Link do opisu wydarzenia: Autyzm znaczy bardziej – Nie inaczej

Autyzm znaczy bardziej – Nie inaczej

Data: 26 kwietnia 2018 r.
Godzina: 9.30
Miejsce: Stadion Energa Gdańsk, Sala Pucharowa, Pokoleń Lechii Gdańsk 1, Gdańsk
Organizator: Fundacja Lechii Gdańsk, Fundacja Empatia

Szczegóły wydarzenia

Fundacja Lechii Gdańsk wraz z Fundacją Empatia zapraszają na konferencję – "Autyzm znaczy bardziej –  Nie inaczej" , która odbędzie się 26 kwietnia 2018 roku na Stadionie Energa Gdańsk w Sali Pucharowej.

Wstęp jest bezpłatny. Obowiązuje jednak kolejność zapisów. Pod tym linkiem można potwierdzić rezerwację miejsca.

Autyzm diagnozuje się u około 1 na 100 dzieci, które spotykasz każdego dnia. W Stanach Zjednoczonych aktualne statystyki mówią o 1 na 68 dzieci. Nie z powodu jak niektórzy mówią nagłego wzrostu, a raczej z powodu dostępności narzędzi, dzięki którym przeprowadza się diagnozę.

Nie jest chorobą, nie jest zaraźliwy i nie jest ograniczeniem życia. Można go zdiagnozować u dzieci, nastolatków, ale także u dorosłych. Nieleczony może prowadzić do głębokich zaburzeń funkcjonowania, ale pamiętać należy, że autyzm ma różne oblicza, a jego charakter jest bardzo zróżnicowany.

Unikalność, indywidualizm, inne postrzeganie świata i rzeczywistości poprzez zmysły oraz różnego rodzaju bodźce. Swego rodzaju wyjątkowość, ale nie inność.

Obecny stan wiedzy i medycyny pozwala na coraz lepsze rozumienie autyzmu, a co za tym idzie – pomocy. Wczesne rozpoznanie jest decydujące, ponieważ daje możliwość skorzystania ze specjalistycznej interwencji już w pierwszych latach, a nawet tygodniach życia dziecka. To zwiększa szanse na pozytywne efekty terapii maluchów, u których rozwój przebiega nieprawidłowo.

Konferencja -”Autyzm znaczy bardziej –  Nie inaczej” kierowana jest zarówno do rodziców oraz bliskich osób ze spektrum autyzmu oraz zespołem Aspergera jak i do lekarzy pierwszego kontaktu, nauczycieli oraz wychowawców przedszkoli, od których tak wiele zależy zarówno przy właściwym rozpoznaniu jak i późniejszym wsparciu. Do zapisów na wydarzenie i udziału zapraszamy także studentów, którzy planują pracę jako psycholodzy, pedagodzy jak również lekarze pediatrzy, neurolodzy i interniści.

Tutaj znajdziecie szczegółowy program konferencji:

9:30 – Rozpoczęcie konferencji wraz z powitaniem gości oraz bufetem kawowym

10:00  – Jaspik Zakątek Terapeutyczno – Pedagogiczny  

Temat: „Dziecko z zespołem Aspergera – szersze spojrzenie na diagnozę i terapię”

Prowadzące:

Agnieszka Borkowska – pedagog, psychotraumatolog pierwszego kontaktu, terapeuta i właściciel Zakątka terapeutycznego Jaspik, autorka książki „Zrozumieć świat ucznia z zespołem Aspergera oraz współautorka książki „Codzienność dziecka z zespołem Aspergera okiem rodzica i terapeuty”.

Aleksandra Brzozowska – psycholog, terapeuta w Zakątku terapeutycznych Jaspik, terapeuta dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w placówkach oświatowych.

11:00 – 12.30 – Fundacja Zrozumieć Autyzm

Temat: Terapia rozwojowa oparta na relacjach w oparciu o metodę Growth trough Play System.

Wykład dotyczyć będzie podstawowych krokach rozwojowych jako celach terapii dziecka, ale przede wszystkim na transformującej sile relacji.

Prowadząca:

Iwona Wojtasik – Założyciel Fundacji „Zrozumieć Autyzm”, certyfikowany trener i nauczyciel metody Growth through Play System. Prowadzi certyfikowane 3 stopniowe szkolenia  dla specjalistów, konsultacje kursy online i warsztaty dla rodziców oraz superwizje. 

Ukończyła uczelnie wyższe na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Studia podyplomowe na Wyższej Szkole Edukacji we Wrocławiu i szkolenia w Relate to Autism USA, była również uczestnikiem szkolenia Start- Up w Londynie. Jej doświadczenie obejmuje około 12 lat pracy terapeutycznej 1:1 w pokoju zabaw z dziećmi oraz Budowania Zespołów  Terapeutycznych i Motywacji.

Iwona intensywnie współpracuje w ramach Fundacji z organizacjami i placówkami w Polsce, USA i na Węgrzech. W pracy z dziećmi czerpie również  z psychologii rozwojowej, koncepcji Jospera Juula i terapii systemowej oraz NVC.

12:30 – 14.00 – Maltańskie Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i Ich Rodzinom w Krakowie

Temat: ,,Terapia 3i w autyzmie”

Prowadząca:

Urszula Srzednicka –  trener  i Naczelny superwizor Wideotreningu Komunikacji w Edukacji w Polsce. Koordynator metody 3i w Maltańskim Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i Ich Rodzinom certyfikowany przez Stowarzyszenie Autisme Espoir Vers l’Ecole we Francji. Autorka publikacji i książek temat Wideotreningu Komunikacji.

Metoda „3i” (Intensywna – Indywidualna – Interaktywna) jest edukacyjną metodą rozwojową, opartą o zabawę, której celem jest doprowadzenie dzieci o zdiagnozowanym autyzmie do poziomu komunikacji, który pozwoli na ich udział w życiu społecznym i korzystanie ze szkoły w stopniu jak najbardziej zwyczajnym. Zastosowanie metody edukacji indywidualnej, intensywnej i interaktywnej, opartej o zabawę pozwala osiągnąć zamierzony cel po stymulacji trwającej od 1 roku do 2 lat w zależności od natury problemów autystycznych, z którymi boryka się dziecko.

14.00 – 14.30 – Przerwa obiadowa

14:30- 15:00

Temat: „ Wybrane problemy sensoryczne dzieci ze spektrum autyzmu – interdyscyplinarne podejście terapeutyczne”.

Prowadząca:

Anna Meslin – psycholog, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI, pedagog wczesnoszkolny, socjoterapeuta, trener masażu Shantala, terapeuta dziecka z autyzmem oraz trener Odysei Umysłu. Aktualnie w trakcie czteroletnich studiów podyplomowych z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Na co dzień pracuje jako psycholog w Szkole Podstawowej nr 27 w Gdańsku oraz prowadzi gabinet prywatny. Naukowo współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim, prowadząc zajęcia dla studentów oraz pisząc publikacje. Specjalizuje się w diagnozie i terapii dzieci i młodzieży oraz w pracy z ich rodzicami. W swojej pracy podchodzi indywidualnie do każdego pacjenta, uwzględniając jego aktualny poziom rozwoju poznawczego i emocjonalnego. W terapii wykorzystuje wiedzę, materiały i techniki z różnych metod terapeutycznych, gdyż uważa, że nie ma jednej „metody cud”, która jest dobra dla każdego dziecka i przezwycięży wszystkie jego trudności.

15:00 – 15:45

Temat: „Rola diety w Autyzmie w świetle najnowszych badań”

Prowadzący:

Agnieszka Danielewicz – dyrektor poradni dietetycznej. Jest cenionym w trójmieście specjalistą żywienia, dietetykiem z wieloletnim doświadczeniem w indywidualnej praktyce, a w szczególności w pracy z rodzinami i dziećmi. Specjalizuje się w prowadzeniu pacjentów z Zespołem Pradera-Williego i ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi: w jednostkach chorobowych, trenujących sporty itp.

16.00 – 17:30

Temat: ,,Sytuacja psychospołeczna rodziców osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w ujęciu psychoanalitycznym”

Prowadzące:

Anna Cieśnik – magister psychologii klinicznej. Ukończyła Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS w Sopocie. Obecnie w trakcie szkolenia psychoanalitycznego w Polskim Towarzystwie Psychoterapii Psychoanalitycznej. Jest również kandydatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz prowadzi praktykę psychoterapeutyczną w zakresie terapii indywidualnej osób dorosłych.

Kamila Widawska – psycholog. Ukończyła jednolite studia magisterskie z psychologii, w specjalności klinicznej. Współzałożycielka Fundacji Empatia i Psychologiczno- Artystycznego Punktu Przedszkolnego Empatia. Zajmuję się terapią dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Obecnie jest w szkoleniu psychodynamicznym w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, gdzie odbywa studium socjoterapii i psychoterapii psychodynamicznej dzieci i młodzieży. Odbywa roczne seminarium psychoanalityczne w Instytucie Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal.

Miejsce