Wernisaż nowych gdańskich murali, czyli Street Art Jam

Stoczniowcy, las, czy geometryczne figury to tylko niektóre tematy nowych graffiti, które powstawały od niedzieli, 27 maja na słupach wiaduktu na terenie Młodego Miasta. Wernisaż prac i spotkanie z artystami już w czwartek, 31 maja o godz. 20 w 100czni

Słupy wiaduktu przy ul. Ks. J. Popiełuszki, który łączy tereny Młodego Miasta z Aleją Zwycięstwa zmieniły wygląd. Czołówka polskich i trójmiejskich street art’owców zaprojektowała i wykonała murale kolumn estakady na dawnych terenach stoczniowych.

Filary szacunku - siedem nowych murali w Gdańsku
Filary szacunku - siedem nowych murali w Gdańsku
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Filary szacunku, bo taką nazwę mają dzieła, powstawały przez kilka dni. W niedzielę, 27 maja można było na żywo przyglądać się pracy artystów. Wydarzenie realizowano w ramach kampanii Łączy nas Gdańsk oraz Święta Młodego Miasta. Oprócz słupów estakady pomalowano także ścianę, która przedstawia wariację nt. miejskiej kampanii Łączy nas Gdańsk.

Prace nad graffiti trwały prze kilka dni
Prace nad graffiti trwały prze kilka dni
Piotr Olech / Urząd Miasta Gdańska WRS

- Prace zaplanowaliśmy na terenach postoczniowych, które są miejscem wyjątkowym za sprawą historii, która tutaj tworzyła się na nowo i tak bardzo zmieniła naszą rzeczywistość – mówi Paweł Buczyński, dyrektor Fundacji Gdańskiej. – Artyści przygotowując swoje prace, podeszli do tematu metaforycznie. Zrobiliśmy miejsce na ich ekspresję, a projektowi nadaliśmy nazwę – Filary szacunku, ponieważ chcemy budować nowe pokolenie, które jest otwarte na tolerancję, szacunek i współpracę pomimo różnic, jakie istnieją między nami. Kolumny wiaduktu mają z jednej strony wyrażać miejsce, w którym jesteśmy, jak i cel do jakiego chcemy dążyć - dodaje.

Graffiti dla miasta i mieszkańców stworzyli zaproszeni przez Krik Kongznani streetartowcy, jak Robert Seikon, Looney Looney.pl, SC Szyman, Inwazja tattooi Palladintattoo.Tym samym wiadukt przy ul. Ks. J. Popiełuszki stał się symbolem różnorodności.  

Oprócz słupów wiaduktu pomalowano także pobliską ścianę. Przedstawia wariację nt. kampanii Łączy nas Gdańsk
Oprócz słupów wiaduktu pomalowano także pobliską ścianę. Przedstawia wariację nt. kampanii Łączy nas Gdańsk
Piotr Olech / UM WRS

- Bardzo chętnie przyjąłem zaproszenie do tego przedsięwzięcia – mówi Ryszard Niedzielski, autor jednego z projektów. - Mieliśmy zaprząc idee otwartości, tolerancji, różnorodności. Nawiązałem do stoczni, bo graffiti powstaje w tym miejscu. Przedstawia stoczniowców, kobiety, mężczyzn i różne nacje. 

W czwartek, 31 maja wieczorem będzie można nie tylko obejrzeć wernisaż nowych murali, które jak zapowiadają organizatorzy zostaną w ciekawy sposób wyeksponowane, ale także poznać osobiście ich twórców. Obecność zapowiedzieli wszyscy artyści. Organizatorem wydarzenia jest miasteczko kontenerowe 100cznia, która oprócz wernisażu zaprasza na dobrą muzykę.

Graffiti powstały w ramach kampanii Łączy nas Gdańsk oraz Święta Młodego Miasta
Graffiti powstały w ramach kampanii Łączy nas Gdańsk oraz Święta Młodego Miasta
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl