Wydział Spraw Fundamentalnych

Wydział Spraw Fundamentalnych

Data: 13 czerwca 2023 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk. Transmisja na www.gdansk.pl
Wstęp: Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona Obowiązuje rezerwacja miejsca na stronie www.ratuszkultury.pl
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na kolejną odsłonę Wydziału Spraw Fundamentalnych. W cyklu "Rozmowy na czasie" pod tytułem „Sprawiedliwość, zachłanność, solidarność” gościem ks. Krzysztofa Niedałtowskiego będzie Maciej Wierzyński.

baner promujący spotkanie z cyklu: Wydział Spraw Fundamentalnych

 

2Maciej Roman Wierzyński (ur. 3 kwietnia 1937 w Warszawie) – dziennikarz telewizyjny, publicysta. Od grudnia 1961 r. do czerwca 1963 r. pracował w „Przeglądzie Kulturalnym”, od połowy 1963 r. do 1965 r. w „Polityce”, a następnie od 1965 r. do maja 1980 r. w „Kulturze”. Od maja 1980 r. zatrudniony był w Telewizji Polskiej, najpierw w redakcji sportowej TVP, a następnie w Studio 2. Po wydarzeniach z 13 grudnia 1981 r. został zwolniony z Telewizji Polskiej. Następnie pracował jako taksówkarz oraz asystent korespondenta The Washington Post. 25 maja 1984 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie również był taksówkarzem. Początkowo został stypendystą Uniwersytetu Stanforda w Palo Alto (Kalifornia), a następnie w Penn State (Pennsylvania State University). Później przeniósł się do Chicago i powrócił do dziennikarstwa. Pisał artykuły do „Dziennika Związkowego” w Chicago, a w październiku 1987 r. założył pierwszy wielogodzinny, polskojęzyczny kanał Polvision w telewizji kablowej „Group W” w USA.

W grudniu 1989 r. powrócił do Polski i został szefem pierwszego wschodnioeuropejskiego biura Radia Wolna Europa w Warszawie. Jesienią 1990 r. poprowadził wraz z Michałem Komarem telewizyjną debatę między Lechem Wałęsą a Stanisławem Tymińskim. Od 1992 r. do lata 2000 r. był szefem Polskiej Sekcji Głosu Ameryki w Waszyngtonie.

W sierpniu 2000 r. został redaktorem naczelnym nowojorskiego „Nowego Dziennika”. Zastąpił na tym stanowisku Bolesława Wierzbiańskiego, założyciela i długoletniego wydawcę gazety. Pełnił tę funkcję do 2004 r. Od stycznia 2005 r. został zastępcą dyrektora ds. strategii w telewizji TVN24. Od 7 stycznia 2006 do 21 grudnia 2019 prowadził także magazyn Horyzont, w którym omawiał sprawy międzynarodowe.

Ks. dr Krzysztof Niedałtowski – duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej, rektor kościoła św. Jana, współtwórca gdańskiego Radia Plus (1992) i Gdańskiego Areopagu. Przewodniczył zespołowi redakcyjnemu Karty Powinności Człowieka. Sprawuje funkcję prezydenta Fundacji „Pro Arte Sacra” promującej sztukę sakralną. Rektor kościoła św. Jana (od 1998 r.), wykładowca religiologii w Gdańskim Seminarium Duchownym i Gdańskim Instytucie Teologicznym (filia KUL).

Spotkanie będzie transmitowane na stronie gdansk.pl oraz na profilu Oliwskiego Ratusza Kultury na Facebooku.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.