Link do opisu wydarzenia: The Other Europe – międzynarodowa konferencja

The Other Europe – międzynarodowa konferencja

Data: 25 października 2021 r.
Godzina: 12:00-16:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, Gdańsk online: www.gdansk.pl
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

Wywiady sprzed 30 lat z opozycjonistami i artystami z Europy Środkowo-Wschodnie, to bogaty materiał do badań dla historyków, ale i źródło materiałów na lekcje historii. Dzięki sieci partnerów projektu THE OTHER EUROPE / INNA EUROPA, do których zalicza się także Europejskie Centrum Solidarności, analogowe wywiady zostały wszechstronnie opracowane, opatrzone napisami, zdigitalizowane i oddane użytkownikom sieci w wolnym dostępie. W poniedziałek, 25 października, w audytorium ECS, odbędzie się międzynarodowa konferencja, dotycząca projektu

baner promujący konferencję The Other Europe

Na chwilę przed przełomem, kiedy sytuacja za żelazną kurtyną nabrzmiewała, ale żaden z opozycjonistów marzących o demokracji nie mógł jeszcze przewidzieć finału tej historii, politolog i publicysta Jacques Rupnik wraz reżyserem Tomem Robertsem oraz producentem Nickiem Fraserem wyruszyli z kamerą w wędrówkę po Europie Środkowo-Wschodniej. Przybyli również do Polski, rozmawiali m.in. z Lechem Wałęsą, Andrzejem Wajdą, Leszkiem Kołakowskim, Jackiem Kuroniem, Bogdanem Lisem i Bronisławem Geremkiem.

W oparciu o zebrane wywiady powstał sześcioodcinkowy serial dokumentalny THE OTHER EUROPE, realizowany w latach 1987–1988 dla brytyjskiego Channel Four. Dziś z powodzeniem możemy uznać wywiady, przeprowadzone wówczas z ludźmi opozycji antykomunistycznej i artystami, za unikalny zapis historycznego momentu.

Zarejestrowane wówczas wywiady filmowe trafiły do Biblioteki Václava Havla w Pradze. Dzięki projektowi THE OTHER EUROPE są digitalizowane i opracowywane w wersji angielskiej, po czym prezentowane online. W wolnym dostępie odsłuchać można 66 rozmów z opozycjonistami i artystami z Polski, Czechosłowacki, Węgier i NRD.

– Solidarność to byłą ładna nazwa, ale nazwa reformy. My od początku byliśmy, jesteśmy i pozostajemy reformą, która nazywała się Solidarnością. […] Pierwszy etap reformy był bardzo widowiskowy, bardzo emocjonalny. I z tego etapu nas znają miliony ludzi w Polsce, i na świecie. Niemniej jednak, jak by się tak zastanowić głębiej, to ten etap był – poza emocją – nie zostawiał tak wielkich, trwałych śladów. Natomiast drugi etap, w którym się znajdujemy, jest etapem, który zbiera te wszystkie emocje i próbuje ustawić je w programy pozytywne, realizacyjne. I tu właśnie rozgrywa się batalia o zwycięstwo tamtych dni i o zwycięstwo idące w przyszłość – mówi Lech Wałęsa, siedząc na rzeźbionym gdańskim fotelu, mając wpięty w skórzaną kurtkę wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej i znaczek Solidarności.

Partnerami projektu THE OTHER EUROPE są: Filmoteka Narodowa w Pradze (Czechy), Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (Polska), Szechenyi Library w Budapeszcie (Węgry), Nation’s Memory Institute (Słowacja) i Bautzenstrasse Memorial w Dreźnie (Niemcy).

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i Funduszu Wyszehradzkiego. 

 

KORZYSTAJ Z ZASOBÓW THE OTHER EUROPE

 KONFERENCJA | PROGRAM

25/10/2021

12.00

/ otwarcie spotkania: Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności

/ wywiady filmowe z projektu, 1987: Lech Wałęsa

/ wystąpienie: Lech Wałęsa, legendarny przywódca Solidarności, były prezydent RP

/ słowo wstępu: Jacques Rupnik, współtwórca projektu filmowego The Other Europe

 

12.30

/ Film z wystawy stałej ECS: August 1980 / SIERPIEŃ ’80

/ wywiady filmowe z projektu, 1987: Bogdan Lis, Leszek Kołakowski, Andrzej Wajda

 

13.30

/ Panel dyskusyjny: do rozmowy zasiądą:

Bogdan Lis – opozycjonista w czasach PRL, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i Solidarności, uczestnik projektu filmowego The Other Europe

Jacques Rupnik – francuski politolog, publicysta, współtwórca projektu filmowego The Other Europe

Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności

Anna Maria Mydlarska – kierownik Działu Dokumentacji Filmowej ECS

 

15.30             

/ film z cyklu #ECSWORLD

/ zakończenie spotkania