PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Wybierać, targować i smakować! Czym kusi oferta tegorocznego jarmarku?

Wybierać, targować i smakować! Czym kusi oferta tegorocznego jarmarku?
Tysiąc stoisk handlowych - wybór, który oferuje Jarmark św. Dominika przyprawić może o zawrót głowy. Podczas tegorocznego jarmarku spróbować będzie można także przysmaków z 14 krajów, od Ukrainy po Indie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Warto zwracać na chorągiewki umocowane przy daszkach stoisk - informują o tym, jakiego rodzaju towary można znaleźć w danym miejscu

Struktura branż reprezentowanych wśród jarmarkowych stoisk nie jest przypadkowa. Z czego wynika taki, a nie inny rozkład (patrz wykres poniżej)?

- Przez wiele lat konsekwentnie pracowaliśmy nad zmianą struktury handlowej jarmarku, tak aby coraz więcej było staroci, wyrobów artystycznych i rękodzieła - tłumaczy Joanna Czauderna-Szreter, dyrektor programowa Jarmarku św. Dominika. - W tym roku jest to już 90 proc. całej oferty. Obserwujemy też trendy i zainteresowania kupujących, stąd parę lat temu wprowadziliśmy strefę przysmaków regionalnych. I to był strzał w dziesiątkę!


Do przysmaków regionalnych jeszcze wrócimy. Jeśli zaś chodzi o zakupy bardziej “dla duszy” niż ciała, w tym roku szczególnie dużo będzie w ofercie jarmarku designerskiej, niepowtarzalnej biżuterii. Na przykład z czarnego dębu, zwanego polskim hebanem, albo ze szlifowanych w nowoczesne kształty kawałków starej porcelany (kultowego Włocławka czy zabytkowego Rosenthala). Być może niektórych urzekną ręcznie robione, spełniające życzenia, tradycyjne słowiańskie lalki tzw. „motanki” czy wykonane lokalnie, z pieczołowicie dobranych materiałów tobołki, mieszki, sakiewki i “gnieciołki”.


A może nową lampę? Na stoiskach jarmarku każdy znajdzie coś niebanalnego dla siebie

Turyści podczas jarmarku mogą kupić oryginalne pamiątki z Gdańska

Osobnym światem na jarmarku jest strefa kolekcjonerów. Tu znaleźć można rzeczy z przeszłością, rzadkie, jedyne w swoim rodzaju, bywa że zadziwiające.

Warto przypomnieć jeden z tradycyjnych uroków jarmarku - z kupcami można się targować. Cenna będzie również możliwość bezpośredniej rozmowy z artystami, producentami żywności czy antykwariuszami, którzy sprzedawać będą swoje towary podczas trwającej ponad trzy tygodnie imprezy.


Starocie na Jarmarku św. Dominika - tu naprawdę można spodziewać się wszystkiego...

W tym roku jarmark obejmie swoim zasięgiem aż 19 ulic (patrz - mapka poniżej). Stoiska artystyczne i rzemieślnicze tradycyjnie lokowane przy remontowanej obecnie ul. Św. Ducha, zostały przeniesione na ul. Straganiarską, Groblę III, Groblę IV i na Rybackie Pobrzeże. Na Targu Rybnym będą z kolei stoiska kolekcjonerów. Swój debiut na jarmarku będzie miała ul. Stągiewna, stoją tu kramy artystyczne i z produktami regionalnymi.

KLIKNIJ W MAPĘ, ABY POWIĘKSZYĆ


À propos produktów regionalnych, znaleźć będzie można wśród nich wiele przysmaków. Wystawcy z 14 krajów świata przywiozą m.in: wędliny, sery, wypieki, przetwory, nalewki, przyprawy, miody, suszone egzotyczne owoce, tureckie bakławy (również w wersji wegańskiej) czy oryginalne alzackie tarty z chrupiącym ciastem oprószonym różnymi dodatkami. Będzie pysznie!


Przysmaki z różnych stron świata - na nie również możesz liczyć podczas Jarmarku św. Dominika

Podczas jarmarku odbędą się także imprezy towarzyszące, które będą dodatkową okazją do spróbowania różnorodnych przysmaków.

Święto Chleba na Jarmarku św. Dominika, jak widać nie tylko chleba...

  •  3 sierpnia (czwartek) na Targu Węglowym w godz. 14.00-21.00 odbędzie się impreza pod hasłem “Unikaty z Kociewia”. Jej celem jest prezentacja walorów turystyczno-kulturowych tego regionu. Na stoiskach kupić będzie można kociewskie przysmaki i rękodzieło artystyczne. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.
  • A teraz coś dla zdeklarowanych mięsożerców: 6 sierpnia (niedziela) odbędzie się kulinarna impreza “Uczta Neptuna” (Długi Targ, w godz. 10.00-20.00). W tym roku potrawy będą przygotowywane z mięsa wołowego i wieprzowego. Będzie można spróbować np. byka pieczonego na rożnie i zaczerpnąć z kociołka obfitości, a także skorzystać z porad kucharzy i dietetyków. Więcej na ten temat.

Przysmaki regionalne w ofercie Jarmarku św. Dominika

  • W kolejną niedzielę, 13 sierpnia o godz. 13.30 Związek Ormiański w Gdańsku zaprasza na otwarcie swojej siedziby przy ul. Mariackiej 34/36. W programie oprócz punktów przybliżających gdańszczanom tradycje wciąż kultywowane przez ormiańską mniejszość mieszkającą w naszym mieście, będzie także degustacja ormiańskich potraw. Więcej na ten temat

APLIKACJA WARTA ŚCIĄGNIĘCIA

Poruszanie się po stoiskach Jarmarku św. Dominika z pewnością ułatwi specjalna aplikacja na smartfony. Dzięki niej można wyszukiwać stoiska pod względem wybranej branży, a także konkretnego wystawcy, do którego chcielibyśmy dotrzeć. Polecamy!