Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wzgórze Mickiewicza, Siedlce. Coraz bliżej powstania parku przy pętli tramwajowej

Przetarg zakończony, wykonawca wybrany, lada dzień zostanie podpisana umowa. A potem... pierwsze prace związane z powstaniem Parku na Zboczu, w sąsiedztwie pętli autobusowo-tramwajowej przy ul. Kartuskiej na Siedlcach.

A
A

Prawdopodobnie w listopadzie rozpoczną się pierwsze prace związane z powstaniem Parku na Zboczu
Prawdopodobnie w listopadzie rozpoczną się pierwsze prace związane z powstaniem Parku na Zboczu
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W ramach inwestycji pod hasłem " Budowa ciągu widokowego oraz placu zabaw na terenie Parku Na Zboczu" powstanie boisko do streetballa o nawierzchni poliuretanowej i plac zabaw (znajdzie się w nim zestaw gimnastyczny, dwuosobowy bujak na sprężynie, wieża ze zjeżdżalnią i huśtawka "ptasie gniazdo"). Będą też urządzenia siłowni zewnętrznej (w tym motyl-wahadło i twister-narciarz biegowy). Zbudowane zostaną ciągi piesze i schody terenowe, zamontowany sprzęt do gry w koszykówkę, a także ławki i kosze na śmieci. Założone zostaną również trawniki i pojawią się nowe nasadzenia. Wcześniej jednak wykonawca będzie musiał zniwelować teren i wyciąć część tutejszych drzew, a także rozebrać obecną nawierzchnię chodnikową wykonaną z płyt betonowych oraz schody terenowe. Do alejki spacerowej, która połączy ul. Maryli z ul. Łostowicką, bez problemu dostaną się osoby niepełnosprawne. Z myślą o nich zaprojektowano serpentynę przy schodach od strony ul. Łostowickiej.

Do przetargu zgłosiła się jedna firma: Usługi Ogólnobudowlane, Andrzej Dzienisz z Borzestowa. Realizację projektu wyceniła na 617,7 tys. złotych.

Park powstanie pomiędzy ulicami Szarą i Maryli. Ten zielony teren jest dobrze widoczny od strony ul. Kartuskiej. O realizację tego projektu od kilku lat apelowali przede wszystkim radni dzielnicy Wzgórze Mickiewicza. W czerwcu br., podczas jednego z lokalnych festynów, zastępca prezydenta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, poinformowała tutejszych gdańszczan, że miasto zabezpieczyło środki na ten cel.

- Mieszkańcy naszej dzielnicy czekają na tę inwestycję. W końcu będą mieli szansę pójść tam na spacer nie przedzierając się przez krzaki. To miejsce strasznie zarosło – mówi Krzysztof Knitter, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza. - A roztacza się z niego naprawdę świetny widok. Dobrze jest tam pójść nawet wieczorem. Dla nas to naprawdę duże wydarzenie, bo chodzi tu o potężny teren, który od lat się marnował. Wreszcie zostanie wykorzystany tak jak należy.

Wzgórze Mickiewicza. Jeszcze w tym roku w dzielnicy powstanie miejski park

Temu projektowi kibicował i angażował się w jego przygotowanie m.in. szef klubu PO w Radzie Miasta Gdańska, Piotr Borawski.

- Każdy nowy teren rekreacyjny w Gdańsku cieszy. Nie ukrywam jednak, że od samego początku, kiedy zostałem radnym w tym okręgu, Rada Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza zaraziła mnie tym pomysłem. Wspólnymi siłami udało się. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zorganizowała projekt, potem zaczęliśmy szukać środków na realizację tej inwestycji. Udało się je wygospodarować w tegorocznym budżecie. Mam nadzieję, że teraz to już będzie tylko "z górki" – przyznaje radny PO, Piotr Borawski. - Myślę, że to będzie bardzo urokliwe miejsce, które służyć będzie nie tylko mieszkańcom Wzgórza Mickiewicza i Siedlec (90 proc. przyszłego parku administracyjnie należy do Siedlec). Bliskość komunikacyjna (pętla Siedlce – red.) tego miejsca może sprawić, że większa ilość mieszkańców Gdańska będzie z niego korzystać.

Park powstanie na terenie o powierzchni około 4 hektarów, pomiędzy ul. Szarą i Maryli
Park powstanie na terenie o powierzchni około 4 hektarów, pomiędzy ul. Szarą i Maryli
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

To też nie nasze ostatnie słowo. Kiedy zostanie zrealizowana ta część projektu, będziemy myśleć o kolejnych, w tym o oświetleniu tego terenu czy montażu kolejnych elementów w kolejnych latach.

Kolejna, atrakcyjna zielona enklawa Gdańska powinna powstać w ciągu kilku najbliższych miesięcy (jej realizacja będzie uzależniona od warunków pogodowych). Park będzie liczył docelowo 4 ha powierzchni. Jego zagospodarowanie było konsultowane z mieszkańcami i radnymi dzielnicy Wzgórze Mickiewicza.  

Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
***