Wszyscy z wąsami! Zobacz naszą relację z benefisu na 80-lecie Lecha Wałęsy w ECS

Prowadzący benefis Maciej Stuhr starał się, by na 80-lecie Lecha Wałęsy było wesoło. Cecha jakiej pan nie lubi u siebie? - zapytał. “Wszystkie lubię, starości tylko nie” - odpowiedział szczerze Wałęsa. Łatwo jednak było przekonać się, że Jubilat nieźle sobie radzi z zaawansowanym wiekiem: wciąż jest dowcipny, zdolny do ciętej riposty. W audytorium ECS było ponad 400 gości - pań i panów - którzy pod koniec benefisu na znak więzi z Lechem Wałęsą pozowali do zdjęć z charakterystycznymi wąsami.
30.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

ZOBACZ ZAPIS WIDEO BENEFISU LECHA WAŁĘSY:

Kto przyjechał do Wałęsy, a kogo zabrakło?

Sprawę wąsów, które - obok noszonego od dekad znaczka Matki Boskiej Częstochowskiej -  są jednym z atrybutów Lecha Wałęsy, wyjaśnił sam Jubilat: - Nie zamierzałem nosić wąsów, tylko że strajk trwał dwa tygodnie, a ja nie miałem maszynki do golenia.

Na piątkowy wieczór do  Europejskiego Centrum Solidarności przyszło wielu znanych gości: marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, Bronisław Komorowski, Monika Olejnik, Adam Michnik, aktor Robert Więckiewicz, satyryk Jacek Fedorowicz, Władysław Frasyniuk, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Aleksander Hall, Janusz Lewandowski, były rzecznik praw obywatelskich prof. Adam Bodnar, adwokat i działacz demokratycznej opozycji w PRL Jacek Taylor, senator Sławomir Rybicki, poseł Piotr Adamowicz, były premier Jan Krzysztof Bielecki.

Nie mogło zabraknąć mocnej reprezentacji ludzi samorządu. Byli: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Lech Wałęsa skończył 80 lat. Przed 40 laty otrzymał Nobla. PROGRAM uroczystości 

Zabrakło Donalda Tuska, który musiał jechać w kraj ze względu na kampanię wyborczą, ale rano osobiście złożył życzenia Lechowi Wałęsie. Nie przyjechał Aleksander Kwaśniewski, który miał być i niestety odwołał swój przyjazd w ostatniej chwili “z przyczyn losowych”. Byli natomiast Leszek Miller i Joanna Senyszyn, którzy jak wszyscy dali sobie zrobić zdjęcie z “wąsami Wałęsy”, co pokazuje jak długą i niezwykłą drogę przeszła Polska od sierpnia 1980 roku.

Warto zauważyć, że tego wieczoru Lech Wałęsa nie był jedynym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w Gdańsku, bowiem wśród gości znajdowała się Aleksandra Matwijczuk, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z Ukrainy.

Cztery osoby w wesołych nastrojach. Od lewej: Aleksandra Dulkiewicz, Lech Wałęsa, Danuta Wałęsa, Tadeusz Truskolaski
Lech Wałęsa skończył 80 lat, a imprezę urodzinową swojemu najbardziej znanemu obywatelowi zorganizowało Miasto Gdańsk. W ECS były tłumy gości, życzenia, prezenty i dużo wesołych chwil. Nz. Jubilat Lech Wałęsa w towarzystwie Danuty Wałęsy, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i prezydenta Białegostoku, Tadeusza Truskolaskiego
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Dlaczego Lech Wałęsa przeniósł się do ECS?

Dla Jubilata zarezerwowany był fotel w centrum sceny. Na prawo i lewo od niego były inne fotele - zaproszono kilkanaście osób, które spotykały Lecha Wałęsę na różnych etapach jego życiowej drogi i ich zadaniem było sypać anegdotami z tym związanymi. Wśród zaproszonych była Bożena Grzywaczewska, uczestniczka sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej, pierwsza sekretarka Lecha Wałęsy. Była też Henryka Krzywonos-Strycharska, uczestniczka Sierpnia. Swoim wspomnieniem z lat dzieciństwa podzielił się ze wszystkimi Jarosław Wałęsa, jedyne dziecko Jubilata, które za ojcem poszło w politykę, zasiada w parlamencie, jest posłem KO.

Był też ktoś albo raczej coś - głos Sztucznej Inteligencji, który odzywał się z głośników i miał kobiece brzmienie. Maciej Stuhr zadawał co jakiś czas pytania, a głos odpowiadał na temat Wałęsy jako postaci postrzeganej z perspektywy Internetu. Była to aluzja do pasji Jubilata, który jest zapalonym internautą, uwielbia spędzać czas w sieci, ma własne popularne konto w mediach społecznościowych.

“Wałęsa. Jeden z dziesięciu milionów”. Wystawa poświęcona prezydentowi

Maciej Stuhr stwierdził, że już wie, dlaczego przed laty Lech Wałęsa przeniósł swoje biuro z Bramy Zielonej do nowo wybudowanego wówczas ECS: - Podobno przez szybkie łącze internetowe.

Wałęsa nie zdementował tego, a jedynie zaśmiał się serdecznie.

NASZA FOTOGALERIA NR 1:

Kilka pytań do 80-letniego Lecha Wałęsy

Miało być wesoło i na luzie, więc Maciej Stuhr pozwolił sobie na żart. Dlaczego Lech Wałęsa stawia sobie przed snem dwie szklanki: pełną i pustą? Bo nie wie, czy jak się obudzi, będzie mu się chciało pić, czy nie.

Było to średnio udane, ale Jubilat się nie obruszył. Na pytania prowadzącego benefis odpowiadał szczerze i serio. 

  • Najszczęśliwszy dzień życia? - Czekam na niego.
  • Bez czego trudno się panu obyć? - Bez żony. (tutaj nastąpił aplauz widowni)
  • Cecha jakiej pan nie lubi u siebie? - Wszystko lubię, starości tylko nie.
  • Czy jest coś o czym chciałby pan zapomnieć? - Że mam 80 lat.

Robert Więckiewicz - filmowy Wałęsa - opowiedział o tym, jak pierwszy i drugi raz dane mu było uścisnąć rękę prawdziwego Wałęsy i ile to kosztowało nerwów ze względu na zagraną rolę.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i pamięta o zasługach Lecha Wałęsy

Był Mazurek Dąbrowskiego, zaintonowany przez Bożenę Grzywaczewską i podchwycony przez całą publiczność.

Były też piosenki, jako przerywniki, które dla Jubilata uroczo zaśpiewała Natalia Szroeder.

NASZA FOTOGALERIA NR 2:

Dlaczego Wałęsy nie da się unieważnić

Jacek Fedorowicz przypomniał, że kiedyś dobrze zarobił na Lechu Wałęsie - gdy w latach 80. peerelowski reżim chciał wmówić Polakom, że Lech Wałęsa jest “osobą prywatną”, bez politycznego znaczenia. Fedorowicz narysował wówczas “Portret nieznanego mężczyzny z wąsem. Druga połowa XX wieku”. Grafika miała niesamowite wzięcie nie tylko w Polsce, ale i w mediach na całym świecie.

- Tym wszystkim, którzy próbują unieważnić Lecha Wałęsę, oświadczam: Nie uda się to Wam! Nie uda się! - podsumował Jacek Fedorowicz.

Benefis trwał około półtorej godziny ze względu na zwyczaje Lecha Wałęsy. Trzeba było jeszcze dać czas Jubilatowi na odebranie osobistych życzeń i prezentów od przybyłych osób. Trzeba jeszcze było wznieść toast za zdrowie Jubilata i zaśpiewać “Sto lat!”. Ale nie za długo, bowiem Lech Wałęsa trzyma się twardo zasady, że wcześnie chodzi spać - najbardziej lubi, gdy już o godz. 21 jest w łóżku.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim