• Start
  • Wiadomości
  • Marchewka prosto od rolnika w Pieckach-Migowie i na Oruni Górnej

Ryneczki w Pieckach-Migowie i na Oruni Górnej. Warzywa od rolnika kupisz już dzisiaj

W sobotę, 23 marca, po raz pierwszy w historii dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, rozpocznie działalność kameralny ryneczek, na którym będzie można kupić świeże warzywa i owoce prosto od rolników. Tego dnia rolnicy pojawią się także w Pieckach - Migowie, gdzie lokalny rynek spotkał się z ogromnym zainteresowaniem jesienią ubiegłego roku. Zakupy u nich będzie można robić co sobotę.
13.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilka srzynek drewnianych ustawionych jedna na drugiej, a w nich ułożone warzywa, pory, marchewki i seler
23 marca rozpoczną działalność dwa dzielnicowe ryneczki: w Pieckach - Migowie i na Oruni Górnej - Gdańsku Południu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jesienny pilotaż okazał się sukcesem

Kameralny rynek, który we wrześniu ubiegłego roku zorganizowano po raz pierwszy w dzielnicy Piecki - Migowo, cieszył się ogromnym powodzeniem wśród okolicznych mieszkańców, stąd decyzja Miasta o jego kontynuacji. Władze Gdańska postanowiły jednocześnie uruchomić podobny ryneczek w innej dzielnicy. Wybór padł na Orunię Górną - Gdańsk Południe. To wspólna inicjatywa Miasta oraz Międzynarodowych Targów Gdańskich, która ma umożliwić jak największej liczbie mieszkańców Gdańska kupno świeżych warzyw i owoców oraz wyrobów pochodzących od lokalnych i regionalnych rolników.

Gdzie kupić warzywa i owoce prosto od rolników?

Kramy z produktami pochodzącymi z okolicznych gospodarstw stać będą, podobnie jak w ubiegłym roku, na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Bulońskiej z ul. Rakoczego oraz na parkingu pętli autobusowo-tramwajowej Łostowice Świętokrzyska przy Punkcie Obsługi Klienta ZTM. Działać będą w każdą sobotę, od 23 marca do 29 czerwca i od 31 sierpnia do 28 października w godzinach 9.00 - 13.00. Ryneczkowi Piecki-Migowo towarzyszyć będzie organizowany przez Radę Dzielnicy Piecki - Migowo i cieszący się dużym zainteresowaniem Pchli Targ. 

Zielona metamorfoza we Wrzeszczu

“Od pola do stołu”

- Dzielnicowe ryneczki to nie tylko miejsce, gdzie mieszkańcy mogą wygodnie kupić zdrowe i ekologiczne produkty. Ta inicjatywa jest cenna również dlatego, że aktywizuje i integruje lokalną społeczność - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Z drugiej strony to przykład działań doskonale wpisujących się w strategię Komisji Europejskiej „Od pola do stołu”. Realizując ideę skrócenia łańcucha dostaw żywności, dają one mieszkańcom Gdańska możliwość dokonania zakupów bezpośrednio od rolnika - producenta, co pozwala na otrzymanie towarów świeżych, z gwarancją jakości i autentyczności.
Równolegle do ryneczków, handel produktami rolnymi lub spożywczymi oraz wyrobami rękodzieła wytworzonymi przez rolników i ich domowników, odbywa się na wyznaczonym przez gminę terenie przy ul. Gościnnej w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. W tym miejscu mieszkańcy mogą robić zakupy w piątki i soboty w godzinach 6.00-15.00.

na zdjęciu drewniany jasny kram handlowy, widać stojącego przy nim mężczyznę w czerwonym swetrze
Ryneczek na Pieckach - Migowie cieszył się dużym zainteresowaniem w ubiegłym roku
Fot. Wydział Gospodarki Komunalnej

Po 10 stoisk w każdej dzielnicy

Zarówno w Pieckach - Migowie, jak i na Oruni Górnej - Gdańsku Południu, stanie po 10 kramów. Jeden kram przeznaczony będzie dla jednego rolnika. W przypadku Piecek - Migowa przy stoiskach pojawią się zarówno rolnicy, którzy handlowali w ubiegłym roku, jak i nowe osoby. Pojawi się też rolnik z własnym pojazdem z lodówką, który oferować będzie produkty mleczarskie.

Przy stoiskach handlować będą przede wszystkim lokalni trójmiejscy rolnicy oraz z sąsiednich gmin. Pojawią się też osoby z Grudziądza, zajmujące się uprawą pomidorów.

Miasto nie wyklucza zwiększenia liczby kramów w kolejnych tygodniach. Rolnicy zainteresowani handlem na dzielnicowych ryneczkach w Gdańsku powinni zgłaszać się do Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. 

 Będzie jaśniej w Parku Oliwskim. Ścieżki spacerowe zostaną doświetlone

Dwa miesiące przerwy w handlowaniu

Rolnicy będą handlować co sobotę, do końca czerwca. A następnie w ostatnią sobotę sierpnia i tak do października. 

Kramy nie pojawią się w lipcu, ani w większość sobót sierpniowych. Wynika to z tego, że wakacje to okres urlopowy także dla rolników. Choć jest to dla nich czas największych plonów, to jednocześnie wielu z nich także odpoczywa w tym czasie. Ale to nie jedyny powód kilkutygodniowej przerwy. W okresie wakacyjnym, co roku, wpływa bowiem bardzo dużo wniosków o możliwość sezonowego handlu. Takich tymczasowych punktów handlowych jest wyznaczonych całkiem sporo m.in. w Pieckach - Migowie. To stoiska zlokalizowane często przy dużych sieciach handlowych, gdzie co roku zauważyć można osoby handlujące najczęściej sezonowymi owocami. 

Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki wsparciu partnerów: Portu Czystej Energii, czyli spółki, która wkrótce uruchomi miejską elektrociepłownię z odzyskiem energii z odpadów; Rady Dzielnicy Piecki-Migowo; Lokatorsko-Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Morena” oraz Rady Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe.

Duże targowiska, kameralne ryneczki

W naszym mieście funkcjonują obecnie trzy duże, regularne targowiska, które prowadzone i utrzymywane są przez stowarzyszenia: na Przymorzu Małym, we Wrzeszczu Dolnym oraz na granicy Śródmieścia i Rudników, przy stadionie żużlowym. Cieszą się one od lat dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Kilka razy w tygodniu handel organizowany jest także na rynku w Oliwie.

Od 2022 roku niewielki Zielony Kram organizowany jest w Kokoszkach. Skupia się on przede wszystkim na lokalnych działkowiczach, a także pobliskich rolnikach. 

TV

To przedszkole jest wzorem