Tato, posadź dla mnie drzewo! Gdzie są Gaje Ojców w Gdańsku?

W 2016 roku urodziło się 4658 gdańszczan: tyle samo dziewczynek, co chłopców. Najwięcej Zofii i Zuzann oraz Janów i Jakubów. I to właśnie ich ojcowie - nawiązując do tradycji upamiętniania narodzin dziecka poprzez zasadzenie drzewa - będą mogli, już po raz szósty, wziąć udział w uroczystym posadzeniu pięciu drzew upamiętniających dzieci urodzone w ubiegłym roku w naszym mieście. Sadzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 czerwca.

Tato, posadź dla mnie drzewo! Gdzie są Gaje Ojców w Gdańsku?
A
A
data publikacji: 21 czerwca 2017 r.

2009 rok, Park Nadmorski koło mola w Brzeźnie. Jednym z ojców sadzących drzewo był wówczas Mirosław Pawłowski. Tutaj na zdjęciu z zoną Anetą
2009 rok, Park Nadmorski koło mola w Brzeźnie. Jednym z ojców sadzących drzewo był wówczas Mirosław Pawłowski. Tutaj na zdjęciu z zoną Anetą
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Spotkania w „Gajach Ojców” odbędą się w pięciu parkach: Nadmorskim Parku im. Ronalda Reagana, Śródmieściu – przy ul. 3 Maja, Gdańsku Południe – Zieleniec przy ul. Augustowskiej, Oliwie oraz Żabiance. Przygotowane przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku i posadzone tam dorodne drzewa i pamiątkowe tablice upamiętnią narodziny kolejnego rocznika gdańszczan. Tak dzieje się już od 2012 roku! 

W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, w każdym z miejsc zasadzone zostanie uroczyście okazałe drzewko o obwodzie pnia 25 cm i wysokości 4 metrów. Ze względu na wielkość drzewa, sadzenie zostanie dokonane przez firmę specjalistyczną (przy okazji będzie to pokaz zasad sadzenia drzew) przy udziale (lub tylko obecności) ojców gdańszczan urodzonych oczywiście w roku 2016 roku.

Sadzone będą rzadko stosowane dotychczas w terenach zieleni miejskiej w Gdańsku gatunku – Platany klonolistne (Platanus x hispanica).


Program wydarzenia


Sobota, 24 czerwca

godzina: 12.00

  • Zieleniec przy ul. 3 Maja , przy budynku N4 i skrzyżowaniu Błędnik

godzina : 14.00

  • Zieleniec przy zbiorniku retencyjnym ul. Augustowska w Gdańsku Południe

Niedziela, 25 czerwca

godzina: 11.30

  • Zieleniec przy Stawie Młyńskim w Gdańsku Oliwie, ul. Stary Rynek Oliwski

godzina: 12.30

  • Zieleniec przy Potoku Oliwskim, Gdańsk Żabianka, rejon ul. Pomorskiej 82

godzina: 14.00

  • Park Nadmorski im. Reagana, wejście D od ulicy Jagiellońskiej.

Ojcowie będą mogli dokonać także wpisu do księgi pamiątkowej, sfotografować się przy drzewku i tablicy. Uzyskują także pamiątkowy certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu.

Podczas akcji ojcowie własnoręcznie sadzą drzewo
Podczas akcji ojcowie własnoręcznie sadzą drzewo
mat.prasowe

O projekcie

Projekt „Gaju Ojców” powstał w 2012 roku, dla upamiętnienia przez ojców radosnego wydarzenia – narodzin dziecka. Mieszkając w mieście, ojciec nie zawsze ma możliwość zasadzenia wtedy drzewa w imię tradycji, dlatego Wydział Środowiska stworzył projekt „Gajów Ojca”. Pierwsze wnętrze parkowe pod nazwą. „Gaj Ojca” powstało w Parku Nadmorskim im. Prezydenta Ronalda Reagana.

„Gaj Ojca” to kompozycja zieleni, składająca się z drzew sadzonych każdego roku przez Miasto na wyznaczonym obszarze. Każde drzewo upamiętnia narodziny jednego rocznika gdańszczan.

Każde drzewo jest oznakowane tablicą granitową (umieszczoną na kamieniu) z podaniem rocznika, liczby narodzonych dzieci i najczęściej nadawanymi imionami dziewczynkom i chłopcom. Obszar pod „Gaj Ojca” jest oznakowany tablicami informacyjnym opisującymi ideę projektu, przedstawiającymi plan zagospodarowania terenu oraz wizualizację gaju – jak będzie wyglądał, gdy drzewka dorosną.


A może przez Internet?

Przypominamy, że każdy gdańszczanin może zaproponować nowe miejsce do nasadzeń drzew. Umożliwia to nowoczesna aplikacja BAND, dzięki której wszyscy mieszkańcy Gdańska mogą wskazywać najlepsze miejsca do nasadzeń nowych drzew. BAND – Bank Nasadzeń Drzew to aplikacja pozwalająca łatwo i szybko wskazać na mapie Gdańska miejsca, w których warto posadzić nowe drzewa lub krzewy. Wystarczy tylko wejść na stronę www.BANDgdansk.com lub www.gdansk.pl/band, wybrać lokalizację, preferowane gatunki drzew oraz podać swoje dane kontaktowe.


Można też zgłosić drzewo na pomnik przyrody

Od 27 kwietnia - z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza i Klubu Radnych PO gdańskiej Rady Miasta - można zgłosić magistratowi cenne i warte ochrony drzewa, które miasto mogłoby otoczyć opieką i uratować – drzewa będącego pomnikiem przyrody nie można wyciąć! Drzewa zgłaszamy przez formularz na stronie internetowej: www.gdansk.pl/pomnikprzyrody.

Zgłoszenia może dokonać każdy – zarówno osoba fizyczna, szkoła, przedsiębiorca, stowarzyszenie, organizacja ekologiczna, parafia czy urząd.Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora