• Start
  • Wiadomości
  • Debaty o imigrantach ciąg dalszy! Przyjdź, powiedz, co sądzisz!

Debaty o imigrantach ciąg dalszy! Przyjdź, powiedz, co sądzisz!

W sobotę, 4 czerwca, zapraszamy mieszkańców do bardzo potrzebnej dyskusji na temat sposobów pomagania imigrantom. Miasto przygotowało specjalny plan pomocowy, zwany Modelem Integracji Imigrantów, i chce wiedzieć, co o nim sądzą mieszkańcy. Przyjdź więc i wypowiedź się!
02.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

O imigrantach i ich losie trzeba rozmawiać. Na zdjęciu Tomasz Nowicki z Centrum Wsparcia Imigrantów oraz Aws Kinani, gdańszczanin z Tunezji, prowadzący tu biuro nieruchomości.

Pierwsza debata z mieszkańcami już się odbyła kilka tygodni temu w ECS. Była bardzo burzliwa i emocjonalna, o czym pisaliśmy. Przedstawiciele takich partii, jak Kukiz’15 i Kongres Nowej Prawicy atakowali miasto za pomysł Modelu. Debata była ostra, ale na pewno ciekawa i potrzebna, gdyż wybrzmiało w niej wiele kwestii, które mogą budzić wątpliwości czy nawet obawy i strach mieszkańców Gdańska. Ale miasto ma bardzo dobre argumenty, przemawiające za wprowadzeniem Modelu w życie.

W sobotę, 4 czerwca, odbędzie się drugie spotkanie z mieszkańcami Gdańska w sprawie konsultacji Modelu Integracji Imigrantów. Gdańszczanie mogą lepiej poznać politykę migracyjną miasta, biorąc udział w specjalnie przygotowanych warsztatach. Chętnych do rozmów, zarówno zwolenników polityki migracyjnej, jak i jej przeciwników, ale przede wszystkim ludzi, którzy chcą sobie wyrobić własne zdanie, zapraszamy na spotkanie 4 czerwca w godz. 10 -13 w sali kinowej Kinoportu w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 przy ul. Strajku Dokerów 5, w Gdańsku Nowym Porcie.

Sobotnie warsztaty rozpocznie prezentacja Mart Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Piotra Olecha z Urzędu Miasta. Następnie Khedi Alieva opowie o swoim życiu w Gdańsku, a Nina Markiewicz-Sobieraj, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Gdańsku-Orunii, podzieli się doświadczeniami na temat integracji dzieci imigranckich (głównie czeczeńskich) w swojej szkole. 

Uczestników spotkania czeka później praca w ośmiu grupach tematycznych, dotyczących najważniejszych dziedzin życia: edukacji, zdrowia, kultury, mieszkalnictwa, pomocy społecznej, rynku pracy, dyskryminacji oraz społeczności lokalnej. Potem odbędzie się dyskusja typu “okrągły stół”, czyli z uczestnikami siedzącymi w kole. Wtedy będzie też czas na zadawanie wszelkich, najtrudniejszych nawet pytań.

Denise z Etiopii to jedna z wielu imigrantek w Gdańsku. Miasto chce wyrównywać ich szanse, żeby ich życie było łatwiejsze. Gdańskowi potrzeba rąk do pracy: z Ukrainy, Białorusi, Etiopii, Kolumbii, Palestyny...

Aby wziąć udział w warsztatach, warto się zarejestrować (choć nie jest to obowiązkowe, a i tak się wejdzie) na stronie www.gdansk.pl/migracje/Spotkania-otwarte-zgloszenia,a,52840.

Gdański Model Integracji Imigrantów to wynik pracy zespołu, który prezydent Paweł Adamowicz powołał w maju 2015. Jest to pierwszy w Polsce taki zespół ds. integracji imigrantów. W jego skład weszło ponad 140 osób, reprezentujących ponad 70 organizacji. Celem było przygotowanie strategii integracji nowych mieszkańców miasta, pochodzących z różnych stron świata. Obecnie prace nad gdańskim Modelem Integracji Imigrantów weszły w etap konsultacji.

- Przyjęcie i integracja imigrantów jest ważnym zagadnieniem, z którym mierzy się wiele miast europejskich. W Gdańsku wiemy jak ważne jest, by wykorzystać potencjał wykształconych, aktywnych i przedsiębiorczych imigrantów, tak by mogli być częścią naszej społeczności. Gdański Model Integracji Imigrantów jest pierwszym takim dokumentem w Polsce – mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Z dokumentem miejskiego Modelu Integracji Imigrantów można zapoznać się na stronie www.gdansk.pl/migracje. Na stronie tej umieszczona jest także ankieta, za pośrednictwem, której można zgłaszać uwagi do prezentowanego Modelu.

- Chcemy pokazać mieszkańcom, że Model to nie jest jakaś fanaberia gdańskich urzędników i polityków, ale że został on przygotowany z konieczności skoordynowania pracy wielu organizacji, które pracują na co dzień z imigrantami, i które czuły, że ich działania trzeba spiąć w jednym planie - mówi Piotr Olech z UM. - Model to strategia ogólna, a konkretne plany operacyjne na dane lata, z dokładnym budżetem, będziemy przedstawiać sukcesywnie, jeśli Model uzyska aprobatę Rady Miasta Gdańska.
 

Czytaj także:

Burzliwie o imigrantach. Miasto stawia czoła adwersarzom.

Biskup chwali politykę Gdańska wobec imigrantów

Gdańsk wesprze intergrację tysięcy imigrantów. Jest plan! 

Koszmary uchodźców. Dlaczego europejski Gdańsk chce pomóc. 

Lęk przed migrantami. W Gdańsku grożą gwałtem, śmiercią 



TV

Bajpas kartuski działa