• Start
  • Wiadomości
  • Fryderyki 2024 i kilkanaście nominacji dla gdańskich twórców

Fryderyki 2024 i kilkanaście nominacji dla gdańskich twórców

Hania Rani (z pięcioma nominacjami), L.U.C, czyli Łukasz Rostkowski (trzy nominacje), Tomasz Chyła (dwie), Irka Zapolska, Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, Alina Ratkowska i zespół Laboratorium Pieśni - oto artyści związani z Gdańskiem, którzy mają szansę na "Fryderyki". To najbardziej prestiżowe, bo przyznawane od 30 lat przez środowisko muzyczne, nagrody za wybitne osiągnięcia na rodzimym rynku fonograficznym. Zwycięzców poznamy 22 marca 2024 r.
01.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młoda kobieta w białym tiszercie gra na instrumencie, ma schyloną głowę i rozsypane długie włosy nad klawiaturą fortepianu.
Hania Rani (ur. 1990 w Gdańsku) - pianistka, kompozytorka i wokalistka jest laureatką Paszportu „Polityki” 2023 w kategorii „muzyka popularna" i wielu innych prestiżowych nagród. W październiku 2023 r. artystka wydała swój trzeci solowy album pt, „Ghosts”, odbyła też trasę koncertową obejmującą Europę, Stany Zjednoczone i Kanadę
fot. Anna Rezulak/KFP

Gdańscy artyści i wydarzenia kulturalne nominowani w ogólnopolskich plebiscytach. Zagłosuj!

Nagroda Fryderyki obejmuje bardzo szerokie spektrum gatunków muzycznych, od muzyki rozrywkowej po muzykę klasyczną i jazz, a nagrania zgłaszają artyści, managerowie bądź wydawcy. W rywalizacji tegorocznej startowały dzieła, które ukazały się na rynku od 1 grudnia 2022 do 30 listopada 2023.

Kto przyznaje FRYDERYKI?

Zasada wyłaniania laureatów jest podobna, jak w przypadku wręczania Oscarów, bo jury stanowi grono składające się już z ponad 2000 muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Dlaczego aż tylu? Ponieważ każdego roku Akademia, którą powołał Związek Producentów Audio-Video, powiększa się o artystów nominowanych w kolejnych edycjach FRYDERYKÓW.

Członkowie Akademii nominują i nagradzają twórców w drodze tajnego, dwuetapowego głosowania internetowego.

A skąd nazwa FRYDERYK?

Organizatorzy FRYDERYKÓW pragnęli, aby nagroda miała imię. Fryderyk okazał się najbardziej trafny, bo kojarzył się z najsłynniejszym polskim kompozytorem.

Rywalizacja o tytuły 

O nagrody w tym roku ubiega się ponad 100 artystów. Tytułów będzie sporo, bo artyści i twórcy zaledwie jednego stylu - muzyki rozrywkowej mają szanse na nominacje w aż 24 kategoriach. Poznamy niedługo m.in. Artystkę, Artystę, Zespół roku, Debiut, Utwór, Teledysk, Album Roku. Ten ostatni przyznawany jest w kilku gatunkach muzycznych, m.in. indie pop, metal, alternatywa, elektronika, blues, muzyka korzeni, hip hop czy muzyka filmowa. Nagradzane są też inne osiągnięcia w muzyce jazzowej i klasycznej.   

Kto ma najwięcej szans na nagrodę?

Zapewne ten artysta, który otrzymał najwięcej nominacji, a jest nim Vito Bambino, który zebrał aż osiem. Po pięć nominacji mają Lech Janerka, Mrozu, Sanah, Daria Zawiałow oraz - co nas cieszy szczególnie - gdańszczanka Hania Rani.

Cztery osoby elegancko ubrane pozują i uśmiechają się do zdjęcia.
Łukasz L.U.C. Rostkowski i twórcy filmu "Chłopi" pozują podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, we wrześniu 2023 r., reżyserzy DK Welchman i Hugh Welchman oraz Anita Skwara
Fot. Anna Bobrowska / KFP

Gdańszczanie, na podium!

