Porto, Mediolan i Gdańsk - trzy najatrakcyjniejsze turystycznie miasta Europy w 2017 roku!

Dobiegło końca głosowanie na najatrakcyjniejsze turystycznie miasto Europy 2017 r. Wśród 20 kandydatów - obok m.in. Amsterdamu, Aten, Berlina, Londynu, Mediolanu, Porto, Pragi, Rzymu, Wiednia - był Gdańsk, jako jedyne polskie miasto w tym szacownym gronie. Gdańsk brał po raz pierwszy udział w plebiscycie. W ciągu trzech tygodni oddano łącznie prawie pół miliona głosów.

Porto, Mediolan i Gdańsk - trzy najatrakcyjniejsze turystycznie miasta Europy w 2017 roku!
A
A
data publikacji: 10 lutego 2017 r.

Gdańsk na stronie konkursu European Best Destination
Gdańsk na stronie konkursu European Best Destination
fot. www.europeanbestdestinations.com

European Best Destinations to europejska organizacja turystyczna z siedzibą w Brukseli, powołana do promocji kultury i turystyki w Europie. Od ośmiu lat portal organizuje głosowania na najlepsze europejskie miasto jako kierunek podróży.

Kandydaci do tytułu „European Best Destination” wyłaniani są na podstawie badań Eurostatu dotyczących turystyki w Europie oraz danych o popularności i reputacji miast w internecie. Przez trzy tygodnie internauci głosowali na miasta spośród 20 kandydatów, wśród których były m.in. Amsterdam, Ateny, Bazylea, Berlin, Londyn, Madryt, Mediolan, Paryż, Porto, Praga, Rotterdam, Rzym, San Sebastian, Stari Grad i Wiedeń. Jako jedyne miasto z Polski wytypowano Gdańsk.   

Nominacja naszego miasta to nie przypadek. Latem ubiegłego roku Gdańsk odwiedziło blisko 770 tys. gości z całego świata, a średnia ocena z pobytu u nas to aż 8,8/10 punktów.

W piątek, 10 lutego, zakończono głosowanie. Najatrakcyjniejszym turystycznie miastem Europy w 2017 roku uznano portugalskie Porto. Na drugim miejscu znalazł się włoski Mediolan, na trzecim nasz Gdańsk! 

Łącznie w plebiscycie oddano 426 859 głosów. Do głosowania na Gdańsk zachęcały m.in. Uniwersytet Gdański, Lechia Gdańsk, Ambasada RP w Londynie, Moskwie, Ankarze, Buenos Aires, Santiago de Chile i wiele innych, Konsulat RP w Hamburgu i Nowym Jorku, organizacja polonijna w Nowej Zelandii, Polska Organizacja Turystyczna i większość jej ośrodków zagranicznych oraz oczywiście portal www.gdansk.pl. 

SPRAWDŹ wyniki plebiscytu


O Gdańsku napisano m.in., że jest wyjątkowy, niepodobny do żadnego innego miasta (inne co najwyżej przypominają Gdańsk), ma ponad tysiącletnią tradycję, jest wyjątkowo położony. Posiada mnóstwo tajemnic, ma własny niepowtarzalny klimat. 

Zaznaczono też, że Gdańsk w plebiscycie na najatrakcyjniejsze miasto roku startował po raz pierwszy i od razu uplasował się na bardzo wysokim trzecim miejscu. 


Wszystkim za oddane głosy podziękował Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
 oprac. WG