Zmarł Holger Czukay - danziger z duszą rewolucjonisty

Zmarł Holger Czukay, muzyk, basista, członek krautrockowej grupy Can, który urodził się w 1938 r. w Gdańsku. Jak pisze na blogu Bartek Chaciński z tygodnika Polityka, Czukay był “otwartym na eksperymenty dzieckiem rewolucji 1968 roku (...) i tą spośród wielkich postaci muzyki rozrywkowej przełomu lat 60. i 70., która miała naprawdę duży związek z Polską.”

Zmarł Holger Czukay - danziger z duszą rewolucjonisty
A
A
data publikacji: 06 września 2017 r.

Holger Czukay - muzyczny rewolucjonista z Gdańska
Holger Czukay - muzyczny rewolucjonista z Gdańska
Fritz Kissels

Czukay urodził się w Gdańsku. Naprawdę nazywał się Holger Schuering. Miał siedem lat, kiedy w styczniu 1945 roku jego rodzina postanowiła uciec do Niemiec. Tylko dzięki intuicji babki nie zginęli wszyscy na MS Wilhelm Gustloff. To właśnie ona nie zgodziła się na podróż drogą morską, chociaż mieli już wykupione bilety. Pojechali więc pociągiem wprost do Hanoweru, a potem do Berlina.

W wywiadzie, którego udzielił Bartkowi Chacińskiemu 18 lat temu, Holger Czukay wspominał:

“– Urodziłem się w Gdańsku. Moim sąsiadem był Günter Grass, wtedy o jakieś 10 lat starszy ode mnie – był rówieśnikiem mojego brata i chodzili do jednej klasy. Nawet nasze ogrody przydomowe były połączone – nie było ogrodzenia. 9 stycznia 1945 roku wyjechaliśmy pociągiem Czerwonego Krzyża do Niemiec. Mieliśmy kupione bilety na podróż okrętem MS Wilhelm Gustloff. Nie wiem, czy pamiętasz ten statek, który zatonął z ponad pięcioma tysiącami ludzi na pokładzie? Największą katastrofę morską? No więc to moja babcia uznała, że za nic na świecie nie wsiądzie na statek. Dlatego zdecydowaliśmy się na pociąg.”

Zespół Can wraz z Holgerem Czukay`em założyli: Irmin Schmidt, Jakim Liebezeit i Michael Karoli. W latach 1969-1977 nagrali dziewięć albumów. Muzykę Can uznaje się za najważniejszą z grup z nurtu krautrocka, charakteryzującego się psychodelicznym klimatem, motorycznym rytmem i przestrzennym brzmieniem. Can miał jeden duży przebój "Spoon". Była to piosenka nagrana do niemieckiego serialu gangsterskiego pt. "Das Messer", który cieszył się dużą popularnością w Niemczech.

Czukay - jak pisze Chaciński na stronie polifonia.blog.polityka.pl - studiował kompozycję u Karlheinza Stockhausena. Jako pierwszy wprowadzał do zachodniej muzyki elementy samplingu (wraz z Irminem Schmidtem wykorzystywali w swojej muzyce odgłosy zamieszek studenckich w Paryżu), tworzył gatunek zwany ambientem, inspirował się afrykańską rytmiką, a o sam sobie mówił, że jest muzykiem punkowym.

Piosenka "Vitamin C" zespołu Can (wideo powyżej) pojawiła się w jednej ze scen filmu "Przerwane objęcia" w reżyserii Pedro Almodovara.

Całą treść wywiadu, który Bartek Chaciński przeprowadził z Holgerem Czukayem można przeczytać na stronie:

Holger Czukay: Rewolucjonista z Gdańska

Holger Czukay zmarł 5 września 2017 r. w miasteczku Weilerswirst niedaleko Kolonii, gdzie pracował i mieszkał.

Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora