• Start
  • Wiadomości
  • Ramadan 2024. Społeczność muzułmańska w Gdańsku rozpoczęła 30-dniowy post

Ramadan 2024. Społeczność muzułmańska w Gdańsku rozpoczęła 30-dniowy post

W poniedziałek, 11 marca, rozpoczął się święty miesiąc dla wyznawców islamu. W Gdańsku potrwa on do 9 kwietnia. W tym okresie muzułmanie nie mogą m.in. spożywać posiłków ani pić napojów od wschodu do zachodu słońca. To czas zadumy i pobożności. Od blisko miesiąca trwa też Wielki Post katolików i protestantów.
11.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu tył głowy duchownego islamskiego z charakterystycznym białym turbanem, nad nim widać wiszący ogromny świecznik
Muzułmanie rozpoczęli 30-dniowy Ramadan
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Około 300 członków Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku

Trudno określić, ilu dokładnie muzułmanów mieszka w naszym mieście. Olgierd Chazbijewicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku, informuje natomiast, że na piątkowych modlitwach w meczecie, który znajduje się na granicy dwóch dzielnic: Oliwy i VII Dworu pojawia się regularnie od 250 do 300 osób. Tylu jest też członków Gminy.

-  Ta liczba wyraźnie wzrasta w ostatnich latach. Jest bowiem coraz więcej imigrantów w Gdańsku. Jest też nadal społeczność tatarska, choć coraz mniej liczna, ze względu na demografię. Są też osoby pochodzące z krajów dawnego ZSRR, m.in. z Turkmenistanu, Tadżykistanu oraz z Indii. Do gminy należą muzułmanie m.in. z Pakistanu, Malezji, krajów afrykańskich, różnych zakątków Europy. Kiedyś przekładało się to na pewne podziały w naszej społeczności muzułmańskiej. Obecnie staram się utrzymać wszystkich muzułmanów w jedności - podkreśla przewodniczący Chazbijewicz. - Są też muzułmanie, którzy przyjeżdżają służbowo do Gdańska, i przychodzą na modlitwę do naszej świątyni - dodaje.

Rozpoczął się Wielki Post katolików i protestantów

Ramadan - czas pojednania z Bogiem 

W czasie Ramadanu gdański meczet otwierany jest 5 razy dziennie. Codziennie odmawiany jest tarawih - to specjalna modlitwa odmawiana zbiorowo przez muzułmanów, wieczorem, w okresie ramadanu. Poranna modlitwa, odmawiana około godz. 4, to fadżr.

- To czas pojednania się z bogiem, ale też refleksji i zadumy - podkreśla przewodniczący Chazbijewicz.

Ramadan to dziewiąty, i jednocześnie najważniejszy miesiąc w muzułmańskim kalendarzu księżycowym. Upamiętnia objawienie Koranu świętemu prorokowi Mahometowi 

To święto ruchome - co roku wypada w różne dni, ponieważ opiera się na muzułmańskim kalendarzu księżycowym.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz odwiedziła gdański meczet

Meczet w Gdańsku od ponad 30 lat

Znajduje się on przy ul. Abrahama, i jest jedną z pięciu w Polsce muzułmańskich świątyń, ale jedyną z minaretem (wysoką, smukłą wieżą z galeryjką u szczytu, z której można nawoływać do modłów).

Meczet został otwarty w 1990 roku. Jego uroczyste poświęcenie zgromadziło wówczas przedstawicieli polskich Tatarów, środowiska muzułmańskiego, dyplomatów krajów w których dominuje islam, oraz władz państwowych i mieszkańców Gdańska zainteresowanych kulturą wschodu.

Gdański meczet nosi imię Dżamala ad-Dina al-Afganiego, dziewiętnastowiecznego poety urodzonego w Iranie, a czynnego w wielu krajach muzułmańskich, działacza kulturalnego i politycznego, filozofa i twórcy idei panislamizmu, głoszącej jedność i zgodę wśród muzułmanów niezależnie od języka i pochodzenia, a także konieczność otwarcia islamu na wyzwania współczesności. Gdańska gmina muzułmańska istnieje formalnie od 1959 r., stanowiąc część Muzułmańskiego Związku Wyznaniowego RP.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku