEA, uczestniczącym w Zadaniu 50 (2013-2016) i Zadaniu 61 (2017-2021). Jest również koordynatorem Wydziału 3 Międzynarodowej Komisji Oświetlenia - CIE i współpracuje przy projektach architektonicznych koncentrujących się na aspektach energii i zrównoważonego rozwoju. Koordynator grupy badawczej Environmental Quality and Daylighting in the Built Environment, nadzorowała 28 prac magisterskich, 6 prac doktorskich i wiele prac dyplomowych, opublikowała 33 artykuły w czasopismach, zorganizowała 9 książek, 14 rozdziałów w książkach i 115 artykułów na kongresach. Otrzymała również 21 nagród i tytułów od 2006 roku, między innymi za udział w konkursach zrównoważonej architektury i nagrody za efektywność energetyczną. Jest aktywna w krajowych organach normalizacyjnych związanych z efektywnością energetyczną budynków, etykietowaniem budynków i komfortem środowiskowym. Od 2017 r. jest dyrektorem ds. badań w dziekanacie badań i innowacji na Uniwersytecie w Brasilii.


Janet Askew

Janet Askew

Janet Askew jest dyplomowanym planistą miejskim z 50-letnim doświadczeniem zawodowym. Jest przewodniczącą European Council of Spatial Planners. Przez wiele lat odgrywała bardzo aktywną rolę w środowisku urbanistów, była prezesem Royal Town Planning Institute (RTPI). Posiada wieloletnie doświadczenie w sektorze publicznym i prywatnym oraz akademickim. Przez wiele lat prowadziła Bristol School of Planning and Architecture w Bristolu, a obecnie jest profesorem prawa w zakresie planowania przestrzennego na Uniwersytecie Ulster w Irlandii Północnej. Jej głównym obszarem badań jest prawo planowania przestrzennego, specjalizuje się w reżimach i regulacjach prawnych. Jest członkiem the International Platform of Experts in Planning Law, wynikiem czego pełniła funkcję doradcy w kwestiach dotyczących reformy systemów planowania w wielu krajach europejskich. Pracowała na terenie całej Wielkiej Brytanii, prowadziła również liczne wykłady, w tym wygłaszając liczne przemówienia, w Europie oraz w Chinach, Singapurze, Tajwanie, Australii, Ameryce i Hongkongu.



Belpaire

Elisabeth Belpaire

Urbanistka zaangażowana w działania na styku planowania, ochrony zdrowia i zmian klimatycznych. Zajmuje się wyzwaniami stawianymi przez społeczne I środowiskowe nierówności dotykające kobiet, młodzieży, seniorów, rdzennych społeczności i niewidocznych populacji miejskich. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w pracy o różnych skalach, w rozmaitych rolach i kontekstach, zdobyte w Europie, Azji Południowo-Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej i Afryce. W tym w strategicznym planowaniu urbanistycznym, ograniczaniu ryzyka klęsk żywiołowych, zarządzaniu programami pokonfliktowymi, zdrowiu miejskim i podejściu przyjaznym dzieciom. Członek rady ekspertów ISUH i WHO, międzynarodowy mówca TEDx. Zasiadała w kilku zarządach, w tym obecnie jako prezes-elekt (2023-24) i prezes (2024-27) ISOCARP. Przewodniczyła Światowemu Kongresowi Planowania w Toronto i Brukseli; zainicjowała Women in Planning, współtworzyła "Community of Practice on Urban Health" i była członkiem grupy zadaniowej COP26. Elisabeth uzyskała tytuł magistra inżyniera architektury na Uniwersytecie w Gandawie oraz tytuł magistra w zakresie planowania miejskiego i przestrzennego na Katolickim Uniwersytecie w Leuven.


ball

 

Michelle Ball

Urbanistka i planistka środowiskowa. Ukończyła Politechnikę w Turynie w 2023. Obecnie jest pracownikiem naukowym w Eurac Research. W ramach centrum badawczego należy do grupy Urban and Regional Energy Systems w Instytucie Energii Odnawialnej. Jej obecna działalność badawcza obejmuje ocenę korzyści, które mogą wynikać z planowania urbanistycznego w miastach. Analizuje możliwości płynące z europejskich projektów związanych z koncepcjami dzielnic pozytywnej energii (Positive Energy Districts) i społeczności o obiegu zamkniętym (Climate Positive Circular Communities), takich jak ProLight i ARV.



Irene Bertolami

Urbanistka i planistka środowiskowa. Ukończyła Politechnikę w Turynie w 2023. Obecnie jest pracownikiem naukowym w Eurac Research. W ramach centrum badawczego należy do grupy Urban and Regional Energy Systems w Instytucie Energii Odnawialnej. Jej obecna działalność badawcza obejmuje ocenę korzyści, które mogą wynikać z planowania urbanistycznego w miastach. Analizuje możliwości płynące z europejskich projektów związanych z koncepcjami dzielnic pozytywnej energii (Positive Energy Districts) i społeczności o obiegu zamkniętym (Climate Positive Circular Communities), takich jak ProLight i ARV.


 


Borucka_0246 A


Justyna Borucka

Adiunkt na Wydziałe Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Prodziekan ds. Rozwoju i Umiędzynarodowienia Wydziału Architektury, od 2015 roku członek zarządu i wiceprezes SARP o. Wybrzeże. Stypendystka DAAD na Międzynarodowym Uniwersytecie Kobiet w Kassel, Niemcy (2000), stypendystka DAAD na Uniwersytecie HAWK, Hildeshiem, Niemcy (1999-2000). Badaczka wizytująca na wielu europejskich uniwersytetach. Profesor wizytujący na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie (2016) i KADK (2018), ostatnio na Uniwersytecie Luzofona w Lizbonie, Portugalia (2023) oraz na Uniwersytecie w Pawii, Włochy (2023). Prowadzi badania i działania promujące różne formy partycypacji w rewitalizacji miast i interwencji w przestrzeni publicznej oraz ochrony dziedzictwa kultirowego, w tym w kontekście zmian klimatu (m.in. projekt Urban Walk, projekt NCBiR Gospostrateg Strategia rewitalizacji obiektów handlu targowego, projekt H2020 SOS Climate Waterfront, projekt H2020 Prometheus).


bugalski

Łukasz Bugalski

Urbanista, architekt, nauczyciel akademicki. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (2013). Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka uzyskał na tej samej uczelni (2018). Stypendysta programu Marie Skłodowska-Curie (2017-2020) w zakresie critical heritage studies odbytego jako część projektu "CHEurope" (MSCA Innovative Training Network) w Istituto per i Beni Artistici, Culturali e Naturali della Regione Emilia-Romagna w Bolonii. W ramach stypendium MKiDN (2022) zrealizował projekt „ODBUDOWANE – przemyśleć tzw. polską szkołę konserwatorską na podstawie nowych materiałów źródłowych”. Obecnie (od 2020) pracuje jako adiunkt na Wydziale Architektury PG. Członek Komisji Ochrony Dziedzictwa Miast PKN ICOMOS. W swojej pracy badawczej skupiony na szeroko pojętych zagadnieniach dotyczących dziedzictwa urbanistycznego, miejskiej morfologii, zarządzaniu dziedzictwem i zagrożeniami jakie niesie gwałtowny rozwój ekonomii turyzmu.


Camerin

Federico Camerin

Urbanista, absolwent Università IUAV w Wenecji (2014). W latach 2014-15 i 2016-17 otrzymał stypendia badawcze na tym samym uniwersytecie. W 2020 uzyskał podwójny stopień doktora i doktora habilitowanego przyznany przez Universidad de Valladolid (Hiszpania) i Bauhaus-Universität Weimar (Niemcy) w ramach europejskiego wspólnego doktoratu "UrbanHist". Był stypendystą post-doc w dziedzinie "Urbanistyki" na IUAV (2021), a obecnie jest badaczem post-doc "Margarita Salas" na Universidad de Valladolid i Universidad Politécnica de Madrid (2022-24). Jego zainteresowania badawcze i zawodowe obejmują planowanie przestrzenne, historię planowania, zarządzanie miastem i rewitalizację miast.



michal ciesielski 2

Michał Ciesielski

Urbanista, autor i współautor licznych planów miejscowych, studiów, polityk przestrzennych, strategii, procesów partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym, programów rewitalizacji, analiz i opinii eksperckich dla różnej wielkości samorządów. Łączy praktykę planistyczną ze współpracą z uczelniami wyższymi; członek Zespołu ds. Miast i Obszarów Metropolitalnych KPZK PAN. W rozprawie doktorskiej (2023) badaniom poddał temat nieskodyfikowanych praktyk w zarządzaniu przestrzenią polskich miast. Publikuje w czasopismach branżowych i naukowych. Współpracuje z organizacjami branżowymi, NGO’sami, instytucjami samorządowymi i rządowymi. Zaangażowany w trwające zmiany systemu planowania przestrzennego w Polsce; organizator wydarzeń o tematyce urbanistycznej. W wolnym czasie wspiera lokalne społeczności w rozwiązywaniu problemów planistycznych.


czyz

Piotr Czyż

Architekt i filozof, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Naukowo zajmuje się społeczną rolą architektury oraz kulturowym zapleczem modernizmu i postmodernizmu. Uczestnik inicjatyw miejskich. Koordynator projektów społecznych i badawczo-wdrożeniowych. Konsultant w wielu procesach partycypacyjnych. Współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Inicjatywa Miasto.


turek

Edyta Damszel-Turek

Od 2015 roku dyrektor Biura Rozwoju Gdańska; ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej oraz podyplomowe Studium Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej „Projektowanie Przestrzeni i Zarządzanie”. W Biurze Rozwoju Gdańska pracuje od ponad 20 lat: najpierw jako asystent, potem jako główny projektant – autor wielu planów miejscowych. Przez osiem lat pełniła funkcję kierownika zespołów urbanistycznych: Port, Wrzeszcz. Obowiązki kierowania zespołami urbanistów łączyła ze sprawowaniem funkcji wiodącego projektanta zespołu zajmującego się regulacjami estetyki miasta w ramach studium „Koncepcji Regulacji Estetyki Miasta”. Jest generalnym projektantem Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska z 2018 roku. Współpracuje z zespołem ds. Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus, jako koordynator jednego z Programów Operacyjnych – Przestrzeń Publiczna. Jest także członkiem Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Marszałku Województwa Pomorskiego.


Frank-Dhondt

Frank D’hondt

Frank jest członkiem założycielem i dyrektorem Territorial Capital Institute, platformy opartej na wiedzy do wymiany teorii i praktyki o tematyce zintegrowanego rozwoju przestrzennego i kreowania przestrzeni publicznych. Frank w działaniach tych opiera się na swoich doświadczeniach w zakresie Nowej Agendy Miejskiej oraz International Guidelines on Urban and Territorial Planning.
Frank przepracował 15 lat w krajach Unii Europejskiej, gdzie zajmowała się głównie kwestiami planowania transgranicznego i transnarodowego, a następnie przez kolejne 15 lat poza UE, m.in. w Kosowie, Palestynie, Nepalu, Afganistanie, Emiratach Arabskich, Kenii, Mjanmie, Chinach, Japonii, regionie Karaibów, Timorze Wschodnim, Gambii i Somalii. Frank specjalizuje się w krajowej polityce miejskiej, planowaniu metropolitalnym, planowaniu odbudowy po konfliktach / katastrofach oraz partycypacyjnym tworzeniu koncepcji i kreowaniu przestrzeni publicznych. Wraz z UN-Habitat Frank opublikował książkę „Visioning as Participatory Planning Method” i sporządził szkic podręcznika “International Guidelines on Urban and Territorial Planning (IGUTP)”.
Frank brał udział w kilku światowych kongresach ISOCARP, współorganizował UPATS w Gazie, Palestynie i Whan w Chinach, a także współpracował w przygotowaniu publikacji ISOCARP Review.


 


Aleksandra Dulkiewicz

Aleksandra Dulkiewicz

Polska samorządowiec i prawniczka. Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. Studiowała prawo na Uniwersytecie Gdańskim i Paris Lodron University w Salzburgu. Zaczęła od zdobywania szlifów u boku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jako jego asystentka. Uczestniczyła w przygotowaniach Gdańska do UEFA EURO 2012™. Brała udział w powstaniu Europejskiego Centrum Solidarności. W marcu 2017 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powierzył jej stanowisko swojego zastępcy ds. polityki gospodarczej. Podczas wyborów samorządowych w 2018 r. była szefową sztabu wyborczego Pawła Adamowicza „Wszystko dla Gdańska”. Po tym, jak nożownik 13 stycznia 2019 r. podczas finału WOŚP odebrał życie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, przyjęła obowiązki pełniącej funkcję prezydenta Miasta Gdańska. W przedterminowych wyborach została wybrana Prezydentem Miasta Gdańska. Pełni funkcję wiceprezesa Rady Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz jest członkiem Zarządu Fundacji Unii Metropolii Polskich. Członkini Europejskiego Komitetu Regionów, przewodnicząca Grupy Roboczej Ukraina.


ADEM-ERDEM-ERBAS

Adem Erdem Erbas

Pracuje jako profesor na Uniwersytecie Sztuk Pięknych Mimara Sinana w Stambule, na Wydziale Architektury. Tytuł licencjata uzyskał w 1993, magistra w 1995, a doktora w 2000 na tym samym uniwersytecie. Wykłada na wydziale planowania miejskiego i regionalnego. Pełni również funkcję prorektora. Współpracuje jako wykładowca i uczestnik rozmaitych programów z licznymi uczelniami w kraju i zagranicą. W ostatnich latach studiował w grupie "International AGORA Research Project" we współpracy z Politechniką Gdańską. Pełnił role eksperta Ministerstwa Środowiska, Urbanizacji i Zmian Klimatu oraz Ministerstwa Kultury i Turystyki Turcji. Obecnie kontynuuje studia akademickie w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i strategicznego planowania przestrzennego. Jego badania koncentrują się na kwestiach planowania miast metropolitalnych, zwłaszcza Stambułu, i obejmują takie tematy, jak planowanie obszarów przybrzeżnych, projekty odnowy portów, logistyka, ochrona dziedzictwa kulturowego. W ostatnich latach skoncentrował swoją pracę na artykułach i badaniach dotyczących kwestii planowania w miastach wielowarstwowych. Członek ISOCARP oraz Tureckiego Narodowego Komitetu Nauk Regionalnych i Rady Doradczej Obszarów Historycznych Stambułu.


erozoltan20230321mm0057-crop

Zoltán Erő

Absolwent Uniwersytetu Technicznego w Budapeszcie architekt, urbanista, założyciel Palatium Studio Ltd., kurator-założycielem Centrum Architektury Współczesnej. Zajmuje się ochroną dziedzictwa architektonicznego oraz projektowaniem infrastruktury. Oprócz udziału w projektach urbanistycznych i zagospodarowania przestrzeni publicznej, od lat zajmuje się rewitalizacją zabytkowych miast, przestrzeni publicznych i budynków. Około 2000 roku pracował nad programem odnowy miejskiej i koncepcją rozwoju Budapesztu. Jako architekt generalny dla budapeszteńskiej linii metra Metro4, był kierownikiem zespołu odpowiedzialnego za koncepcję architektoniczną, a także projektantem czterech stacji. Jako ekspert pracował dla UE nad kwestiami dziedzictwa historycznego. Pracował również dla programów dziedzictwa Węgierskiego Narodowego Funduszu Kultury. Jest wykładowcą I publicystą, a od 2020 roku głównym architektem Budapesztu.



fikus

Anna Fikus-Wójcik

Architektka i urbanistka od 16 lat związana z Biurem Rozwoju Gdańska, obecnie na stanowisku głównego projektanta i kierowniczki Zespołu Przestrzeni Publicznych i Krajobrazu. Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i Politechniki Poznańskiej oraz w École Supérieur d’Arts Appliqués Boulle w Paryżu. W latach 2004-2008 nauczyciel akademicki, od 2003 współpraca ze Studio Fikus. Autorka szeregu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studiów i analiz z zakresu możliwości rozwoju różnorodnych fragmentów miasta. Współautorka wiodąca strategicznych polityk miejskich: Gdańskiej Polityki Zieleni oraz Gdańskiej Polityki Wodnej, dokumentów poświęconych zrównoważonemu rozwojowi i zarządzaniu błękitno-zieloną infrastrukturą. Od 2016 roku współprowadzi projekt Gdańskie Przestrzenie Lokalne poświęcony podnoszeniu jakości przestrzeni publicznych i koordynacji działań w zakresie ich urządzania. W pracy zawodowej od lat skupia się nad zagadnieniami dotyczącymi przestrzeni publicznych, w tym przestrzeni nadwodnych oraz zazieleniania miasta i wykorzystania potencjału wody i retencji w podnoszeniu jakości życia i odporności na zmiany klimatu.


MFFoto

Maros Finka

Prezes Stowarzyszenia Europejskich Szkół Planowania (2020/22), profesor Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie i Uniwersytetu Shanghai Jiao Tong, ekspert UN Habitat III, dyrektor Centrum Doskonałości SPECTRA UE na STU w Bratysławie. Przez wiele lat kierował także tamtejszym Instytutem Planowania Przestrzennego na STU oraz pracował jako ekspert rządowy. Prof. Finka uczestniczył, także jako kierownik zespołu w ponad 40 krajowych i ponad 35 międzynarodowych projektach badawczych obejmujących tematykę europejskiego planowania przestrzennego, rozwoju i rewitalizacji miast oraz planowania środowiskowego. Był członkiem krajowych i międzynarodowych rad naukowych. Jest autorem lub współautorem 41 książek, ponad 100 opublikowanych artykułów, ponad 120 referatów prezentowanych na międzynarodowych wydarzeniach naukowych. Jest współprzewodniczącym SPA-CE.NET - Sieci Instytucji Badań Przestrzennych i Planowania w Europie Środkowej i Wschodniej oraz Sojuszu UE i chińskich uniwersytetów na rzecz inteligentnego zrównoważonego rozwoju i innowacji.


gentile

Niko Gentile

W 2017 r. uzyskał tytuł doktora w dziedzinie architektury i budownictwa na Uniwersytecie w Lund. Obecnie jest starszym wykładowcą w Katedrze Budynków i Technologii Środowiskowych na Wydziale Inżynierii Uniwersytetu w Lund. Jego praca koncentruje się głównie na oświetleniu i oświetleniu dziennym. Łączy oceny techniczne i obserwacyjne, łącząc moje doświadczenie w fizyce budowlanej z zasadami i metodami z dziedziny psychologii środowiskowej i architektury. Zajmuje się również oświetleniem dziennym i systemami oświetleniowymi w całym cyklu życia, aby lepiej zrozumieć wpływ rozwiązań na środowisko. Jego obecne badania koncentrują się głównie na dwóch tematach: 1) roli użytkownika w napędzaniu oszczędności energii dla zintegrowanych rozwiązań oświetlenia dziennego i elektrycznego, ukierunkowanych głównie na rolę sterowania, 2) wczesnych metodach projektowania i narzędziach w planowaniu urbanistycznym w celu zagwarantowania odpowiedniego dostępu do słońca. Jest również szczególnie zainteresowany pedagogiką i innowacyjnymi metodami nauczania. Oprócz rozwoju tradycyjnych kursów w LTH, jest częścią NLITED, modułowego, opartego na potrzebach kursu online w zakresie oświetlenia dziennego budynków dla tradycyjnych studentów i osób uczących się przez całe życie, a ja jestem współautorem książki "Daylighting and lighting under a nordic sky". Uczestniczył w zadaniu 50 Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) SHC i kierował podzadaniem D zadania 61 IEA SHC / załącznika 77 EBC wraz z profesorem Wernerem Osterhausem z Uniwersytetu w Aarhus. Prowadził podzadanie D "Zastosowania i studia przypadków" nowo zatwierdzonego zadania 70 IEA SHC (koordynowanego z IEA EBC) "Zintegrowane oświetlenie o niskim zużyciu węgla i wysokim komforcie".


guerri_C

Giulia Guerri

Pochodzi z Florencji, jest pracownikiem naukowym w Instytucie Bioekonomii Narodowej Rady Naukowej Włoch, absolwentką studiów magisterskich na kierunkach Planowanie środowiskowe, terytorialne i krajobrazowe oraz GIS i zdalne zarządzanie zasobami naturalnymi. Zajmuje się analizami środowiskowymi miast z wykorzystaniem danych geoprzestrzennych i teledetekcyjnych oraz modeli komputerowych. W badaniach koncentruje się na krajobrazie miejskim, morfologii i mikroklimacie, ze szczególnym uwzględnieniem symulacji mikroklimatu w ramach tworzenia scenariuszy planowania urbanistycznego zorientowanych na łagodzenie zjawiska wyspy ciepła.


 

Markus Hedorfer

Pracuje jako planista we Włoszech. Pochodzi z południowych Niemiec, skąd w 1984 przeniósł się do Wenecji, gdzie ukończył studia z zakresu planowania miejskiego i regionalnego na Uniwersytecie IUAV. Jego kariera rozpoczęta w latach 90-tych obejmowała, oprócz klasycznej działalności planistycznej, ocenę wielokryterialną, planowanie środowiskowe w Lagunie Weneckiej, rekultywację terenów skażonych, studia wykonalności, systemy informacji przestrzennej, kartografię i teledetekcję. W ostatnim czasie koncentruje się na tworzeniu wizji i scenariuszy. Doświadczenie zawodowe zdobywał we Włoszech i wschodnim regionie Morza Śródziemnego (waloryzacja weneckiego dziedzictwa historycznego) oraz w Niemczech i w Angoli. Przez kilkanaście lat pracował także naukowo jako wykładowca, głównie w IUAV. W 2010 brał udział w powstaniu HESC, prywatnej firmy zajmującej się planistycznej z siedzibą w Wenecji. W 2002 wstąpił do ASSURB, włoskiego krajowego zrzeszenia urbanistów, gdzie pełnił kolejno rolę członka zarządu (2004-2010, 2016), delegata do ECTP-CEU (2017) i prezesa (2019-2022). Obecnie pełni obowiązki wiceprzewodniczącego ECTP-CEU oraz koncentruje się na sprawach migracji i integracji, a także na promocji i budowie uznania zawodu planisty. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera ukraińskich kolegów w wysiłkach na rzecz planowania powojennej odbudowy, przewodnicząc specjalnej grupie roboczej ECTP-CEU.


sedat

Sedat İçöz

Turecki urbanista młodego pokolenia, absolwent Uniwersytetu Çukurova, gdzie w 2016 uzyskał tytuł magistra geodezji. W 2022 ukończył Uniwersytet Amasya, uzyskując tytuł magistra planowania miejskiego i regionalnego. Specjalizuje się w systemach informacji geograficznej (GIS) i rozwiązywaniu problemów związanych z transportem publicznym.



