Link do opisu wydarzenia: Kolory dawnego Gdańska – XVII-wieczna krata z sieni Ratusza Głównego Miasta

Kolory dawnego Gdańska – XVII-wieczna krata z sieni Ratusza Głównego Miasta

Data: 19 października 2019 r.
Godzina: 14.30
Miejsce: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Muzeum Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Odkrycia nieznanych detali wystroju z 1683 r. dokonały w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta dr Anna Kriegseisen oraz dr Katarzyna Darecka podczas prac konserwatorskich. Skrywane przez ponad 150 lat polichromie na kracie znajdującej się Ratuszu Głównego Miasta można zobaczyć podczas zwiedzania siedziby Muzeum Gdańska. W sobotę, 19 października, o godz. 14:30 konserwatorki opowiedzą również o swoim odkryciu dla wszystkich zainteresowanych.

Prezentowana krata zamykająca wejście na schody w sieni Ratusza Głównego Miasta to zabytek wyjątkowy, przedstawiający i potwierdzający wysoki poziom gdańskiego rzemiosła artystycznego w XVII wieku. Wyroby gdańskiego kowalstwa artystycznego, podobnie jak innych reprezentowanych tu rzemiosł, były najwyższej jakości i chętnie były zamawiane.

Ważąca nieco ponad 30 kilogramów czarna, metalowa krata o wymiarach 2 x 1,20 m długo nie wzbudzała niczyjego zainteresowania. Jak się okazało w trakcie prac konserwatorskich pod warstwą czerni znajdowały się polichromie z 1683 r.. O ich istnieniu wiedzieli jeszcze włodarze Ratusza urzędujący w budynku w I połowie XIX w. To najpewniej po ich interwencji kutą ręcznie i bogato zdobioną kratę pomalowano na czarno, zgodnie z ówczesnymi

– Połowa XIX w. wieku to wyjątkowy czas dla zabytków. Bielono wówczas nie tylko ściany w gotyckich wnętrzach. Żelazne zdobione detale według ówczesnej mody miały imitować żeliwo. Efekty tych zabiegów widać chociażby na zdjęciach z końca XIX w. i pocz. XX w. Dziś przy użyciu nowoczesnych rozwiązań możemy wydobywać piękno naszej wspólnej przeszłości. Krata z Sieni Ratusza Głównego Miasta to nie pierwszy i nie ostatni przedmiot, którego tajemnice odkrywamy na nowo po kilkuset latach. Drugi zespół prowadzi prace konserwatorskie w sali dawnego archiwum miejskiego zwanej Wielkim Krzysztofem – mówi dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska.

Odkrycia dokonano w pracowni dr Anny Kriegseisen, której powierzono wykonanie konserwacji kraty. Dzięki poddaniu metalu czyszczeniu laserowemu spod warstwy czerni wyszły nowożytne polichromie z końca XVII w.

– Krata z Ratusza Głównego Miasta wyróżnia się opracowaniem malarskim, które płaskim sylwetkom chimery i jelenia czy kwiatów i liści nadało iluzję przestrzenności – trzeciego wymiaru. To wielobarwne opracowanie i staranny modelunek, stawia ratuszowy zabytek obok najlepszych przykładów zabytków z południowych Niemiec i Austrii. Na kracie zachowała się data – 1683, która pozwala uściślić datowanie elementów wystroju sieni ratusza. Ciekawostką jest też nieczęsto pojawiający się znak kowalski (monogram IS lub SI) – mówi dr Anna Kriegseisen, konserwatorka zabytków i historyk sztuki. – Odzyskanie cennej polichromii spod warstw przemalowań było możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii – do rozdzielenia warstw przemalowań zastosowano technikę laserową, o parametrach specjalnie opracowanych dla tego obiektu. – dodaje.

Kratę można zobaczyć podczas zwiedzania wnętrz Muzeum Gdańska, ale z myślą o wszystkich sympatykach historii odbędzie się spotkanie poświęcone odkryciu. W najbliższą sobotę, 19 października 2019 r., o godz. 14:30 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska obie konserwatorki opowiedzą o tajemnicach wystroju wnętrz Ratusza Głównego Miasta. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Prowadzenie: dr Anna Kriegseisen, dr Katarzyna Darecka

 

Miejsce