Link do opisu wydarzenia: Gdańskie Dni Kaszubskie

Gdańskie Dni Kaszubskie

Data: 27 maja - 7 czerwca 2024 r.
Miejsce: Gdańsk
Organizator: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

W dniach 27 maja - 7 czerwca w Gdańsku odbędzie się największe kaszubskie wydarzenie kulturalne w Grodzie Neptuna, które uwypukli kaszubską tkankę miasta w jego wielokulturowej tożsamości. Na przełomie maja i czerwca mieszkańcy Pomorza i przybyli do Gdańska goście z różnych stron Polski i świata będą mieć okazję obcowania i zagłębienia się w kulturę i tradycje Kaszubów, którzy są ściśle związani z tym miejscem.
baner promujący Gdańskie Dni Kaszubskie

Świętowanie rozpoczyna się 27 maja w Muzeum Morskim, kiedy to odbędzie się projekcja filmu „Tam, gdzie ptaki są farwné”, który jest kontynuacją świetnie przyjętej przez widzów produkcji pt. „Tam, gdzie kwitną malënë”. Film Fundacji, „Aby chciało się chcieć” opowiada historię dwóch mieszkanek Warszawy, które „na stopa” zwiedzają piękne zakątki Polski, poznają kulturę i ludzi. W pierwszej części zwiedzały środkowe Kaszuby, teraz zobaczymy autostopowiczki Polę i Dżej, które przyjeżdżają na Nordę.

Tego samego dnia odbędą się warsztaty śpiewu z Joanną Gostkowską. Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować nad kaszubskim repertuarem tradycyjnym, podstawą będą pieśni wyselekcjonowane ze zbiorów fonograficznych PAN i innych, a także ze śpiewników opracowanych przez kaszubskich etnografów i folklorystów XX wieku oraz materiałów własnych. Oprócz nauki pieśni, zajęcia będą obejmować także pracę nad emisją tzw. otwartego, naturalnego głosu, pracę z ciałem, dykcją, impostacją, artykulacją.

29 maja w Sali “Niebo Polskie” Urzędu Marszałkowskiego dr Mirosław Rekowski wygłosi wykład pt. „Rzecz kaszubska. O projektowaniu dla ginącego języka”. Autor dotknie w swojej prelekcji kluczowego w jego ocenie aspektu budowania marki, a mianowicie stworzenia bazy esencjonalnych informacji (wyróżników „kaszubskości”), które będą spójną i opartą o faktyczne atrybuty regionu i jego mieszkańców podstawą do tworzenia i weryfikacji założeń projektowych, mających na celu promocję Kaszub.

Centrum wydarzenia będzie zlokalizowane na Ołowiance, gdzie od 30 maja do 2 czerwca odbywać się będzie Jarmark Kaszubski! Znajdziemy tutaj rozmaite produkty regionalne – od twórczości artystów ludowych po ceramikę, biżuterię z bursztynu kończąc na pysznościach przygotowywanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Pomorza. Specjalnie przygotowana strefa chill pozwoli delektować się pysznymi kaszubskimi serami, rybami, grochówką czy dobrze zmrożonym regionalnym piwem.

grupa kobiet i mężczyzn ubranych w tradycyjne stroje kaszubskie podczas występu na scenie, stoja koło siebie i śpiewają do mikrofonów

fot. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Zaraz obok będzie scena, na której wystąpią artyści w ramach Kaszëbë Music Festival. Stawiamy na wymieszanie tradycji z współczesną muzyką kaszubską, dlatego w różnorodnym line-upie tegorocznej edycji festiwalu na pewno znajdziecie coś dla siebie. Przygotowaliśmy dla Was występy zarówno tradycyjnych zespołów pieśni i tańca jak i młodych artystów, poszukujących nowych form i środków muzycznego wyrazu.

Uroczyste rozpoczęcie Dni Kaszubskich w Gdańsku będzie miało miejsce 30 maja na Górze Gradowej, gdzie nastąpi wciągnięcie flagi kaszubskiej, co będzie symbolem do startu świętowania. Czarno-żółte barwy będą widoczne na głównej arterii miasta, ul. Grunwaldzkiej oraz Alei Zwycięstwa przez cały czas trwania kaszubskiego święta.

