Gdańszczanie pomogli w Betlejem. Finał akcji Palestyna Art Alert

"Daj wędkę, a nie rybę" z takiego założenie wyszli organizatorzy zbiórki Palestyna Art Alert dla osób z niepełnosprawnością w Palestynie. Ponad 10 tys. złotych przekazano Stowarzyszeniu Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością w Betlejem ze zbiórki zorganizowanej przez gdańszczan. Zakupiono maszynę laserową do produkcji pamiątek.

Akcja Palestyna Art Alert zorganizowana we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) trwała od grudnia 2018 roku, a zakończono w lutym 2019 roku. Dzięki tej oddolnej inicjatywie mieszkańców Gdańska, zebrano łącznie ponad 10 tys. zł. Zbiórkę prowadzono do puszek podczas kiermaszów, koncertów, a także poprzez zbiórkę internetową. Środki, które pozyskano od darczyńców wsparły osoby niepełnosprawne z Betlejem (Palestinian Disabled Friends Society - PDFS). Zakupiono laserową maszynę oraz materiały do produkcji pamiątek dla turystów. To umożliwi podopiecznym Palestinian Disabled Friends Society uzyskanie godnej pracy. Sprzedaż drewnianych ozdób pozwoli na gromadzenie dalszych środków na funkcjonowanie i pomoc osobom z niepełnosprawnościami z Palestyny. 

- Przyświecał nam cel, aby dać potrzebującym przysłowiową wędkę, a nie rybę – mówi Mohamed Atoun z Gdańska. –  Naszym zdaniem zakup maszyny i materiałów tym właśnie jest. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórkę. Każdemu, kto wsparł tę inicjatywę! A szczególne podziękowania chcemy skierować do gdańszczanek i gdańszczan.  

18 czerwca br. spotkali się w Betlejem przedstawiciele Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wraz z Palestyna Art Alert oraz Palestine Disabled Friends Society (ang. Stowarzyszeniem Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnościami), żeby zobaczyć, jak wyglądają prace po zakupie laserowej maszyny do wycinania pamiątek z drewna. 

Kiedy maszyna dotarła do Betlejem, przez dwa pierwsze tygodnie podopieczni szkolili się z obsługi. Organizatorzy zbiórki marzą o tym, by zamówienia na pamiątki z Betlejem, wyprodukowane w Stowarzyszeniu Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnościami w Betlejem, mogli składać mieszkańcy Gdańska.

Każdy, kto jest zainteresowany, aby dostać taką pamiątkę może napisać do Palestyna Art Alert na Facebooku i opisać co chciałby otrzymać.