Holger Czukay (1938-2017)

Muzyk, basista, członek krautrockowej grupy Can, który urodził się w 1938 roku w Gdańsku. Współpracował m.in. z Davidem Sylvianem, The Edge, Peterem Gabrielem, Eurythmics czy Brianem Eno. Zmarł 5 września 2017 roku w wieku 79 lat.
( 29.10.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Holger Czukay

 

Holger Czukay urodził się w Gdańsku. Naprawdę nazywał się Holger Schuering. Miał siedem lat, kiedy w styczniu 1945 roku jego rodzina postanowiła uciec w głąb Niemiec, przed nadciągającą Armią Czerwoną. Tylko dzięki intuicji babki nie zginęli wszyscy na MS Wilhelm Gustloff. To właśnie ona nie zgodziła się na podróż drogą morską, chociaż mieli już wykupione bilety. Pojechali więc pociągiem wprost do Hanoweru, a potem przenieśli się do Berlina.

- Urodziłem się w Gdańsku. Moim sąsiadem był Günter Grass, wtedy o jakieś 10 lat starszy ode mnie - wspominał w wywiadzie, którego udzielił Bartkowi Chacińskiemu 18 lat temu. 

Zespół Can wraz z Holgerem Czukay`em założyli: Irmin Schmidt, Jakim Liebezeit i Michael Karoli. W latach 1969-1977 nagrali dziewięć albumów. Muzykę Can uznaje się za najważniejszą z grup z nurtu krautrocka, charakteryzującego się psychodelicznym klimatem, motorycznym rytmem i przestrzennym brzmieniem. Can miał jeden duży przebój "Spoon". Była to piosenka nagrana do niemieckiego serialu gangsterskiego pt. "Das Messer", który cieszył się dużą popularnością w Niemczech.

Współpracował m.in. z Davidem Sylvianem, The Edge, Peterem Gabrielem, Eurythmics czy Brianem Eno.

Zmarł 5 września 2017 roku w miasteczku Weilerswirst niedaleko Kolonii, gdzie pracował i mieszkał. Miał 79 lat. 


Czytaj także:

Zmarł Holger Czukay - danziger z duszą rewolucjonisty