Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Brytyjskie i gdańskie - 6 tysięcy chorągiewek rozda Miasto na powitanie Kate i Williama

3000 chorągiewek brytyjskich i 3000 gdańskich przygotowało Miasto dla gdańszczan i turystów, którzy we wtorek, 18 lipca, będą chcieli przywitać w Gdańsku parę książęcą Kate i Williama. Wolontariusze rozdadzą wszystkie za darmo. Gdzie i kiedy?

A
A

Magdalena Skorupka-Kaczmarek prezentuje na ul. Mariackiej chorągiewki przygotowane na wizytę książęcej pary
Magdalena Skorupka-Kaczmarek prezentuje na ul. Mariackiej chorągiewki przygotowane na wizytę książęcej pary
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Chorągiewki wydrukowano na lśniącym, kredowym papierze - w jednym rozmiarze: 15 na 20 cm. Są przyklejone do białych plastikowych patyczków o długości 38 cm.

- Zapewne będą wspaniałą pamiątką - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prezydenta Gdańska. - Wolontariusze rozdadzą je bezpośrednio przed przyjazdem brytyjskiej pary książęcej do każdego z trzech miejsc w naszym mieście, które znalazły się w programie wizyty: przed Dworem Artusa, przed Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Większość jednak pod Dworem Artusa, gdzie zaczyna się gdańska część wizyty.

Przypomnijmy, że książę William z księżną Kate wizytę na Pomorzu rozpoczną w obozie Stutthof, skąd około godziny 14.30 powinni dojechać do Gdańska.

Goście zostaną przywitani w Dworze Artusa przez gospodarza Miasta, prezydenta Pawła Adamowicza. W holu głównym na brytyjską parę książęcą będzie oczekiwał także prezent: unikatowa bursztynowa biżuteria jak na Gdańsk - jako Światową Stolicę Bursztynu - przystało.


CZYTAJ TAKŻE: Naszyjnik i spinki z bursztynu. Gdański prezent dla księżnej Kate i księcia Williama


Para Książęca wraz z prezydentem Adamowiczem po około 20 minutach od przyjazdu do Dworu Artusa wyjdzie na jego przedproża i będzie to moment, kiedy przy akompaniamencie Capelli Gedanensis zgromadzeni gdańszczanie i turyści będą mogli przywitać się z Katarzyną i Wiliamem.   

Teren przed Dworem Artusa, wokół Fontanny Neptuna będzie miejscem spaceru pary książęcej, która będzie mogła w jego trakcie obejrzeć m.in. warsztat do obróbki bursztynu, który jest kopią średniowiecznego warsztatu;  a także skosztować tradycyjnych polskich pierogów i likieru Goldwasser. Atrakcją będzie też występ szczudlarzy, którzy będą prezentowali alegorie ze Złotej Bramy tj. Sprawiedliwość, Sławę, Fortunę, Zgodę, Roztropność, Neptuna i Hermesa.  

Książęca para spotka się także z kilkuosobową grupą brytyjskich żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce. Spacer wokół Fontanny Neptuna i Dworu Artusa potrwa około pół godziny i stamtąd Katarzyna i William udadzą się do Teatru Szekspirowskiego, a potem do Europejskiego Centrum Solidarności.***