Dorota_KZ

Dorota Kamrowska-Załuska

Profesorka Politechniki Gdańskiej, od 2002 roku związana z Katedrą Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Wieloletnia Kierowniczka Studiów Podyplomowych Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej Projektowanie przestrzeni i zarządzanie, odbyła staże badawcze w kilku instytucjach badawczych w tym Massachusetts Institute of Technology (2013). Urbanistka z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w pracy zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym, jak również w rozmaitych projektach partycypacyjnych i badawczych. Jej zainteresowania badawcze to rola sztucznej inteligencji i wielkich zbiorów danych w planowaniu przestrzennym, kwestie miejskie i wymiar terytorialny polityki spójności UE, innowacje społeczne i partycypacja, inteligentne, zrównoważone miasta i obszary metropolitalne. Autorka licznych artykułów i książki o zrównoważonej przestrzeni miejskiej. Członkini zarządów ISOCARP i Towarzystwa Urbanistów Polskich o/Gdańsk od 2009., a w latach 2018-2021 prezes o/Gdańskiego TUP.


Gabor_Kovacs_zdj m

Gabor Kovacs

Od 2008 zarządza projektowaniem inwestycji mieszkaniowych na Węgrzech i rynkach międzynarodowych w imieniu Cordia - Futueral Group. Ukończył studia architektoniczne na Politechnice w Pecs oraz deweloperskie na Uniwersytecie Technologii i Ekonomii w Budapeszcie. Doświadczenie w projektowaniu zdobywał na Węgrzech i w Hiszpanii projektując budynki mieszkalne, biurowe i handlowe, a także renowacje obiektów zabytkowych.


 
Rajendra Kumar

Rajendra Kumar

Architekt, kurator i publicysta z New Delhi, dyrektor School of Architecture and Design uniwersytetu LPU. Jest laureatem szeregu nagród dla najlepszych nauczycieli akademickich w Indiach. Ukończył Chandigarh College of Architecture oraz studia podyplomowe na Politechnice w Mediolanie. Jest członkiem ISOCARP oraz Council of Tall Buildings and Urban Habitat, USA. Otrzymał Stypendium Kongresu USA na rzecz Nowego Urbanizmu. Jest aktywnie zaangażowany w działalność akademicką i badawczą. Doradza licznym organizacjom krajowym międzynarodowym, w tym ONZ, WHO, UN Habitat. Posiada różnorodne doświadczenie obejmujące projekty od skali miejskiej po budynki i wnętrza. Jest autorem ponad 100 publikacji. Występował w kanałach telewizyjnych, radiu, mediach drukowanych i internetowych oraz, jako gościnny wykładowca na uczelniach całego świata. Gościł na licznych międzynarodowych konferencjach dotyczących zagadnień związanych z rozwojem miast, kwestiami społecznymi i ochroną środowiska.


2022-06-13-konsultacje-walowa-014 kadr

Piotr Lorens

Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz – od 2021 r. – Architekt Miasta Gdańska. Stypendysta Fulbrighta, aktywnie zaangażowany w prace komitetów naukowych (m.in. w ramach struktur Polskiej Akademii Nauk) oraz stowarzyszeń profesjonalnych (m.in. ISOCARP, TUP, ICOMOS-u oraz TICCIH). Pracuje także przy planowaniu i realizacji różnego rodzaju projektów i przedsięwzięć urbanistycznych, związanych przede wszystkim z transformacją i odnową miast.


 
lapinski

Tomasz Łapiński

Od 15 lat związany z branżą deweloperską w Polsce. Od 2021 pełni obowiązki dyrektora zarządzającego Inwestycjami Mieszkaniowymi Cordia Polska, firmy, którą współtworzy już od 2017. Od 2020 jest również członkiem zarządu WWA Development SA (d. Polnord SA), a od 2021 prezesem zarządu.


manahasa

Edmond Manahasa

Od 2008 pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Epoka w Albanii, a od 2017 kieruje tamtejszym wydziałem architektury. Prowadzi zajęcia z historii sztuki oraz historii i teorii architektury, a także przedmiot dodatkowy architektura i tożsamość. Jest współredaktorem książki Aktualne wyzwania w architekturze i urbanistyce w Albanii. Jego badania koncentrują się na psychologii środowiska zbudowanego, w tym na tematach tożsamości miejskiej, rozwoju miast postsocjalistycznych, typologii budownictwa mieszkaniowego, społecznościach zamkniętych, wizerunku miasta i mapowaniu przestrzeni społecznej. Prowadził również badania na temat architektury okresu osmańskiego w Albanii i Kosowie.


Tomasz Majda

Tomasz Majda

Absolwent i pracownik Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich. Przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej m.st. Warszawy. Członek Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Członek Zespołu ds. Obszarów Miejskich i Metropolitalnych oraz Zespołu Prawno-Urbanistycznego KPZK Polskiej Akademii Nauk. Właściciel biura projektowania urbanistycznego i gospodarki przestrzennej, współautor kilkudziesięciu planów miejscowych, studiów gmin i koncepcji programowo-przestrzennych obszarów funkcjonalnych.


