Link do opisu wydarzenia: Książka w latach wojny - cykl wykładów otwartych

Książka w latach wojny - cykl wykładów otwartych

Data: 19 września 2019 r.
Godzina: 18.00
Miejsce: Filia Gdańska ul. Mariacka 42, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: WiMBP w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Zapraszamy do udziału w cyklu otwartych wykładów popularnonaukowych – Książka w latach wojny, które odbędą się we wrześniu w Filii Gdańskiej. Spotkania organizowane są w ramach podkreślenia wagi 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

19.09.2019, godz. 18.00 – Książka i gazeta jeniecka. O czytelnictwie w niemieckich obozach jenieckich w latach II wojny światowej – wykład Jana Daniluka.  
Jan Daniluk (ur. 1984) – doktor historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie aktualnie kieruje pracami uczelnianego muzeum. Pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX w.), w szerszej perspektywie zajmuje się historią II wojny światowej (w tym właśnie jeńców wojennych w niewoli niemieckiej) oraz Trzeciej Rzeszy. Członek Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie.

26.09.2019, godz. 17.30 – Buntuję się, więc jesteśmy. O wpływie książki na konspirację – wykład Sebastiana Pawliny.
Sebastian Pawlina – historyk, pisarz, publicysta, na co dzień zajmuje się historią społeczną konspiracji oraz wpływem wojny na ludzką psychikę. Laureat Nagrody Historycznej POLITYKI za książkę Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Autor książki Wojna w kanałach, oraz współautor Wielkiej księgi Armii Krajowej. Współpracuje z Muzeum Historii Polski, „Gazetą Wyborczą” i „Polityką”.

Spotkania poprowadzone przez badaczy i znawców tematu oraz staną się pretekstem do szerszej dyskusji na temat literatury, czytelnictwa i życia codziennego podczas II wojny światowej.

Miejsce