Link do opisu wydarzenia: Świat Mało Znany

Świat Mało Znany

Data: 1 - 3 czerwca 2023 r.
Miejsce: Klub Żak Aleja Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: PSONI koło w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

plakat promujący festiwal świat mało znanySpotkania z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „ŚWIAT MAŁO ZNANY” 2023

Wydarzenia:

1 czerwca 2023 r. – Klub Żak godz. 18.00 Spektakl / Film
- Teatr Razem „Ducle Vitium” – film + pokaz warsztatów dramowych
- pokaz filmu „Amatorzy” reż. Iwona Siekierzyńska + dyskusja

2 czerwca 2023 r.Klub Żak –godz. 18.00 / Spektakle
- Teatr Ubogi Relacji - ,"Anioły życia. Szkic"
- Teatr Przebudzeni – "Na pohybel"

3 czerwca 2023 r. Klub Żak godz. 18.00 / Koncerty
- A może + goście
- Remont Pomp + Ken Vandermark

Warsztaty 30.05.23 – 02.06.23
- muzyczne – zespół Remont Pomp + Ken Vandermark
- fotograficzne – Krzysztof Mystkowski
- dramy – Jarek Rebeliński
- muralu – Bartek Piosik

Wstęp na wydarzenia bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona
Strona festiwalu

Świat Mało Znany” jest to wydarzenie realizowane cyklicznie od 29 lat. W tym roku wyjątkowo związany jest z 60leciem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Impreza artystyczna adresowana jest do twórców i artystów z niepełnosprawnością intelektualną z Polski oraz do szerokiego grona odbiorców społeczności lokalnej. Świat Mało Znany promuje potencjał i możliwości oraz osiągnięcia artystyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną. Działania realizowane w projekcie służą promowaniu pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej intelektualnie. Pragnąc odchodzić od powszechnie jeszcze stosowanych wobec osób niepełnosprawnych terminów: "dziecko", "infantylny", organizujemy działania, które mają na celu pokazanie rzeczywistego obrazu człowieka dorosłego, utalentowanego, potrafiącego sprawnie się komunikować i włączać się w inicjatywy integracyjne człowieka.

„Świat Mało Znany” jest imprezą, która umożliwia osobom niepełnosprawnym integrację ze środowiskiem nie tylko artystycznym. Działania realizowane z udziałem osób pełnosprawnych to coś więcej niż wspólny występ na scenie. Kilkudniowa praca warsztatowa, koncerty, spektakle sprzyjają integracji, wspólnemu zrozumieniu i poznaniu prawdziwego świata osób niepełnosprawnych. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość z nas nie ma kontaktu.

Teatr Razem - "Ducle Vitium"
Spektakl Ducle Vitium to opowieść o granicach dziwności i normalności. Poznajemy kilka światów równolegle. Świat widowiska scenicznego z udziałem niesamowitych osobowości, jeden z wielką głową, inna ze ze zrośniętymi nogami, jeszcze inny bez rąk i nóg. Ci odmieńcy co wieczór bawią widownię swoją cyrkową sztuką. Kiedy światła rampy gasną, zamieniają się jednak w zwykłych ludzi, którzy czują, pragną, boją się, marzą, kochają. Pomiędzy tymi światami gości Teatr Razem, czyli odmieńcy z niepełnosprawnością intelektualną. Jaki jest ich stosunek do ludzkiej dziwności? Kim są w tym cyrku?

Scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska Scenografia i animacje: Jarek Rebeliński Muzyka: Jarek Marciszewski i Remont Pomp.
Występują: Jarek Rebeliński – dyrektor Teatru Razem Marysia Krzempek Gosia Błaszczak Agatka Prud Sylwia Zarembska Jarek Fryckowski Michał Milka Michał Tyburski Łukasz Gawlik Wojtek Leszczuk
Przed pokazem spektaklu odbędzie się pokaz warsztatów dramy prowadzonych przez Jarka Rebelińskiego w ramach festiwalu „Świat Mało Znany”.

Film „Amatorzy”
Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka "Biuro Rzeczy Osobistych" (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest możliwość zrealizowania spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką Grek Zorba. Wspaniale byłoby wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki. Kiedy pojawia się gwiazda – Wiki – aktorzy Krzyśka są pod urokiem jej charyzmy. Presja czasu, fascynacja Wiki… Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny? Przed filmem odbędzie się rozmowa z aktorami.

Teatr Ubogi Relacji - "Anioły życia. Szkic"
Teatr Ubogi Relacji to spontaniczne, co roku odnawialne przedsięwzięcie mające na celu wyrażenie uczuć, myśli i przeżyć jego aktorów, tak już 29 lat. To efekt poszukiwań sposobu opowiadania o tym , co jest ważne w życiu , prezentowania swoich przekonań nieznajdujących innego wyrazu. Teatr ma w swoim dorobku udział w wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Najstarszy aktor gra już 29 lat, najmłodszy pół roku. Teatr działa w Środowiskowym Domu Samopomocy typu B w Sopocie PZW PKPS.

To prosta opowieść o pomaganiu, ludziach, których nazywamy aniołami ze względu na ich udział w naszym życiu. Czy to jedyna ich rola? Kim są anioły? Skąd przychodzą? Próbujemy odpowiedzieć na te pytania w pięciu scenach naszego przedstawienia, z których każda stanowi osobną historię.

Reżyseria: Jacek Spica i Paulina Lewandowska
Scenariusz, muzyka , kostiumy: Zespół
Choreografia: Anna Butkiewicz
Wykonanie lalek: Janusz Kubera

Teatr Przebudzeni
Spektakl pt. „Na pohybel!” to próba odpowiedzenia i zmierzenia się z dręczącym nas pytaniem „Teatr dla życia czy życie dla teatru?”. To próba udowodnienia, że mimo naszych ograniczeń oraz wszelkich przeciwności wciąż się rozwijamy, doskonalimy, kształcimy, nieustannie „ćwicząc się” do „roli życia”. Zdobywamy nowe doświadczenia i umiejętności, pokonujemy kolejne stopnie (niepełnej) sprawności scenicznej na rzecz pewności scenicznej. Cykliczny warsztat, etiudy, improwizacje, relacje, dyskusje, konkluzje, gry intelektualne, łzy wymieszane z radością, kontakt z publicznością – to wszystko nas usprawnia i sprawia, że teatr staje się nam wszystkim niezbędny, potrzebny i zbawienny.

Zespół „A może” + Tomek Gadecki + goście
Zespół „A może…” powstał w 2009 roku z inicjatywy Tomasza Szwelnika, artysty i muzyka, który prowadzi warsztaty muzyczne dla osób niepełnosprawnych we współpracy z Fundacją „Sprawni Inaczej” z Gdańska. Projekty muzyczne grupy "A może..." są rezultatem warsztatów muzycznych z osobami niepełnosprawnymi.  Artyści eksperymentują z różnymi formami, jak muzyka ilustracyjna, improwizacja, słuchowisko, taniec, performance, działania teatralne. Czerpią inspirację z otaczających człowieka dźwięków, jak odgłosy natury, morza, ptaków, czy zgiełku miejskiego. Koncerty zespołu "A może..." są za każdym razem inne i zaskakują połączeniem różnych form.

Gościnnie zagrają:
Tomasz Gadecki - saksofon,
Agnieszka Błonkiewicz - skrzypce,
Dagna Krause - wiolonczela,
Sławomir Rodriguez Porębski - bębny.

Warsztaty Dramy „Niech MOC będzie z Tobą”– prowadzący Jarek Rebeliński
Warsztat „Niech MOC będzie z Tobą”. Będziemy podczas niego zastanawiać się czym jest siła, a czym moc i co z tymi pojęciami mają wspólnego bohaterowie naszego przedstawienia. Czy na to, kim się stali zadecydowały emocje związane bardziej z siłą czy z mocą? A może z super mocą. Jaką mielibyśmy super moc, gdyśmy mogli użyć naszej wyobraźni, może telepatia, a może moc znikania, a może… A może już mamy super moce, o których jeszcze nie wiemy. Ten kto się chce dowiedzieć jaką posiada super moc, natychmiast powinien zapisać na nasze warsztaty podczas tegorocznej edycji Festiwalu „Świat Mało Znany”.

Warsztaty Muralu – Bartosz Piosik
Motywem przewodnim ściany jest 60 lat PSONI i 20 lat Best Buddies. Na 4 dniową podróż artystyczną zabierze Was Bartosz Piosik, grafik, twórca graffiti od 1995 roku, wraz z Małgorzatą Siewert z którą tworzą projekt Dżwigamy zajmujący się wnętrzem, grafiką i malowaniem ścian. Na początku naszej przygody dowiemy się o genezie graffiti w 3mieście, dlaczego ono powstaje, jak się je robi, rodzaje farb i używanych do nich końcówek  i wiele innych. Każdy z uczestników stworzy swój niepowtarzalny obraz za pomocą szablonu i sprejów.  Następnie przygotujemy ścianę która będzie naszym wspólnym dziełem. Po namalowaniu szkicu, przystępujemy do realizacji założonego projektu. Każdy będzie odpowiedzialny za swój szkic który musi nabrać życia! Nasza ściana będzie widoczna z ulicy i pobliskich bloków więc dajemy z siebie 110 % normy;) Będzie wesoło, kolorowo i hip-hopowo!

Warsztaty Fotograficzne – Krzysztof Mystkowski
Zapraszam do udziału w warsztatach fotograficznych, które odbędą się w ramach festiwalu Świat Mało Znany. Zostaniemy fotoreporterkami, fotoreporterami i odwiedzimy z naszymi aparatami uczestników warsztatów muzycznych, dramy i muralu. Najciekawsze fotografie umieścimy na stronie facebookowej Świata Mało Znanego. Finałem naszych warsztatów będzie wystawa plenerowa. Osoby które chcą uczestniczyć w warsztatach proszone są o wypełnienie ankiety
Link do ankiety


Dofinansowano ze środków Urząd Miasta Gdańska, PFRON