Justyna Martyniuk-Pęczek

Justyna Martyniuk-Pęczek

Działalność naukową i projektową skoncentrowała na oświetleniu, urbanistyce i projektowaniu. Studiowała na Politechnice Gdańskiej i Politechnice Warszawskiej, była stypendystką Fullbrighta w Massachusetts Institute of Technology oraz stypendystką Fundacji DAAD na Stuttgart Universitat. Jeszcze jako studentka III roku zorganizowała I Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury – OSSA 1997. Od 2010 roku prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe dotyczące oświetlenia (światła dziennego i elektrycznego), efektywności energetycznej i urbanistyki. Obecnie prowadzi również badania nad "miastami produktywnymi" i "transformacją energetyczną". Koncentruje się głównie na zagadnieniach suburbanizacji i stara się łączyć to z rozwojem przedsiębiorczości. Jest autorką licznych monografii i publikacji w czasopismach naukowych. Doświadczony projektant z porfolio ponad 40 projektów oświetlenia i iluminacji przestrzeni publicznych i budynków. W swojej pracy zawodowej łączy sztukę kreowania przestrzeni miejskiej oraz projektowania oświetlenia i iluminacji. Jest członkiem krajowych i międzynarodowych zespołów badawczych, w tym CIE-JTC18: Lighting Education.


Weronika Mazurkiewicz

Weronika Mazurkiewicz

Adiunkt na Wydziale Architektury w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Politechnice Gdańskiej oraz czynna architekt i urbanista. Od 2018 roku jest członkiem Zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz stowarzyszenia AESOP (Thematic Group for Public Spaces and Urban Cultures). Od listopada 2021 roku jest Prezesem Gdańskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, gdzie jest inicjatorką i organizatorką Spotkań Filmowych z Miastem oraz stara się propagować ideę elastycznego planowania opartego na masterplanach poprzez współorganizację konferencji Flexible Planning w Gdańsku. W pracy badawczo-dydaktycznej łączy problematykę systemów informacji przestrzennej (GIS), masterplanowania, partycypacji społecznej oraz współpracuje z architektem miasta Gdańska. Od 2018 do 2022 roku była członkiem konsorcjum projektu Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków (współautorka Strategii regeneracji rynków). Współpracuje ze stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto oraz Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku. Odbyła staże badawcze na uniwersytetach w Ljubljanie, Wiedniu i Lizbonie. Jako architekt pracowała m.in. w Karlsruhe, Warszawie i Gdańsku.


 Marcin Medrzecki

Marcin Mędrzecki

Dyrektor w Dziale Usług Inwestycyjnych Colliers odpowiedzialny za procesy nabywania lub sprzedaży aktywów biurowych i magazynowych z dorobkiem transakcji inwestycyjnych o wartości przekraczającej 2 mld euro i ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Marcin dołączył do firmy w 2009 roku jako dyrektor ds. zarządzania aktywami. Posiada wykształcenie prawnicze. Wcześniej pracował w Grupie Norblin i Europolis Real Estate Asset Management, gdzie odpowiadał za zarządzanie ich portfelami nieruchomości, w tym asset management, raportowanie oraz negocjacje najmów.


mironowicz

Izabela Mironowicz

Urbanistka radykalna, profesorka w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Bada przekształcenia miast. Wie, że jedynym prawdziwym wyzwaniem, przed jakim dziś one stoją jest katastrofa planetarna. Jest zwolenniczką dewzrostu i zastanawia się, jak jego postulaty mogą zostać wdrożone w miastach. Zachowuje uczciwą nadzieję pesymistów, o której pisał Dawid Juraszek. Innymi słowy, uważa, że warto szukać sposobów, które zachowają gatunek ludzki i miasta na planecie Ziemia. Popiera zatem podejście, który stawia w centrum transformacji przestrzeni przetrwanie ekosystemów, a nie ludzkie zachcianki. Nie znosi wyrażenia "tożsamość miejsca" (chętnie wyjaśni dlaczego). Poza tym profesorka wizytująca na uniwersytecie Paris Sorbonne i uniwersytecie Alpejskim w Grenoble. Zasiada w Radzie Naukowej Leibniz-Institut für ökologische Raumentwicklung (IÖR) w Dreźnie oraz doradza słowackiej Komisji Akredytacyjnej. W latach 2011-2015 Sekretarz Generalna Association of European Schools of Planning (AESOP).


moretto

Celeste Moretto

Absolwentka Politechniki w Turynie z tytułem magistra urbanistyki. Obecnie pracuje w dziedzinie badań UXO i analiz geofizycznych dla firmy z siedzibą w Padwie. Interesuje się aktywną turystyką i muzyką. Od 13 lat jest członkiem miejskiej orkiestry jako flecistka.


nadro

Monika Nadrowska

Absolwentka Politechniki Śląskiej, gdzie w 1999 ukończyła studia magisterskie na wydziale architektury, a 2 2007 obroniła pracę doktorską Planowanie operacyjne w procesie przekształceń obszarów poprzemysłowych. Stypendystka Deutsche Bundesstiftung Umwelt, DBU oraz Fundacji Nowickiego. Ma za sobą wiele lat doświadczenia jako projektantka w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego oraz jako pracownik administracji w Polsce i w Niemczech. Kierowała zespołami planowania przestrzennego w Achim i w Bremie, gdzie do dziś zajmuje się opracowywaniem zasad i celów polityki rozwoju przestrzennego oraz polityki mobilności z uwzględnieniem wymogów ochrony klimatu oraz łagodzenia skutków zmian klimatycznych. Kieruje sporządzaniem i wdrażaniem planów zagospodarowania przestrzennego. Prowadzi projekty związane z kompleksowym przekształcaniem przestrzeni publicznej, koordynacją konsultacji społecznych i programów rewitalizacji oraz przygotowaniem i realizacją konkursów urbanistycznych.


Jeffrey4-thumb v

Tsz Lok Jeffrey Ng

Dyplomowany urbanistą z bogatym doświadczeniem w zakresie planowania przestrzennego obejmującym Wielką Brytanię i Hongkong. Oobecnie pracuje w urzędzie gminy Royal Borough of Windsor and Maidenhead jako dyrektor ds. planowania. Jeffrey został wybrany do Rady Królewskiego Instytutu Urbanistyki (Royal Town Planning Institute) jako Powiernik Młodego Planisty. Od 2018 pełni również funkcje funkcje członka Komitetu Działalności Regionalnej, a następnie Honorowego Skarbnika i członka Zarządu Regionalnego tego instytutu. Jeffrey jest pasjonatem wolontariatu w planowaniu. Był jednym z przedstawicieli Wielkiej Brytanii w ramach warsztatów Young Planners Workshop Europejskiej Rady Planistów Przestrzennych w Paryżu i Plymouth oraz był członkiem Komitetu Międzynarodowego. Jeffrey był również członkiem grupy sterującej BOB-MK, wspierającej rozwój szkoleń CPD. Przed przeprowadzką do Wielkiej Brytanii był członkiem Rady Wydziału Architektury na Uniwersytecie w Hongkongu. Był także młodzieżowym ambasadorem Forum Planowania Urbanistycznego Makau, Hong Kong City Gallery i HKMTR Island West Line Community Project. Jeffrey jest laureatem licznych stypendiów i nagród akademickich i zawodowych, w tym zwycięzcą konkursu RTPI South East dla młodych urbanistów Young Planner of the Year 2018 i finalistą w latach 2020 i 2021, a także finalistą wyborów pracownika roku 2018 w gminie Surrey.


norman

Oliver Norman

Pracuje jako planista w Londynie. Kieruje opracowaniem planu miejscowego dla Waltham Forest. Jego doświadczenie obejmuje mieszkalnictwo, rozwój gospodarczy i pracę na styku technologii cyfrowych i planowania. Przed rozpoczęciem służby w samorządzie pracował dla startupu technologicznego. Oliver ukończył London School of Economics and Political Science z tytułem licencjata w dziedzinie geografii oraz magistra w dziedzinie planowania regionalnego i miejskiego.


nyka


Lucyna Nyka

Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Wykładowca w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych. W 2007 otrzymała tytuł doktora habilitowanego na politechnice Wrocławskiej, a w 2016 profesora. Członek Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN oraz licznych międzynarodowych zrzeszeń badawczych i dydaktycznych (CITAD, EAAE), wiceprezes World Institute for Engineering and Technology Education International Academic Advisory Committee (WIETE-IAAC) oraz doradca Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Jej obszar zainteresowań obejmuje współczesną teorię architektury, zieloną architekturę, bio-architekturę i renaturalizację miast oraz strategie kulturalne zmierzające do odnowy środowiska miejskiego. Bada zagadnienia zmian klimatu oraz styku miasta i wody.


pielak

Ewa Pielak

Ekonomista, absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zastępca Dyrektora Biura Rozwoju Gdańska, kierownik Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego, członek Komitetu Rewitalizacji. Od 2007 roku związana z gdańskim samorządem, gdzie od 2009 roku zajmuje się rewitalizacją. Wchodzi w skład zespołu autorskiego Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gdańska. Od ośmiu lat koordynuje projekty rewitalizacyjne dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej, za które Gmina Miasta Gdańska otrzymała wiele nagród, w tym Pomorskie Sztormy, Skrzydła Trójmiasta oraz europejską nagrodę w konkursie RegioStars.


L Pana Tronca

Luciano Paná Tronca

Jego doświadczenie obejmuje zarządzanie łańcuchem dostaw, strategię, transport i urbanistykę. Obecnie realizuje program doktorancki w zakresie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych we Włoszech. Wcześniej pracował w Londynie w firmach konsultingowych (planowanie i zmiany klimatu), a także jako pracownik naukowy na UCL. Ukończył studia magisterskie na University of Westminster oraz studia podyplomowe w zakresie planowania urbanistycznego na Politecnico Catalunya. Jego obecne badania koncentrują się na ekosystemach innowacji w transporcie miejskim, gdzie analizuje możliwości wdrażania nowych technologii logistycznych.


Antonio Piredda

Antonio Piredda

Mieszka w Olmedo w prowincji Sassari na Sardynii. Ukończył studia geodezyjne na kierunku CAT (budownictwo, środowisko i terytorium) w szkole średniej Angelo Roth w Alghero. Obecnie kończy studia w zakresie planowania miasta, zagospodarowania terenu, projektowania środowiska i krajobrazu na Wydziale Architektury, Urbanistyki i Designu Uniwersytetu Sassari w Alghero.


Silvia Porcu

Silvia Porcu

Mieszka w Villaputzu w południowej Sardynii. Ukończyła liceum naukowe Giordano Bruno w Muravera w 2018 roku. Obecnie kończy studia w zakresie planowania miasta, zagospodarowania terenu, projektowania środowiska i krajobrazu na Wydziale Architektury, Urbanistyki i Designu Uniwersytetu Sassari w Alghero.

Rembeza-2

Magdalena Rembeza

Adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego. Od 2009 roku kierownik Podyplomowych Studiów Rewitalizacji Miast ("Rewitalizacja architektoniczno-urbanistyczna obszarów miejskich") na PG. W latach 2014-15 uczestnik międzynarodowego programu badawczego SPURS na MIT (Cambridge, USA). Jej zainteresowania zawodowe obejmują rewitalizację przestrzeni publicznej jako ważnym elementem programów rewitalizacji (kategoryzacja projektów; aspekty przestrzenne, społeczne, ekonomiczne i ekologiczne), a także z krajobraz miejski - "sztukę miasta" - projekty na dużą skalę vs. małe interwencje. Jej obszar badań obejmuje operacyjne planowanie urbanistyczne, a także rolę przestrzeni publicznej w programach rewitalizacji miast, transformację tożsamości miejsca jako efekt interwencji artystycznych w przestrzeni publicznej oraz rolę partycypacji społecznej w planowaniu urbanistycznym.


iris

Iris Reuther

W latach 1979-1984 studiowała architekturę w Hochschule für Architektur und Bauwesen w Weimarze (obecnie Uniwersytet Bauhaus), gdzie uzyskała doktorat. Następnie, w latach 1987-1990 była asystentką naukową w Instytucie Urbanistyki i Architektury w Bauakademie w Berlinie, a od 1992 prowadziła własną praktykę urbanistyczną w Lipsku (planowanie koncepcyjne, zintegrowany rozwój urbanistyczny, badania i wsparcie procesu). W latach 2004-2013 była profesorem planowania miejskiego i regionalnego na Uniwersytecie w Kassel. W latach 2002-2006 była członkiem Rady Budowlanej w Zurychu, a w latach 2008-2012 w Berlinie, gdzie sędziowała również w licznych procedurach konkursowych. Publikowała na tematy takie jak regiopolis, planowanie koncepcyjne i projektowanie na terenach poprzemysłowych. Od 2013 kieruje Departamentem Budownictwa i Rozwoju Miasta przy radzie miasta Bremy, gdzie odpowiada za planowanie urbanistyczne, jakość budownictwa i mieszkalnictwo. Jest członkiem DASL, SRL i członkiem stowarzyszonym BDA.


skrzyp

Robert Skrzypczyński

Urbanista, pracownik naukowy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i doktorant Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na koncepcji dewzrostu, zwłaszcza w odniesieniu do zarządzania podstawowymi zasobami (woda, energia, żywność) w miastach i innych jednostkach osadniczych. Autor lub współautor kilkunastu publikacji naukowych, popularyzator wiedzy nt. dewzrostu, w latach 2017-2019 członek Wrocławskiej Rady ds. Budżetu Obywatelskiego.




Mark Strauss

Architekt, planista, urbanista, były prezes okręgu nowojorskiego American Institute of Architects (AIA) oraz współprzewodniczący New York New Visions - stowarzyszenia architektów, planistów i inżynierów, które zdefiniowało zasady odbudowy Dolnego Manhattanu po 11 września 2001. Promotor doskonałości architektonicznej w przestrzeni publicznej. Swoją ponad 45-letnią karierę poświęcił m.in. opracowaniu strategii wspierających społeczności, instytucje i deweloperów w procesach rewitalizacyjnych. W 2020, po odejściu na emeryturę z zespołu kierowniczego FXCollaborative Architects and Planners, skupił się na nauczaniu i pracy społecznej. Objął stanowisko adiunkta w Schack Real Estate Institute na Uniwersytecie Nowojorskim, gdzie prowadzi zajęcia z zagadnień planowania i projektowania dla deweloperów. Jest także współprzewodniczącym programu UrbanPlan dla Urban Land Institute (ULI) oraz członkiem Komitetu Planowania dla Municipal Art Society w Nowym Jorku. W 2021 został wybrany jako specjalista Fulbrighta w dziedzinie urbanistyki i obecnie współpracuje z Politechniką Gdańską. Mieszka z rodziną na Manhattanie.


robwellburn

Rob Wellburn

Jego pole zainteresowań stanowi planowanie jako narzędzie kształtowania miejsc leżących na styku konkurujących ze sobą sposobów użytkowania gruntów. Doświadczenie w strategicznym planowaniu przestrzennym zdobywał zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii, w tym ostatnio kierując polityką użytkowania gruntów przemysłowych dla londyńskiej dzielnicy Waltham Forest. Rob uzyskał tytuł magistra urbanistyki w Graduate School of Design na Uniwersytecie Harvarda oraz tytuł licencjata geografii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest członkiem stowarzyszonym Królewskiego Instytutu Urbanistyki (Royal Town Planning Institute).


zimnicka

Agnieszka Zimnicka

Urbanistka z doświadczeniem w architekturze, planowaniu i zarządzaniu miastem. Jej wszechstronne, ponad 25-letnie doświadczenie zawodowe obejmuje gospodarkę nieruchomościami, projekty urbanistyczne, politykę planowania, publikacje naukowe, międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe. Od 2008 r. jest zaangażowana w kształtowanie przestrzeni Londynu poprzez tworzenie planów, kształtowanie miejsc i ich rewitalizację, w zewnętrznych i centralnych dzielnicach Londynu. Swoją wiedzą dzieli się poprzez publikacje naukowe, wykłady na Politechnice Gdańskiej, sieć New London Architecture oraz recenzje projektów dla Design South East (UK). Jej ostatnie badania dotyczyły: jakości zagospodarowania przestrzennego, komunikacji wizualnej w strategiach rozwoju, zarządzania rozwojem przestrzennym w obszarach metropolitalnych, strategii zaangażowania w inicjatywy rewitalizacji miast.