Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Joschka Fischer w Gdańsku: "Brak wojen i wzajemna pomoc - to dziś oznacza solidarność europejska"

VII Europejski Kongres Finansowy w tym roku przebiega pod hasłem "Kapitał, Podatki i Międzynarodowa Solidarność w XXI w.". Odbywa się w sopockim Hotelu Sheraton. Jednak na jeden wieczór jego uczestnicy przenieśli się do Gdańska, żeby w Europejskim Centrum Solidarności wziąć udział w debacie poświęconej właśnie temu, co dzisiaj oznacza europejska solidarność.

A
A

Joschka Fischer, były minister spraw zagranicznych Niemiec
Joschka Fischer, były minister spraw zagranicznych Niemiec
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Organizatorzy i pomysłodawcy VII Europejskiego Kongresu Finansowego zaproponowali dyskusje, podczas których poszukiwane są odpowiedzi na najważniejsze dla naszego kontynentu pytania:

  • W jaki sposób międzynarodowe i krajowe rynki finansowe oraz narzędzia będące w gestii banków centralnych mogą wesprzeć długofalowy, zrównoważony rozwój krajów Unii?
  • Czy jesteśmy w stanie utrzymać transatlantycką solidarność?
  • Czy Brexit doprowadzi do ograniczenia współpracy pomiędzy Wielką Brytanią i UE?
  • Jak równocześnie uwzględnić bieżące problemy ekonomiczne i społeczne zjednoczonej Europy?

Uczestnicy panelu dyskusyjnego zanim podjęli debatę najpierw zwiedzili wystawę stałą w ECS.

Czym jest solidarność europejska dziś? - o to zapytaliśmy byłego szefa niemieckiej dyplomacji Joschkę Fischera i byłego polskiego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego


W debacie w ECS wzięli udział: Jan Krzysztof Bielecki - były premier RP, Elmar Brok - poseł do Parlamentu Europejskiego, Joschka Fischer - były wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Niemiec, Janusz Lewandowski - poseł do Parlamentu Europejskiego, Ana Palacio - była minister spraw zagranicznych Hiszpanii oraz Lucrezia Reichlin - włoska ekonomistka, profesor London Business School.


Zobacz galerię zdjęć

Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
***