PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Świetna wiadomość! Bezpośredni autobus połączy szpital i GUMed z dworcami Gdańsk Główny i Wrzeszcz

Świetna wiadomość! Bezpośredni autobus połączy szpital i GUMed z dworcami Gdańsk Główny i Wrzeszcz
Już wkrótce będzie można dojechać autobusem z dworców PKP we Wrzeszczu i Gdańsku wprost “pod drzwi” Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i uczelnianego szpitala. Przystosowana pod tym kątem trasa autobusu niesie za sobą wiele zmian, a przede wszystkim - udogodnień dla tych, którzy nie przyjeżdżają tu samochodem.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Autobus linii 115 startuje spod dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz

Zmieniona zostanie trasa autobusu linii 115, który zamiast jak dotąd kursować spod dworca PKP Wrzeszcz przez ul. Do Studzienki i Sobieskiego w kierunku Suchanina, pojedzie Traktem Konnym, z którego skręci w ul. Skłodowskiej - Curie, a następnie przez ul. Smoluchowskiego i Jarową wróci na swoją dotychczasową trasę (ul. Schumanna - Beethovena, Powstańców Warszawskich...) w kierunku Dworca Głównego w Gdańsku. Z przeciwnego kierunku na zmienionym odcinku pojedzie fragmentem Cygańskiej Góry, skręci w ul. Smoluchowskiego, skąd dotrze do al. Zwycięstwa i wróci na pętle pod dworcem we Wrzeszczu.

Pod same drzwi

Częstotliwość kursowania linii nie ulegnie zmianie (jeździ średnio dwa - trzy razy na godzinę) i - tak jak dotąd autobus będzie dostępny tylko w dni powszednie.

- Wybraliśmy linię 115 po pierwsze po to by pasażerowie, którzy przyjeżdżają pociągami SKM i PKM do Wrzeszcza, mogli wsiąść w autobus i dojechać bezpośrednio pod Uniwersyteckie Centrum Kliniczne - tłumaczy Sebastian Zomkowski, z-ca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku ds. przewozów. - Po drugie: z myślą zwłaszcza o seniorach i osobach niepełnosprawnych - uzyskamy dodatkowe bezpośrednie połączenie z Gdańska Głównego. Przejazd autobusem będzie trwał ciut dłużej niż tramwajem, ale dowiezie pasażerów “pod same drzwi” szpitala czy przychodni.

Warto dodać, że utrzymana zostanie linia autobusowa 283 (trasa od przystanku SKM Politechnika do Niedźwiednika), której pojazdy również przejeżdżają obok budynków UCK/GUMed.

W opinii ZTM na zmianie nie ucierpią pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej na odcinku Sobieskiego - Do Studzienki (mają do dyspozycji pojazdy linii: 164, 168, 199, 283 oraz 315 w piątkowe wieczory i weekendy).

Możliwość dojazdu “pod drzwi” placówek medycznych uzyskają także osoby, które docierają w okolice GUMed tramwajem. Autobusy 115 i 283 będą zatrzymywać się po obu stronach skrzyżowania al. Zwycięstwa/ul. Traugutta, na wysokości przystanku tramwajowego, dając możliwość wygodnej przesiadki.

Fragment strefy płatnego parkowania na Aniołkach - ul. Tuwima

Pierwszy autobus w głębi Aniołków

- Zmieniając trasę linii 115 wychodzimy naprzeciw wnioskom Rady Dzielnicy Aniołki i pacjentów szpitala - mówi Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej - Z jednej strony wprowadziliśmy strefę płatnego parkowania w tej okolicy, co pozwoliło wymusić rotacyjność i zapewnić lepszą dostępność miejsc dla kierowców, a z drugiej strony - i przede wszystkim - chcemy zachęcać do korzystania z komunikacji publicznej.

- Jako rada dzielnicy zabiegaliśmy o takie połączenie, cieszę się, że komunikacja miejska wejdzie teraz w głąb Aniołków, bardzo nam tego brakowało - podkreśla Anna Golędzinowska, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Aniołki.

Adresatami nowego połączenia mają być oczywiście także studenci i pracownicy GUMed i uniwersyteckiego szpitala.

- Dotychczasowa komunikacja w obrębie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego rzeczywiście nie była optymalnym rozwiązaniem. Odczuwali to wszyscy: pracownicy, studenci, a przede wszystkim pacjenci naszego szpitala - komentuje prof. Jacek Bigda, prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia GUMed. - Cieszy nas proponowana zmiana i liczymy, że przyniesie realną poprawę

Rondo Michalaka na skrzyżowaniu ulic Skłodowskiej-Curie i Dębinki w Gdańsku - łuk skrętu trzeba przystosować dla pełnowymiarowego autobusu

Aby do wiosny

Kiedy 115 zacznie jeździć na zmienionej trasie? Najwcześniej w marcu 2017 r. - wszystko zależy od pogody, potrzebne są bowiem korekty w infrastrukturze drogowej, tak aby pełnowymiarowy autobus mógł bezpiecznie skręcać na wąskich ulicach. Zarząd Dróg i Zieleni musi m.in. skorygować łuk na skrzyżowaniu ulic Dębinki - Curie Skłodowskiej (przy placu Michalaka) oraz na skręcie z ul. Smoluchowskiego w Jarową.

Jak zapewnia Tomasz Wawrzonek, kierownik Działu Inżynierii Ruchu ZDiZ, projekty zmian są już zatwierdzone i gdy tylko aura będzie mniej zimowa, rozpoczną się prace.

- Kiedy ZDiZ zakończy przebudowy, wystarczą nam dwa tygodnie żeby puścić autobus 115 po nowej trasie - obiecuje Sebastian Zomkowski.
 

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU W ZWIĄZKU ZE ZMIANĄ TRASY LINII AUTOBUSOWEJ 115
  • ul. Smoluchowskiego na odcinku od Cygańskiej Góry do ul. Jarowej będzie jednokierunkowa (w relacji Cygańska Góra - Jarowa)
  • tak samo - ul. Jarowa na odcinku od ul. Smoluchowskiego do Krętej (w relacji Smoluchowskiego - Kręta). Zostanie tu również wytyczony pas rowerowy


ul. Jarowa - już wkrótce jednokierunkowa i z pasem dla rowerów