• Start
  • Wiadomości
  • Nominacje dla gdańskich twórców w plebiscytach MocArty 2023 oraz O!Lśnienia 2024

Gdańscy artyści i wydarzenia kulturalne nominowani w ogólnopolskich plebiscytach. Zagłosuj!

Spośród setek nadesłanych przez słuchaczy propozycji w kategorii „Wydarzenie Roku” redakcja RMF Classic wybrała m.in. docenioną przez publiczność wystawę „Fangor. Poza obraz”. Nominowani są też Mirosław Baka, Hania Rani i L.U.C. Głosowanie w plebiscycie MocArty 2023 potrwa do 25 lutego. Na O!Lśnienia Onetu liczyć mogą Dobrawa Czocher, L.U.C., Katarzyna Warzecha oraz Martyna Byczkowska. Głosowanie trwa do 1 marca.
13.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-03-11-Fangor-052_949x633 (1).JPG
Wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku pt. “Fangor. Poza obraz” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdańscy twórcy na liście Bestsellerów i Odkryć Empiku 2023

MocArty - plebiscyt, w którym wybierają słuchacze radia RMF Classic

Gorący okres podsumowań w kulturze trwa. Jeszcze nie znamy nazwisk zwycięzców w konkursie Bestsellery Empiku 2023 (dowiemy się tego dziś wieczorem, 13 lutego 2024 r. podczas uroczystej Gali, którą możemy śledzić na antenie TVN od godz. 20.15 i w streamingu na kanale Empik na YouTube oraz na Facebooku od godz. 19.15), a już rozpoczęły się zmagania o kolejne nagrody, m.in. o MocArty. To ważne wyróżnienie radiowa publiczność przyznaje twórcom kultury i sztuki od 2010 r. MocArtami obdarowani zostali m.in. Leszek Możdżer, Olga Tokarczuk i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Na czym polegają zasady konkursu? Głosowaniu poddawane są najważniejsze osoby, wydarzenia, projekty, inicjatywy, które odniosły sukces w swojej dziedzinie, uzyskały dobre recenzje widzów lub uczestników, a także konkretne produkty - związane są ze światem kultury, nauki lub designu - które w szczególnie pozytywny sposób zaistniały w przestrzeni publicznej.

 Kandydaci do nagród publiczność wybiera w czterech kategoriach:

  • Człowiek Roku
  • Wydarzenie Roku,
  • Muzyka Filmowa Roku oraz
  • MocNa Rzecz.

Spośród wszystkich nadesłanych przez słuchaczy nominacji, redakcja ogłasza zgłaszane najczęściej i rozpoczyna się głosowanie - również wśród słuchaczy. Przebieg plebiscytu jest cały czas relacjonowany na antenie.

Głosowanie na nagrody radia RMF Classic MocArty za rok 2023 potrwa do 25 lutego 2024 r.

Obrazy Olgi Boznańskiej po raz pierwszy w Gdańsku. Wystawa do oglądania do 16 maja

komiwojazera-024_948x633
Mirosław Baka w spektaklu "Śmierć komiwojażera" w reż. Radka Stępnia w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Artyści związani z Gdańskiem i Trójmiastem na liście nominowanych w plebiscycie MocArty 2023

Kategoria Człowiek Roku 2023

Mirosław Baka – za przypomnienie nam, na czym polega dojrzałe i wartościowe aktorstwo. Aktor ma na swoim koncie wiele znakomitych ról, jednak rola Boryny w święcącym sukces frekwencyjny filmie „Chłopi”, została niezwykle doceniona przez widzów. Zmierzenie się z postacią - naznaczoną charyzmą Władysława Hańczy - było dla aktora wyzwaniem, ale także osobistym przeżyciem, co przyznawał w wywiadach. Jednocześnie wielu słuchaczy podkreśla skromność aktora prezentowaną właśnie w rozmowach na temat tej znakomitej produkcji. Dla Mirosława Baki miniony rok to także ważna rola teatralna w spektaklu „Edukując Ritę” w Teatrze 6. piętro. Rola, za którą zbiera znakomite recenzje.

Pozostałe nominacje:

  • Agnieszka Holland 
  • Jakub Józef Orliński 
  • Teresa i Andrzej Starmachowie 

Kategoria Wydarzenie Roku 2023

Sukces wystawy Fangor (Muzeum Narodowe w Gdańsku, oddział Sztuki Współczesnej w Pałacu Opatów)

Wystawa prac jednego z najwybitniejszych twórców współczesnych Wojciecha Fangora była najobszernieszch opracowaniem twórczości artysty. Znajdowało się na niej 120 obrazów, 100 rzadko eksponowanych rysunków, a także plakaty i rzeźby. Dzięki ekspozycji można było poznać również samego autora - znajdowały się na niej zdjęcia rodzinne, zapisy rozmów, a także fragmenty z nieopublikowanej autobiografii. wystawa była dostępna dla zwiedzających tylko 5 miesięcy, a pobiła wszystkie rekordy. Odwiedziło ją ponad 50 tysięcy osób.

“Fangor. Poza obraz”. O fenomenie artysty opowiada kurator Wojciech Zmorzyński

Międzynarodowa kariera Hani Rani – 2023 był wyjątkowym rokiem dla polskiej artystki Hani Rani. W październiku wydała swój trzeci solowy album p.t. „Ghosts”. Z tej okazji wizerunek pianistki i kompozytorki pojawił się na słynnym bilbordzie na Times Square. Kompozytorka odbyła najbardziej znaczącą w swojej karierze trasę koncertową – obejmującą Europę, Stany Zjednoczone i Kanadę. Pierwszy raz od kilku lat koncertowała też w Polsce. Zagrała również koncert w ramach prestiżowej serii Tiny Desk Concerts organizowanej przez National Public Radio (mini-koncerty w kameralnym pokoju redakcyjnym organizowane od 2008). Występ ten jest ogromnym sukcesem, ponieważ w tej serii przed artystką pojawiła się tylko jedna grupa muzyczna z Polski.

  • Premiera spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuje”
  • Serial “1670” - (tu należy podkreślić rolę Martyna Byczkowskiej, młodej aktorki z pochodzącej z Trójmiasta)
  • Rekordowy rok na Zamku Królewskim w Warszawie

Gdańsko-pomorskie akcenty w „Chłopach” - polskim kandydacie do Oscara

Kategoria Muzyka Filmowa roku 2023

CHŁOPI – L.U.C. & Rebel Babel Orchestr (wyd. Agora)

Jeśli za muzykę do ekranizacji wielkiej powieści Reymonta bierze się artysta, który działał na scenie hip-hopowej, jazzowej i klasycznej – to od razu wiadomo, że będzie kolorowo jak na łowickiej spódnicy. Łukasz Rostkowski wykorzystał swoje muzyczne doświadczenia, zainspirował się szeroko pojętym folklorem słowiańskim i zaangażował takie gwiazdy jak Kayah czy zespół Kwiat Jabłoni. Efekt? Muzyka do filmu „ Chłopi” wbiła się na bezprecedensowy w tym gatunku poziom popularności - ma już status Złotej Płyty i serię koncertowych wykonań! Nas porwały tematy do scen tanecznych i utwory takie jak „Jesień-Tańcuj”.

  • “Czas krwawego księżyca” 
  • “Oppenheimer” 
  • “Spider-Man: Poprzez Multiversum”  
  • “Znachor”.
r00024470
To był wspaniały rok dla Hanny Raniszewskiej (Hania Rani). W październiku artystka wydała swój trzeci solowy album p.t. „Ghosts”, odbyła też trasę koncertową obejmującą Europę, Stany Zjednoczone i Kanadę
fot. Anna Rezulak/KFP

O!Lśnienia - artyści związani z Gdańskiem i Trójmiastem na liście nominowanych

O!Lśnienia to nagrody kulturalne portalu internetowego Onet i Miasta Krakowa. Zostaną w tym roku przyznane po raz ósmy. Zwycięzców wybierają tym razem internauci, a głosowanie na stronie www.olsnienia.onet.pl potrwa do północy 1 marca, a laureatów poznamy 8 marca, podczas uroczystości wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Wydarzenie będzie transmitowane w Onecie oraz w TVP Kultura.

Głosowanie odbywa się w siedmiu kategoriach: Film, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka popularna, Muzyka klasyczna, Opera i jazz, Teatr oraz Serial.

- Interesują nas artyści i artystki wykraczający poza ustalone schematy, szukający nowego języka w sztuce, wywołujący rezonans społeczny. Nie liczy się wiek, płeć, najważniejsza jest wartość artystyczna dzieła - deklaruje na stronie Onet Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska.

W tym plebiscycie gdańszczanie również zostali zauważeni przez odbiorców sztuki.

"Zielona granica" w Wenecji. Gdańszczanka na czerwonym dywanie, razem z Agnieszką Holland

W kategorii FILM nominowano Agnieszkę Holland i cały zespół twórców za film "Zielona granica" - “za wstrząsający społeczny manifest ujawniający dramatyczną cenę politycznej kampanii strachu”. Współreżyserkami filmu były Kamila Tarabura i gdańszczanka Katarzyna Warzecha.

Ten sam tandem reżyserek (Kamila Tarabura i Katarzyna Warzecha) oraz scenarzystka Nina Lewandowska otrzymał też nominację w kategorii SERIAL - za "Absolutnych debiutantów". Doceniono “świeżość, nieszablonowość i aktorskie odkrycia w historii o niepoprawnych marzycielach”. A Martyna Byczkowska (główna postać kobieca w “Absolutnych debiutantach”) otrzymała nominację w tej kategorii za rolę w serialu “1670”.

Związana również z Gdańskiem (jako absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku) oraz regionem (pochodzi z Tczewa) jest Dobrawa Czocher. Artystkę nominowano w kategorii MUZYKA KLASYCZNA, OPERA i JAZZ za debiutancki album "Dreamscapes". Nominujący podziwiali “cudowny album polskiej wiolonczelistki i kompozytorki wypełniony autorskimi kompozycjami na wiolonczelę, inspirowanymi muzyką od Brahmsa, przez Philipa Glassa, po GoGo Penguin”.

Kto kojarzy nazwisko Czocher z pianistką Hanią Rani jest na dobrym tropie - obie muzyczki nagrały m.in. w 2015 r. album “Biała flaga”.

W tej samej kategorii nominację otrzymał L.U.C. i Rebel Babel Film Orchestra za album "Chłopi". Uzasadnienie: “Za muzykę do filmu "Chłopi", współtworzącą dramaturgię opowieści, zanurzoną w tradycji i jednocześnie nowoczesną w brzmieniu.”

Trzymamy kciuki!

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku