Świętujmy 100 lat Praw Wyborczych Kobiet w Polsce!

Dokładnie 28 listopada 1918 roku Marszałek Józef Piłsudski podpisał Dekret, nadający prawa wyborcze wszystkim Polkom. Mija 100 lat od tego wydarzenia. Z tej okazji w Gdańsku będziemy świętować ten wielki jubileusz.

Od połowy XVIII wieku sufrażystki walczyły o prawo kobiet do wyborów. Jednak dopiero z początkiem XX wieku zaczęto przyznawać kobietom bierne i czynne prawa wyborcze. W Polsce pod naciskiem zjednoczonych środowisk kobiecych Marszałek Piłsudski podpisał dekret nadający prawa wyborcze kobietom. Niemały udział w tym miała jego druga żona, Aleksandra Piłsudska. Była działaczką PPS, bojowniczką POW i to ona przekonała męża, że powinien podpisać dekret.

100 lat Gdańszczanki! Za Stulecie Praw Wyborczych Kobiet. Pod takim hasłemsieć inicjatyw "Sto Lat Praw Kobiet Pomorze", powołana w 2017 roku na rzecz Pomorskich Obchodów Stulecia Praw Wyborczych Kobiet, przygotowała Wielki Finał, żeby uczcić ten wspaniały jubileusz.

Wielkie świętowanie rozpocznie się w środę, 28 listopada spacerem herstorycznym „Gdańskie emancypantki i prekursorki”, który poprowadzi przewodniczka Annę Zielińska-Fedoruk. Zbiórka spacerowiczów o godz. 17.00 przed Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku. Zaraz po spacerze Toast w Dworze Artusa przy Długim Targu w podziękowaniu dla duchowych prababek i przesłanie dla prawnuczek na 2118 rok. Warto dodać, że uroczystości w Dworze Artusa będą tłumaczone na język migowy, a także na rosyjski i angielski.

Kluczowym wydarzeniem będzie symboliczne przekazanie kobietom kluczy do Miasta Gdańsk przez prezydenta Pawła Adamowicza i wiceprezydentkę Aleksandrę Dulkiewicz. Zgromadzeni następnie zaśpiewają z chórem TAK, po czym udadzą się na Trakt Królewski, gdzie przejdą w marszu pt. „100 Kroków na 100 lat”.

Wydarzenie zakończy wspólne świętowanie w Pub Red Light. Tu odbędą się kręgi czytelnicze 100 książek na 100 lat, spotkania z gdańskimi pisarkami, karaoke i wegański tort.  

Wydarzenie organizuje sieć współpracy kilkunastu inicjatyw, organizacji i instytucji "Sto Lat Praw Kobiet Pomorze". 

Wydarzenie organizuje sieć współpracy kilkunastu inicjatyw, organizacji i instytucji "Sto Lat Praw Kobiet Pomorze". Od roku w Gdańsku odbywa się wiele wydarzeń, które upamiętniają stulecie praw wyborczych kobiet. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu społecznych inicjatyw stowarzyszeń i fundacji, które na co dzień zajmują działalnością na rzecz kobiet.  

Projekt realizowany jest z dofinansowaniem Miasta Gdańska na realizację zadania "Bez względu na płeć", koordynowanego przez Stowarzyszenie im. St. Brzozowskiego (Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście), Stowarzyszenie WAGA, Centrum Praw Kobiet - Oddział Gdańsk.

Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby, którym bliska jest idea równości, poszanowania różnorodności, demokracji i tradycji wielokulturowego Gdańska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny, nie ma zapisów.  

Wydarzenie na Facebook