Wśród muzyków i grup muzycznych nominowanych do nagród jest wielu artystów związanych z Gdańskiem. Oto oni:

Hania Rani - zdobyła w tym rozdaniu Fryderyków aż pięć nominacji, w tym jedną z najważniejszych - do tytułu "Artystki Roku". Raniszewska ma już kilka Fryderyków na koncie, rok temu odebrała nagrodę za album “Ven.ice - Infinitely Avantgarde". W tym roku zbiera laury za aż dwie produkcje: “Ghosts” (muzyka alternatywn) oraz "On Giacometti" (muzyka filmowa/teatralna/ilustracyjna). Ma też nominacje do tytułów jako Producentka roku i Autorka roku. Gratulacje!

Dodajmy, że artystka ma za sobą bardzo udany rok. „Ghosts” wydany w październiku, jest jej trzecim albumem solowym. Przy tej okazji wizerunek pianistki i kompozytorki pojawił się na słynnym bilbordzie na Times Square. W wielomiesięcznej trasie koncertowej odwiedziła Europę, Stany Zjednoczone i Kanadę, pierwszy raz od kilku lat koncertowała też w kraju. Jako druga artystka z Polski wzięła też udział w Tiny Desk Concerts. To prestiżowa seria mini-koncertów organizowanych przez National Public Radio Waszyngtonie, w kameralnym pokoju redakcyjnym gospodarza All Songs Considered - Boba Boilena.

L.U.C, czyli Łukasz Rostkowski wraz Rebel Babel Film Orchestra - raper i producent muzyczny walczył o Oscara za kompozycje do filmu “Chłopi” - nie udało się, ale teraz trzymamy kciuki za jego aż trzy możliwe Fryderyki. Może je zdobyć w kat.: Producent roku, Album roku muzyka filmowa/teatralna/ilustracyjna oraz Utwór roku. Ostatni nominacja dotyczy utworu z filmu pt. Jesień-Tańcuj, w wykonaniu L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra ft. Kayah, Dagadana, Laboratorium Pieśni i Tęgie Chłopy.

Nie zapominajmy, że muzyka Łukasza Rostkowskiego i Hani Rani zachwyciły też w innych ważnych plebiscytach - w MocArtach oraz w O!Lśnieniach Onetu. Czy otrzymają nagrody dowiemy się niebawem - wyniki plebiscytu MocArty (przyznają je słuchacze radia RMF Classic) zostaną opublikowane na www.rmfclassic.pl dnia 13 marca 2024 roku, a głosowanie na O!Lśnienia jeszcze trwa - do 1 marca.

Mężczyzna trzyma w ręku skrzypce i gra na nich, prawdopodobnie podczas koncertu. Na głowie ma czapkę z dzianiny. Jest skupiony ale uśmiechnięty.
Na zdjęciu skrzypek jazzowy Tomasz Chyła. Cały skład Tomasz Chyła Quintet stanowią muzycy związani z aMuz: Tomasz Chyła (skrzypce), Emil Miszk (trąbka), Krzysztof Hadrych (gitara), Konrad Żołnierek (kontrabas, gitara basowa) i Sławek Koryzno (perkusja)
fot. Anna Rezulak/KFP

Tomasz Chyła - czyli gdański jazz. Skrzypek nominowany w kategorii Artysta Roku-Jazz, może liczyć też na nagrodę w kategorii "Album roku - jazz" za płytę "Music We Like To Dance To”. Piąty krążek, który nagrał z zespołem Tomasz Chyła Quintet ukazał się nakładem Alpaka Records, niezależnego wydawnictwa związanego z trójmiejską sceną muzyczną. W rozmowie z jazzpress.pl Chyła mówił o płycie, że jest to „zaproszenie do wspólnego tańca, bez zbędnego teoretyzowania i skomplikowanych rozważań”. „Ten album to muzyczna szczerość, dzięki której słuchacz znajdzie to, czego potrzebuje w danym momencie. Prog-rockowe riffy przełamywane melodyjnymi frazami przypominają odbiorcy o funkcjonalności muzyki, która służy nam od wieków. Słuchając utworów z płyty, poczujesz się jak na dobrej imprezie, gdzie muzyka zelektryzuje całe ciało, a ty sam nie wiesz, w którym momencie zaczynasz tańczyć”.

Wg Jazz Forum: Jazz Jantar najlepszym festiwalem, Leszek Możdżer - Muzykiem Roku

Irka Zapolska, absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku i laureatka m.in. Grand Prix Ladies' Jazz Festival Gdynia 2019, świetna improwizatorka, która aktywnie działa na trójmiejskiej scenie muzycznej, założyła i prowadzi Irka Zapolska Quartet (wraz z Dominik Kisiel, Filip Arasimowicz i Maksymilian Kreft). Zespół zadebiutował albumem "Perception of Preception", który od razu został zauważony i “zgarnął” nominację w kategorii "Fonograficzny debiut roku - jazz".

Prof. Jan Łukaszewski odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Starszy mężczyzna, siwe włosy, w garniturze, stoi na scenie, trzyma w ręku mikrofon, przemawia.
Prof. Jan Łukaszewski, dyrygent i twórca festiwalu Mozartiana, uznawany jest za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis Jan Łukaszewski prowadzi od 1983 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego - to nasz znak jakości i instytucja kultury Miasta Gdańska, a jego dyrektor otrzymał już Złotego Fryderyki w 2021 roku za całokształt osiągnięć artystycznych. W tym roku zespół zdobył nominację w kat. Album roku - muzyka chóralna za płytę "Górecki Church songs". Są na niej zapisane Pieśni Kościelne Henryka Mikołaja Góreckiego na chór a capella, wykonane przez gdańskich muzyków w języku łacińskim. Nikt tego dotąd nie dokonał. Gdańscy artyści zmierzyli się już w podobny sposób z materiałem Krzysztofa Pendereckiego - Jan Łukaszewski jako pierwszy dyrygent dokonał nagrania kompletu utworów kompozytora na chór a cappella, za które w 2010 i w 2014 roku otrzymał nagrodę Orphee D’or przyznaną przez Academie du Disque Lyrique.

Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, odebrał Złotego Fryderyka

Alina Ratkowska - wybitna klawesynistka, wielokrotnie nagradzana za granicą w Polsce (m.in. "Fryderyk" 2020, "Splendor Gedanensis" za rok 2019, “Sztorm Roku” 2013 i 2009), profesor i dyrektor Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku, zdobyła nominację w kategorii "Album roku - muzyka współczesna" za "Le Clavecin moderne plus saxophone". Na podwójnym albumie znalazła się m.in. premierowa rejestracja kompozycji Leszka Możdżera pt. "Improvigoria" napisanej dla duetu Alina Ratkowska (klawesyn) i Paweł Gusnar (saksofon).

Gdańscy twórcy na liście Bestsellerów i Odkryć Empiku 2023

Laboratorium Pieśni - tę grupę wokalną założyły w Gdańsku w 2013 roku Alina Jurczyszyn i Kamila Bigus. Artystki wykonują muzykę ludową z różnych regionów świata, techniką polifonii i a cappella, używaja różnych instrumentów etnicznych.  Ich album „Hé oyáte” został nominowany w kat. Album roku - muzyka korzeni.

Warto też zwrócić uwagę, że Kasia Lins - nominowana w kat. Artystka roku i Album roku Indie Pop za „Omen” (wyd. Universal Music Polska) oraz Teledysk roku (za „Po trupach do ciebie”) pochodzi wprawdzie z Poznania, ale studiowała wokalistykę na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. 

Z gdańską uczelnią związani są też muzycy nominowani w kat. Album roku elektronika za album „AtomoGenus”: altowiolista Krzysztof Maria Komendarek-Tymendorf jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.


Fryderyki 2024 - kiedy wyniki?

Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, podczas której wręczone zostaną statuetki Fryderyków 2024, odbędzie się 22 marca 2024 r. w PreZero Arena Gliwice. Bilety na to wydarzenie są dostępne na stronie kulturairozrywka.pl.

Zobacz pełną listę nominowanych na oficjalnej Fryderyki 2024

.

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy