Link do opisu wydarzenia: Relacje międzyludzkie i prawda w dialogu międzyreligijnym

Relacje międzyludzkie i prawda w dialogu międzyreligijnym

Data: 21 września 2020 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: www.gdansk.pl, Facebook.com/klubtygodnika, klubtygodnika.pl/tv
Organizator: Klub Tygodnika Powszechnego z Trójmiasta

Szczegóły wydarzenia

Klub Tygodnika Powszechnego z Trójmiasta zaprasza na spotkanie online, które odbędzie się w poniedziałek, 21 września, o godz. 18.00. Gościem będzie redaktor działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym” Piotr Sikora, rozmowę poprowadzi Magdalena Wolnik.

Piotr Sikora
 

Nauczanie Soboru Watykańskiego II wyraziło zdecydowanie pozytywny stosunek Kościoła katolickiego do innych religii, a dokumenty posoborowe Kościoła podjęły i pogłębiły dialog chrześcijaństwa z religiami poza chrześcijańskimi. Uznano bowiem, że w obliczu pluralizmu religijnego i kulturowego dialog międzyreligijny jest koniecznością oraz warunkiem pokoju światowego i uznania ogólnoludzkich wartości. W znacznej mierze przyczynia się on również do pielęgnowania ducha tolerancji oraz wzajemnego zrozumienia i poszanowania. Dialog międzyreligijny został zatem rozpoczęty, i, jak napisał Jan Paweł II w Novo millenio ineunte, „musi być kontynuowany”.

Czy ten dialog jednak jeszcze trwa w tak podzielonym dzisiaj świecie, w Europie, która musi zmierzyć się z przybywającymi do niej tysiącami imigrantów, będącymi niekiedy wyznawcami innych religii? Jak ten dialog się urzeczywistnia? Skoro religie różnią się co do fundamentów egzystencji i światopoglądu – jak w ogóle możliwy jest dialog międzyreligijny? Czy ten dialog ma odbywać się między religiami, czy raczej może między ludźmi religijnymi? Co jest celem tego dialogu: budowanie relacji międzyludzkich? Czy może dążenie do prawdy? Jak te zagadnienia mają się do siebie w procesie dialogu? O tym m.in. będzie rozmawiać z Piotrem Sikorą Magdalena Wolnik.
 

Debata będzie transmitowana na Facebook.com/klubtygodnika, klubtygodnika.pl/tv oraz na www.gdansk.pl w poniedziałek, 21 września. Początek o godz. 18.00.


Piotr Sikora - filozof i teolog, publicysta i redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Profesor Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Współpracownik „The Elijah Interfaith Institute” w projekcie międzyreligijnych badań nad mistyką i duchowością. Członek Krakowskiej Grupy Medytacji Chrześcijańskiej związanej z Ośrodkiem Medytacji Chrześcijańskiej przy klasztorze Benedyktynów w Lubiniu. Prowadzi indywidualne sesje dialogu filozoficznego.

Magdalena Wolnik - dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych o tematyce społeczno-religijnej, realizowanych m.in. w Pakistanie, Indonezji, Birmie, Kambodży, Angoli, Mozambiku, Sierra Leone, Etiopii i Brazylii. Odpowiedzialna za działania Wspólnoty Sant’Egidio w Polsce.


Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Miejsce