30 maja odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy „Lech Bądkowski. Lech Bądkòwsczi”, która zostanie umiejscowiona przy ul. Grobla I. Lech Bądkowski w sierpniu 1980 r. był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych. W 1956 r. był jednym z założycieli Zrzeszenia Kaszubskiego, które 8 lat później przekształciło się w Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie działającego do dzisiejszego dnia.

Wielkie wydarzenie czeka również 1 czerwca, gdzie zorganizowana zostanie inscenizacja Fischmartku (targu rybnego). Handlujący kaszubscy rybacy z Półwyspu od wieków zaopatrywali mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza. Chcemy przypomnieć te czasy przez inscenizację przemarszu ludzi morza z darami do ratusza, pokazy rzemiosła rybackiego oraz opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej.

Pod koniec Kaszubskich Dni Gdańskich przygotowano również teatralną ucztę. Teatr „Zymk” wystawi na deskach Teatru Wybrzeże kaszubskojęzyczny spektakl „Proces” na podstawie dzieła Franza Kafki w adaptacji Adama Hebla. 4 czerwca organizatorzy zapraszają chętnych na spacer po Gdańsku kaszubskimi śladami. Gdańsk przez całe wieki stanowił i nadal stanowi, dla Kaszubów główne centrum gospodarcze, kulturalne i społeczne. Dlatego wędrując po Gdańsku, jego placach, targach i uliczkach będziemy poznawać i inspirować do poszukiwania śladów kaszubskości od czasów głębokiego średniowiecza po współczesność.

Na zakończenie kaszubskiej obecności w Gdańsku usłyszymy 7 czerwca do Domu Uphagena spotkaniu otwartym organizowanym przez Instytut Kaszubski w celu omówienia badań pt. „Kaszubi w wielkim mieście – formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku”. Raport to kolejna publikacja w ramach projektu "Etnotank" Instytutu Kaszubskiego. Podczas prezentacji raportu, jego autorzy - prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Tatiana Slowi i Ewelina Stefańska - omówią trzy części raportu: - Gdańszczanie o Kaszubach w świetle badań społecznych - Kaszubskie instytucje w Gdańsku: cele - struktura - działania - Kaszubski wielogłos w Gdańsku.

Wydarzenie finansowane jest dzięki dotacji Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańsk oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekcja filmu „Tam, gdzie ptaki są farwné”
27 maja, Muzeum Morskie, godz. 18:00

Warsztaty śpiewu ludowego z Joanną Gostkowską
27-29 maja, Europejskie Centrum Solidarności, 17:30-20:30

"Rzecz kaszubska. O projektowaniu dla ginącego języka"
Spotkanie z dr. Mirosławem Rekowskim
29 maja, Sala „Niebo Polskie” Urzędu Marszałkowskiego
godz. 17:30

Jarmark Kaszubski
30 maja - 2 czerwca, Wyspa Ołowianka

Kaszëbë Music Festival
30 maja i 1 czerwca, Wyspa Ołowianka
godz. 15:00-20:00

Uroczyste wciągnięcie kaszubskiej flagi na maszt Góry Gradowej
30 maja, Hevelianum, godz. 17:00

Wernisaż wystawy „Lech Bądkowski. Lech Bądkòwsczi”
30 maja, Grobla I, godz. 12:00, wystawa potrwa do 28 czerwca

Fischmarkt w Gdańsku - przemarsz do Dworu Artusa i inscenizacja targu rybnego
1 czerwca, Targ Rybny, godz. 12:00

Kaszubskojęzyczny spektakl „Proces” Teatru Zymk
3 czerwca, Teatr Wybrzeże - scena Stara Apteka, godz. 20:00

Kaszubskimi śladami po Gdańsku (spacer z przewodnikiem, zbiórka)
4 czerwca, Galeria Madison, godz. 17:00

„Kaszubi w wielkim mieście – formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku” – spotkanie otwarte
7 czerwca, Dom Uphagena, godz. 17:00