Uczniowie walczą z hejtem. Kolorowy mural na Zielonym Trójkącie

„Podwórko superbohaterów” powstało na zniszczonych ścianach sali gimnastycznej SP nr 69 w Gdańsku. To kolorowy mural walki z hejtem. W jego powstanie zaangażowali się sami uczniowie dzięki wsparciu Wirtualnej Polski. Autorem graffiti jest Maciej Salamon.

Graffiti powstało z okazji Dnia Dziecka. Uczniowie na prośbę artysty narysowali bohaterów, którzy walczą z hejtem. Następnie z elementów rysunków, a było ich ok. 80, stworzył z kolegami jedną kompozycję. Całość przeniesiono na ściany sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 69 im. gen. Sosabowskiego w Gdańsku. W pracach malarskich wzięli udział sami uczniowie, chcieli pomagać.

- Byli tak chętni i zaangażowani, że ciężko było im odmówić – mówi artysta. – Zawsze bałem się Zielonego Trójkąta, a tam mieszkają bardzo fajni ludzie i jest bardzo bezpiecznie. Jak wielu z nas, myślałem stereotypowo.

W efekcie pomalowano 3 ściany, a dokładnie 220 metrów kwadratowych powierzchni. Namalowanie muralu zajęło 6 dni, a na jego stworzenie zużyto 100 litrów farby. W ten sposób powstała „uliczna” galeria prac uczniów, która jest symbolem tego, jak najmłodsi, zmagają się na co dzień z mową nienawiści.

- Jednego wieczoru, kiedy malowaliśmy mural, w pobliżu siedziały dzieci, które bardzo przeklinały. Była wśród nich 8-letnia dziewczynka. Powiedziałem do niej „za te wasze brzydkie słownictwo musicie mi za karę teraz pomóc posprzątać, pozbierać farby”.  Zerwały się z miejsca, a po skończonej pracy usłyszałem: „To nie jest kara – to nagroda” – opowiada Maciej Salamon.

Uczniowie, nauczyciele, inicjatorzy i sam autor koncepcji, Maciej Salamon są zachwyceni rezultatem, jaki powstał w wyniku ich wspólnych działań
Uczniowie, nauczyciele, inicjatorzy i sam autor koncepcji, Maciej Salamon są zachwyceni rezultatem, jaki powstał w wyniku ich wspólnych działań
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

Po zakończeniu prac przy graffiti, uczniowie opowiadali doświadczeniu mowy nienawiści, swoim i koleżanek, kolegów. „Zawsze warto reagować na hejt, warto o tym rozmawiać, żeby inni mogli nam pomóc – mówią”

Uczniowie, nauczyciele, inicjatorzy i sam autor koncepcji, Maciej Salamon są zachwyceni rezultatem, jaki powstał w wyniku ich wspólnych działań. - Teraz szkoła jest wesoła i kolorowa. Nie jest taka ponura, jak była wcześniej. Myślę, że dzieci będą lepiej się czuły – mówi jedna z uczennic SP nr 69 w Gdańsku.

- Przestrzeń zmienia myślenie. Dzięki muralowi szkoła będzie na pewno bardziej przyjazna, bo bliska uczniom, bo grafika jest bliska ich postrzeganiu i sposobie rysowania. Oni mieli wpływ na ten projekt – dodaje Krystyna Baryś, dyrektorka SP nr 69 w Gdańsku.

Sam artysta był zaskoczony efektem realizacji przedsięwzięcia. – Okazało się, że robię coś naprawdę pożytecznego i ważnego. Usłyszałem wiele dobrych słów od dzieciaków, rodziców, nauczycieli. To było budujące! – opowiada Maciej Salamon, autor muralu „Podwórko superbohaterów”.

Materiał video "Podwórko superbohaterów"