• Start
  • Wiadomości
  • Lech Bądkowski upamiętniony na Głównym Mieście. Jest projekt pomnika

Lech Bądkowski będzie upamiętniony na Głównym Mieście. Zobacz projekt pomnika

Siedzący w fotelu mężczyzna z książką i okularami w dłoniach, spogląda na gdańskie ulice. Fotel umieszczony jest na prostokątnym cokole z inskrypcją. Tak ma wyglądać pomnik Lecha Bądkowskiego, który stanie na skwerze przy kościele św. Jana, u zbiegu ulic Świętojańskiej, Tandeta i Minogi. Zwycięzcą konkursu na projekt pomnika został rzeźbiarz Maciej Jagodziński z Torunia.
11.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu biała gipsowa figurka przedstawiająca postać mężczyzny siedzącego na krześle, to po prawej, a po lewej gipsowy biały odlew głowy mężczyzny
Tak ma wyglądać pomnik Lecha Bądkowskiego
Mat. GZDiZ

Paweł Zbierski, autor biografii Lecha Bądkowskiego: - Zaważył na całym moim życiu

Komisja przyznała w konkursie tylko I miejsce

Do konkursu stanęło pięciu artystów, którzy nadesłali projekty pomnika oraz przygotowali pomniejszony model gipsowy rzeźby. Wśród zaprezentowanych prac bezkonkurencyjna okazała się ta przedstawiona przez Macieja Jagodzińskiego. Taką opinię wydała komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - inicjatora i mecenasa budowy pomnika, a także wykładowcy z Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Warszawy i Wrocławia, przedstawiciele Rady Miasta Gdańska oraz Architekt Miasta Gdańska.

Zdaniem komisji zwycięski projekt cechuje "bardzo dopracowany pod względem rzeźbiarskim styl, ze szczególnym uwzględnieniem odwzorowania postaci i rysów twarzy Lecha Bądkowskiego". Biorący udział w posiedzeniu naukowcy-artyści reprezentujący Akademię Sztuk Pięknych docenili natomiast klasyczny realizm.

Komisja konkursowa zwróciła też uwagę na czystą geometryczną formę cokołu pomnika, który będzie miał kształt prostokątnej bryły. Dzięki temu będzie można „przysiąść” na cokole u stóp pisarza, by np. móc zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z kościołem Św. Jana w tle.

W toku prac komisja jednogłośnie przyznała pierwszą nagrodę w wysokości 25 tys. zł Maciejowi Jagodzińskiemu. Jednocześnie nie zdecydowano się na przyznanie drugiej i trzeciej nagrody. Podczas obrad komisja stworzyła również listę wytycznych dla wykonawcy pomnika odnoszących się m.in. do przyszłego zagospodarowania terenu w bezpośrednim sąsiedztwie rzeźby czy też jej docelowego ustawienia.

 Jarmark św. Dominika już tylko do niedzieli

Inicjatorem powstania pomnika jest Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie

Dzięki rozstrzygnięciu konkursu jego inicjator - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie - będzie mógł zawrzeć z autorem projektu umowę na wykonanie pomnika, jak również sfinansuje jego budowę.

Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika

Miejsce, w którym stanie pomnik wybrane zostało nieprzypadkowo. Skwer znajduje się nieopodal Targu Rybnego, gdzie w jednej z kamienic od lat 60. mieszkał i tworzył Lech Bądkowski.

Lech Bądkowski jest postacią, która wywarła duży wpływ na dzieje Gdańska i Polski. Żołnierz kampanii wrześniowej i polskich sił zbrojnych na Zachodzie. Dziennikarz, pisarz, opozycjonista. Autor wielu książek i artykułów. Członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i sygnatariusz porozumień w Sierpniu 80 roku, potem redaktor rubryki „Samorządność”, która aż do stanu wojennego ukazywała się w „Dzienniku Bałtyckim”. W roku 2000 został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gdańska. Współzałożyciel Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Pomnik ma upamiętniać zasługi Lecha Bądkowskiego - przede wszystkim rolę, jaką odegrał w latach 1980-81 jako autorytet dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji. Ma także uhonorować wysiłek w pozytywistycznej tradycji „pracy u podstaw”, jaki Bądkowski włożył w tworzenie zrębów samorządności na Pomorzu.
Oprac. KG

TV

Bajpas kartuski działa