Polsko – arabski rap w Gdańsku

Palestyńskie pamiątki i smakołyki oraz muzyczny apel przeciwko nienawiści. Tak można krótko podsumować charytatywny Koncert Palestyna Art Alert, który odbył się 27 stycznia br. w Gdańsku, w klubie Ziemia.

"Palestyna Art Alert" to już druga oddolna inicjatywa mieszkańców Gdańska po zorganizowanej w styczniu 2017 roku „Syria Art Alert”. Tym razem organizatorzy wraz z wolontariuszami zorganizowali koncert charytatywny dla potrzebujących w Betlejem.

Pieniądze zebrane podczas wydarzenia za pośrednictwem Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej zostaną  przekazane betlejemskiemu stowarzyszeniu Palestinian Disabled Friends Society (ang. Palestyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnościami). Organizacja działa w Betlejem od 2004 roku. Datki zebrane podczas koncertu pozwolą zakupić maszyny do produkcji pamiątek, co zapewni godną pracę osobom niepełnosprawnym objętym wsparciem organizacji.

Gości przywitał wiceprezydent Gdańska, Piotr Kowalczuk.
Gości przywitał wiceprezydent Gdańska, Piotr Kowalczuk.

Niezwykłych doznań muzycznych w arabskim i latynoskim klimacie, tego dnia, uczestnikom koncertu dostarczył zespół AZAR, czyli Victor Baeza z Chile, Nidal kalboneh z Palestyny, Humam Ammari z Jordanu i Roman Mende z Meksyku oraz zespół PSW poeci strefy wojny, w jego  składzie Ammo, Sensei i Abzilla z Jemen oraz Hajczi i Koala z Polski.

Jedni i drudzy przekazali niesamowitą energię publiczności, wyrażając przy okazji swój sprzeciw nienawiści, a równocześnie namawiając do pojednania i równości. O swoich wrażeniach po niedzielnym koncercie mówi, współorganizator wydarzenia Mohamed Atoun, działacz społeczny nominowany do Gdańskiej Nagrody Równości: – Gdańsk znowu pokazał, że jest miastem otwartym i solidarnym oraz że jest najcudowniejszym miejscem na świecie. Jestem bardzo wdzięczny i zadowolony z tego, że aż tyle osób przyszło na koncert. Dzięki temu mieli możliwość poznać naszą kulturę, sztukę i kuchnię. Wszyscy uczestnicy hojnie wrzucali datki do puszek, a po występach muzyków wiele osób mówiło mi, że pierwszy raz mieli okazję posłuchać polsko-arabskiego rapu.

Polsko - arabski rap w klubie Ziemia w Gdańsku
Polsko - arabski rap w klubie Ziemia w Gdańsku

Dodatkowo bardzo spodobał się pomysł otwarcia Pracowni „Gdańsk w Betlejem”. Oprócz muzycznych występów, goście cały czas mogli zakupić na małym kiermaszu pamiątki, mydła i smakołyki palestyńskie m.in. deser bakławę. Kiermasz wspierany był częściowo przez firmę Levant z Poznania.

Podczas koncertu odbył się także kiermasz
Podczas koncertu odbył się także kiermasz

Organizatorzy nadal zachęcają do wsparcia inicjatywy, którą można wesprzeć przelewając do końca lutego 2019 roku datek na konto PCPM: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001, z dopiskiem "Palestyna".

Grupa Palestyna Art Alert nie jest organizacją, lecz nieformalnym przedsięwzięciem zrzeszającym trójmiejskich aktywistów i artystów, którzy chcą mieszkańcom Gdańska przybliżać bogactwo kulturowe innych krajów.